הכנסת התפזרה - ועכשיו כולם תומכים בביטול הכספים הקואליציוניים

הליכוד, העבודה, הבית היהודי, יש עתיד ומרצ הצהירו כי יתמכו בביטול העברות הכספים ■ העבודה והתנועה: "כספי הציבור לא נועדו לקידום אינטרסים אישיים של פוליטיקאים" ■ מרצ: "השיטה נהפכה למכבסה להעברת כספים ללא פיקוח וללא מינהל תקין"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

הליכוד, העבודה, הבית היהודי, יש עתיד, מרצ וכולנו תומכות בביטולם של הכספים הקואליציוניים - כך עולה ממשאל שערך אתמול TheMarker בכנסת. לפיכך, אם המפלגות יעמדו בדיבורן, ניתן יהיה לבטל בקדנציה הבאה של הכנסת את העברות הכספים המתבצעות מתחת לרדאר הציבורי. ישראל ביתנו, יהדות התורה וש"ס סירבו להגיב למשאל.

מדי שנה מועברים בתוך כספים בסך מאות מיליוני שקלים לגופים שונים, בהתאם להסכמים חשאיים שנרקמים בין השרים והמפלגות למשרד האוצר סמוך לאישור התקציב בממשלה ובכנסת. בדרך זו מעבירים הפוליטיקאים כספים ליעדים מגזריים ופוליטיים בלא שהציבור (למעט תומכיהם) יודע על כך.

דיון בוועדת הכספים בתחילת דצמבר 2014צילום: אמיל סלמן

לשם ביצוע ההעברות, משרד האוצר שולח לאישור ועדת הכספים מאות בקשות לשינויים בתקציב המדינה, שבהן מסתתרות עשרות העברות כספים. בקדנציות הקודמות יידעו אנשי האוצר את חברי הוועדה כי מדובר בכספים קואליציוניים, אך בקדנציה האחרונה הועברו פעמים רבות כספים בלא שחברי הכנסת ידעו שהם קואליציוניים.

משרד האוצר סירב לחשוף את פירוט הכספים שהועברו בשנים האחרונות בדרך זו, אך בתקציב 2015, שאושר בממשלה לפני שלושה חודשים, הוצגה רשימה של כספים בהיקף של 530 מיליון שקל, שעל העברתם סיכם האוצר עם המפלגות. בין השאר הועברו כספים לחטיבה להתיישבות, הזרוע שאחראית לפיתוח ההתנחלויות - 125 מיליון שקל; סיוע לרשויות מקומיות בשטחים - 30 מיליון שקל; סיוע בשכר דירה לעולים - 30 מיליון שקל; שנת שמיטה ושירותי דת - 25 מיליון שקל; חיזוק הזהות היהודית - 25 מיליון שקל; חיזוק ירושלים - 5 מיליון שקל; ועידוד עלייה - 40 מיליון שקל.

"פטריות רעילות 
של שחיתות"

בליכוד אמרו כי יתמכו בביטול הכספים הקואליציוניים ש"העברתם נדרשה בידי מפלגות מגזריות ומפלגות אופנה. מפלגה מגזרית צריכה להביא כסף למגזר שלה. לעומת זאת, למפלגות הגדולות אין מגזרים מקורבים". מקורות בליכוד הוסיפו כי "משום כך, יש להצביע לאחת המפלגות הגדולות".

מפלגת העבודה והתנועה הודיעו: "בממשלה שנרכיב לא יועברו כספים למפלגות בהסכמים קואליציוניים. כספי הציבור שייכים לאזרחים וצריכים לשמש את המדינה בבואה לדאוג לצורכיהם ולעתידם, ולא נועדו לקידום אינטרסים אישיים של פוליטיקאים".

ממרצ נמסר: "שיטת הכספים הקואליציוניים נהפכה למכבסה להעברת כספים ללא פיקוח וללא מינהל תקין לקבוצות אינטרס - על חשבון הציבור. כשאור השמש מוסתר, פטריות רעילות של צומחות. לכן נפעל לכך שכל כספי המדינה יועברו בשקיפות מלאה ותחת ביקורת ציבורית, ונבטל את הנוהג הנפסד של חלוקת מתנות ושלמונים למקורבים, תומכים וחברי מרכז".

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט. אם המפלגות יעמדו בדיבורן, ניתן יהיה לבטל בקדנציה הבאה את העברות הכספים המתבצעות מתחת לרדאר הציבוריצילום: אמיל סלמן

מהבית היהודי נמסר: "נתמוך בביטול הכספים הקואליציוניים". ממפלגת כולנו נמסר כי "המפלגה תומכת בביטול הכספים הקואליציוניים. כספים ממשלתיים פנויים יופנו לפתרון משבר הדיור ולהורדת יוקר המחיה".

מיש עתיד נמסר כי "המפלגה מגבשת בימים אלה קובץ חקיקה נרחב למניעת שחיתות ולהגברת השקיפות. הצעות החוק בעניין יונחו בתחילת הכנסת הבאה ויתייחסו בין היתר למניעת העברות של כספים קואליציוניים. בקדנציה היוצאת לא ביקשה יש עתיד וגם לא לקחה תקציבים קואליציוניים. בהחלטת הממשלה מאוקטובר 2014 לגבי תקציב 2015 נקבעו יעדים לחלוקת 530 מיליון שקל לדרישת המפלגות, ויש עתיד התעקשה שהדבר יובא בשקיפות, ולא בהעברות תקציביות חשאיות".

ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) אמר כי המפלגות הערביות, ששוקלות להתמודד ברשימה אחת, צפויות לתמוך בביטול הכספים הקואליציוניים. "ממילא אנחנו תמיד באופוזיציה", הוסיף.

חשיבות העניין מתבררת כעת ביתר שאת לאור חקירת המשטרה בנוגע להעברת כספי מדינה לגופים המקורבים לישראל ביתנו. עם זאת, גם יעדים הקרובים ללבם של חברי הבית היהודי זכו לתגבור תקציבי, ובהם רשויות מקומיות בשטחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker