שחקן מרכזי בענף המזון עלול לקרוס ב-2015

לפי דו"ח של דן אנד ברדסטריט, צפויה קונסולידציה או רכישת פעילות לאחר כשל של שחקן בינוני-גדול בסקטור המזון ■ גם בענף הבנייה ייתכן כשל פיננסי בקרב שחקן בינוני-גדול

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ב-2014 נפתחו בישראל 50 אלף עסקים חדשים ונסגרו 43 אלף עסקים, מהם כ-11 אלף מאלה שהוקמו באותה השנה - כך קובע דו"ח של דן אנד ברדסטריט, המרכז מידע עסקי על עסקים בישראל, שהתפרסם אתמול. בפועל, למשק נוספו 7,000 עסקים חדשים אשתקד, ומספר העסקים הכולל חצה לראשונה את רף החצי מליון ורשם עלייה של 1.5%.

לפי הדו"ח, יותר עסקים נסגרו בישראל ב-2014 לעומת 2013, כך שמספר העסקים החדשים שנוספו למשק נמוך ב-20% ממספר העסקים שנוספו ב-2013.

בסקירה ענפית ציינו כלכלני דן אנד ברדסטריט, כי בענף המזון חלה עלייה ברמת התחרות במקטע הקמעוני ב-2014, בעיקר כתוצאה מגידול בשטחי המסחר וכתוצאה מהאטה בצריכה הפרטית. גם במקטע הסיטוני והיצרני הושפעו מההאטה מהירידה בביקושים שלוחצת את המחירים כלפי מטה.

"ב-2015 צפויים לחצים נוספים בענף - כמו עלייה בשכר המינימום וכניסתו לתוקף של חוק המזון. להערכתנו, קונסולידציה במקטע הקמעוני או רכישת פעילות לאחר כשל של שחקן בינוני-גדול והתאמת שטחי המסחר לרמת הביקוש - נראים כתרחישים סבירים", כך טוענים בחברה.

לגבי ענף הבנייה, בדן אנד ברדסטריט ציינו כי ב-2014 היתה עלייה ברמת האי-ודאות בעקבות הליכי חקיקה ארוכים שלא הבשילו - ומשהוקפאו בעקבות ההחלטה על בחירות, חזרו הביקושים ברבעון האחרון של 2014. "להערכתנו, עיקר הלחץ נמצא במקטע של קבלני הביצוע - המרווח מביצוע המשיך להישחק כתוצאה מרמת התמחור האגרסיבי במכרזים", ציינו כלכלני החברה.

"בנוסף, הענף מתמודד עם אתגרים נוספים כגון העלייה בעלויות כוח אדם, מחסור בכוח אדם, עיכובים באספקת חומרי גלם, עלויות מימון גבוהות וקושי ביישום רמת שליטה ובקרה נאותה על כל אחד מהפרויקטים בביצוע. ב-2014 נכנסו מספר קבלנים בסדר גודל בינוני לכשל פיננסי, ולהערכתנו ב–2015, ייתכן שנראה כשל פיננסי נוסף בקרב שחקן בינוני-גדול בענף", הוסיפו.

בחברה מסבירים כי על רקע שינויים חברתיים, כלכליים ופוליטיים נרשמה מגמה מעורבת במוסר התשלומים במשק ב-2014. במספר ימי האשראי נרשמה ירידה, מ-99 ימים ב-2013 ל-84 ימים ב-2014. מנגד, נרשמה עלייה בעומק הפיגור הממוצע במשק ל-32 ימים - לעומת 25 ימים בתקופה המקבילה אשתקד.

לפי תחזית חטיבת המחקר, רמת הסיכון במשק צפויה לעלות ב-2.5% ותוספת העסקים תישאר על כנה. ככל שעליית הריבית בישראל תהיה חדה יותר, כך היא תעיב יותר על הצריכה הפרטית, שיעורי האבטלה ושוק הדיור. ואולם, הביקוש בשוק האמריקאי, הגידול בנפח היצוא הישראלי למזרח אסיה והתחזקות הדולר, עשויים לתמוך בגידול ביצוא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker