השתיקה המסוכנת של נתניהו, הרצוג, כחלון, בנט ולפיד

חוששים מנקמת ליברמן? תקציב המדינה נחמס ע"י חבורת רמאים - וההנהגה שותקת

רותם שטרקמן

שששש. שקט.

מישהו שמע משהו? מישהו שמע מישהו?

לא, אני לא מתכוון לקשקושי הסרק של הבחירות, את זה אנחנו שומעים כל הזמן. אני מתכוון לכך שאף אחד מהמנהיגים שלנו, אף אחד משרי הממשלה, אף אחד מראשי המפלגות הגדולות המתמודדות בבחירות לכנסת לא יצא באופן רציני והפך את פרשת השחיתות החמורה - אולי החמורה מכולן - שהמשטרה עלתה עליה במקצועיות רבה, לנושא החשוב ביותר על סדר היום. תקציב המדינה נחמס על ידי חבורת רמאים - וההנהגה שותקת.

כתבות נוספות ב-TheMarker

קונים יד שנייה? זו המכונית שלא תצליחו להיפטר ממנה וזו שתמכרו אחרי 4 ימים

"עשינו טעויות! אספרסו! בן גוריון!" - דף המסרים של יאיר לפיד נחשף

בנימין נתניהוצילום: תומר אפלבאום

נכון, היה מי שעשה וי באיזה חצי משפט שהוציא הדובר. אבל אף אחד לא נתן נאום אמיתי בגנות סידורי הג'ובים לבני משפחה, בגנות פוליטיקאים שנבחרו כדי לעבוד בשביל הציבור וכל מה שהם עושים הוא לביתם. נאום שיגיד שהגיע הזמן לעצור את תופעת המאכערים, שבאמצעות קשרים מעוותים עם פוליטיקאים מארגנים ביזה של הקופה הציבורית. נאום שיתמקד בנזקי השחיתות למערכת, ובמה שמקורביזם, נפוטיזם וחוסר ניקיון כפיים עושים למדינה ולשוויון ההזדמנויות בה.

נאום שישלול ישיבה בממשלה עם ישראל ביתנו, שהולכת ומתגלה כמפלגה שצריכה להימחק מעל פני השטח.

מאז נפתחה החקירה נגד מקורבי ליברמן היינו עדים לשיטפון של פרשות מזעזעות, שיטפון שלא זכור כמוהו בעבר (לא כולן קשורות ישירות לחקירה הנוכחית): השוחד בחברת חשמל; פרשת הסיוע להעלמות מס בבנק לאומי (בנק לאומי!), שעלתה 2 מיליארד שקל, לא סופי; ההעברות לגופים מקורבים בחטיבה להתיישבות, שבלי שקיפות, בלי דיון מסודר ובלי שאף אחד הרגיש (אולי חוץ מסתיו שפיר) תקציבה זינק ב–600%; מכירת מאות דירות הדיור הציבורי לישיבות בהנחה מסחררת; השתלטות מקורבי ישראל ביתנו והליכוד על מקורות, ועוד ועוד.

נפתלי בנטצילום: תומר אפלבאום

השרים שבמשרדם התרחשו המעשים

למי עוד לא ברור שישראל מצויה בכשל תקציבי מחריד שאסור לו להימשך? למי לא ברור שאם לא נתעורר עכשיו נגלה בעוד כמה שנים שאנחנו חיים במדינת עולם שלישי מושחתת ומסואבת?

אבל לא רק שמנהיגי המפלגות לא הופכים את השחיתות לנושא מרכזי באג'נדה הפוליטית שלהם, הם אפילו לא מתייחסים אליו. את ראש הממשלה בנימין נתניהו אנחנו כבר די רגילים לשמוע רק בענייני איראן, ירושלים, אבו מאזן, פלסטינים, ומיליארדים (רבים!) לביטחון. אבל מה עם מנהיגי המחנה הציוני (שם לא סופי), יצחק הרצוג וציפי לבני? גם הם נאלמו דום, ממש כמו נפתלי בנט ומשה כחלון.

יצחק הרצוגצילום: תומר אפלבאום

בעצם, למה כולם שותקים? אולי הם מפחדים מנקמה של ליברמן (ושרון גל) אחרי הבחירות? או שמא היועצים האסטרטגיים שלהם רמזו להם שעדיף לשתוק ולגרוף חלק מהקולות שהצביעו בעבר לליברמן, ושעלולים להיפגע אם ייכנסו במנהיג?

גם מהשרים שבמשרדיהם התרחשו המעשים החמורים - שני הפורשים מהמערכת הפוליטית, עם קשר לחקירה או בלי, שר הפנים לשעבר, גדעון סער, ושרת התרבות והספורט, לימור לבנת - לא שמענו דבר. גם את שר החקלאות, יאיר שמיר, שמנכ"ל משרדו רמי כהן הוא אחד העצורים בפרשה לא ניתן היה למצוא. השר שהיה מוכן לדבר על כל נושא שבעולם פתאום נעלם מהאוויר. שלושת השרים האלה חייבים לתת הסברים לציבור - אם לא ידעו כלום, ואז ייתכן שיש להם בעיה בניהול, או שידעו משהו ושתקו, ואז זה אפילו חמור יותר.

ומה לגבי השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ'? האם הוא נתן גיבוי למשטרה לאחר המתקפה המזעזעת של ליברמן, בעל החלומות?

אביגדור ליברמןצילום: מוטי מילרוד

מה פתאום, להפך. "צירוף המקרים מעורר תהיות", אמר אהרונוביץ', שכנראה שכח את תפקידו. יש לקוות שהמשטרה, שגם כך סובלת ממשבר ארגוני ותדמיתי, לא תיכנע לכוחות החזקים שפועלים נגדה ותמשיך לחקור ולעצור ככל שצריך על אפם ועל חמתם של ליברמן ואהרונוביץ', ושהשניים האלה לא יהיו אחראים עליה אחרי 17 במארס.

מבחינת לפיד, כולם מושחתים חוץ ממנו

רגע, כמעט שכחנו. יש מנהיג אחד שכן דיבר - שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד.

ציפי לבניצילום: מוטי מילרוד

ייתכן שבפנים בפנים לפיד מרגיש שגם הוא נושא בחלק מהאחריות לכמה מהאירועים, למשל לאופן התנהלותה של ועדת הכספים בהנהגת ניסן סלומינסקי, ולשיתוף הפעולה של האוצר. "נמאס מהמושחתים ונמאס שהם גונבים לנו את המדינה", אמר לפיד ביום חמישי שעבר בכנס בחירות של יש עתיד. לפיד חזר על המלה שחיתות עשרות פעמים, כאילו הוא באמת החליט שזה הנושא המרכזי של הבחירות.

אלא שזה לא רציני. "מושחתים נמאסתם" היא סיסמה מצוינת לקמפיין, אבל היא חייבת להיאמר ברצינות, ולא מהפה ולחוץ כחלק מקמפיין. ולפיד לא רציני. בנאומו הוא כרך את השחיתות המחרידה של היום עם מקרים אחרים שהקשר בינם לבין שחיתות רופף או לא קיים. למשל, מחסור בתקציבי הבריאות והרווחה.

במקום לתקוף את ליברמן תקף לפיד את נתניהו יריבו, והשווה בין הפרשה הנוכחית לגלידת הפיסטוק על חשבון הציבור, האהובה על ראש הממשלה, ולמיטה שלו במטוס ללונדון. כך גם דיבר לפיד על החוקר הפרטי שהפעיל נפתלי בנט במערכת הבחירות הקודמת, ועל השתיקה של הרצוג בחקירה מלפני 15 שנים. כל אלה עניינים שהיה נחמד לדון בהם בהקשר כלשהו, אבל לא כאשר בבית המעצר יושבים עשרות בכירים שהחשדות נגדם על גניבת הקופה הציבורית מחרידים.

יאיר לפידצילום: אלכס קולומויסקי

מבחינת לפיד, כולם מושחתים חוץ ממנו. ואם ככה, אז מה בעצם יש לעשות. זו בדיוק הדרך לחסל את המלחמה בשחיתות. לפיד לא רציני, וברור שהוא החליט להשתלט על הסיסמה ההיא מלפני 25 שנים רק ברגע האחרון ולעשות עליה קצת דרייב.

איך אפשר לדעת זאת? כי למחרת חילקו אנשי לפיד עיתון מדומיין (זהה כמעט ל"ידיעות אחרונות"), שכל כולו היה ענייני תקציב, ורק בשער האחורי, במקום ששמור לסיפורי "הרגע האחרון" או לפרפראות (למשל, בר רפאלי קונה דירה), נכנס עניין השחיתות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker