משקאות הדיאט זולים יותר לייצור - אך עולים כמו משקאות רגילים

על אף שעלות הייצור של משקאות דיאט נמוכה ב-5%-10% מיייצור משקאות מוגזים רגילים, חברות המשקאות הישראליות מוכרות אותם במחיר זהה למשקאות רגילים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בניגוד למחשבה הרווחת - כי עלות הייצור של משקאות מוגזים דיאטטיים גבוהה מעלות הייצור של משקאות מוגזים רגילים - בדיקת TheMarker מגלה כי ההיפך הוא הנכון. לפי בכירים בענף המשקאות, עלות הייצור של משקאות דיאטטיים למעשה נמוכה יותר - אך המחיר לצרכן אינו נמוך יותר בהתאם.

ההערכה היא שעלות הייצור של משקאות מוגזים דיאטטיים נמוכה ב-5%-10%, תלוי במחיר הסוכר באותה עת, אך קוקה קולה, טמפו ויפאורה (RC) נוקבות במחיר הזהה למשקאות רגילים.

"יותר זול לייצר את הדיאט קולה, והמשקאות הדומים, בגלל שאין בהם סוכר. העלות של האספרטיים, וחומרים נלווים אחרים שמחליפים את הסוכר, פחותה מעלות הסוכר. כך למשל, לפני כשנה וחצי מחיר הסוכר היה בשמיים ולאחרונה הוא נמצא במגמת ירידה, ובמקביל מחיר האספרטיים לא משתנה. בסך הכל, העלות של משקאות הדיאט נמוכה בימים אלה ב-5%-6% בממוצע ממשקאות מוגזים רגילים. זה משמעותי, כי 5% ממחיר של 6-3 שקלים (תלוי במותג) זה הרבה מאוד כסף כשמדברים על כמויות גדולות", אומר עופר מיכל, מבעלי חברת סופר דרינק, שהגישה ביום חמישי בקשה 
להקפאת הליכים.

לפי מיכל, "עלויות הייצור של כל היצרנים דומות - זה אותן מכונות, אותן פעולות ואותם חומרים". גם סופר דרינק מבקשת מחיר זהה עבור משקה דיאט ורגיל, אך לטענת מיכל מדובר במצב שונה מכיוון שכל המוצרים של סופר דרינק נמכרים במחיר זהה ונמוך כדי להיטיב עם הצרכנים.

דיאט קולה
דיאט קולה צילום: בלומברג

גורמים בחלק מחברות המשקאות האחרות הודו כי אכן יש פערים בעלויות הייצור, אך טענו שהם קטנים יותר. זאת מכיוון שחיי המדף של משקאות דיאטטיים קצרים יותר - וזה מצריך ייצור בכמויות קטנות יותר לעתים תכופות יותר - וכי חלק מחברות המשקאות הבינלאומיות גובות מחיר גבוה יותר על תמצית הדיאט מאשר על תמצית המשקה הרגיל.

"יש לנו פה שלוש חברות ששולטות בשוק ונהנות מכך שהציבור לא יודע שמשקה דיאט אמור לעלות פחות, וחושב שבגלל שמדובר במשקה דיאט עם טכנולוגיות חדשות, לכאורה, הוא אמור לעלות אפילו יותר - אז הוא קונה את המוצרים, ולכן החברות מרשות זאת לעצמן. ברגע שהצרכן יידע שזה עולה פחות, אז אולי הן יורידו את המחירים", אומר בכיר ברשת מזון גדולה, אשר טוען שהצרכן ישלם את המחיר על כך שהוא בוחר לקנות את המוצרים של חברות המזון הגדולות.

"סופר דרינק ניסתה למכור בזול ונקלעה לקשיים, ולצערי אם סופר דרינק תיעלם מהשוק, נראה את מחירי המשקאות המוגזים עולים, בעיקר במגזר החרדי", הוסיף.

לדברי בכיר ברשת מזון בינונית, "ברור שאנו רוצים להגיע למצב אופטימלי שבו המחיר לצרכן מושפע מעלויות הייצור, אבל מה לעשות שזה לא עובד ככה בשוק כיום. מחיר המוצר מושפע ראשית כל מהביקוש. בנוסף, מאחר שמדובר בחברות ענק הפועלות בהרבה קטגוריות, סביר שהן מפצות ברווחיות גבוהה יותר על מוצרים שהרווחיות עליהם נמוכה יותר".

מכירות משקאות הדיאט המוגזים מהווים נתח נכבד מכלל המכירות, ונמצאות במגמת עלייה בשנים האחרונות. העלייה בסגמנט הדיאט מורגשת בעיקר במשקאות המוגזים השחורים, עם נתח שוק של 38.2% למשקאות דיאט ב–2014, לעומת 35.6% ב–2013. מגמה דומה ניכרת גם בכלל שוק המשקאות המוגזים. משקאות דיאט היוו 34.7% מהמכירות בכלל שוק המוגזים ב–2014 לעומת 33% ב–2013.

לפי הערכות בענף, עלות ייצור בקבוק קולה 1.5 ליטרים היא 2 שקלים, ועלות הייצור של דיאט קולה וקולה זירו אף נמוכה יותר. מחיר המחירון של בקבוק קוקה קולה 1.5 ליטרים הוא 5.6 שקלים, כשההנחה הממוצעת שנותנת החברה היא 8% - כממוצע בין ההנחה לשוק הקר (פיצוציות וקיוסקים) ולשוק חם (רשתות השיווק, חנויות ומינימרקטים). כך, המחיר האפקטיבי 5.15 שקלים לבקבוק משקף רווחיות גולמית של 61%, ורווחיות גבוהה יותר על מוצרי הדיאט והזירו.

מהחברה המרכזית למשקאות, טמפו ויפאורה סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker