לפיד החליט: מאות קרוואנים נמכרו ללא מכרז וב–40% הנחה לחטיבה להתיישבות ולהתנחלויות

ההחלטות על מכירת המבנים "במחירי חיסול" התקבלו בתקופת כהונתו של יאיר לפיד כשר אוצר

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים17
ליאור דטל

משרד האוצר מכר בחודשים האחרונים מאות מבנים יבילים (הניתנים להובלה), ובהם קרוואנים וקראווילות להתנחלויות, למאחזים וליישובים דתיים, וכן - בהנחה של 40% וללא מכרז.

החטיבה רכשה בשנים האחרונות מבנים יבילים מהמדינה בהנחה של 20%, אך בנובמבר אישר משרד האוצר לחטיבה לרכוש את המבנים בהנחה גדולה יותר של 40%, (וחלקן ב–30%) ובסכום של 4 מיליון שקל, לאחר ההנחה.

כי המשרד, עוד בתקופת כהונתו של שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, מכר ללא מכרז ובהנחה של 40% כ–50 קראווילות למועצה האזורית מטה בנימין, שכוללת בין היתר את ההתנחלויות עפרה, טלמון, עטרת, שבות רחל וכוכב יעקב, ואת המאחזים הלא־חוקיים מגרון, עמונה ואחיה. גם מכירה זו הסתכמה בכ–4 מיליון שקל, לאחר ההנחה.

ההחלטות על מכירת המבנים "במחירי חיסול" התקבלו בתקופת כהונתו של לפיד. מאחר שהמכירה בוצעה בפטור ממכרז, אף גוף אחר לא יכול להתמודד על רכישת הקראווילות, והן נמכרות באופן בלעדי בהנחה לגופים שבהם בחר האוצר. בכל המקרים, האוצר טען גם כי ההחלטה תורמת לציבור משום שהיא מעודדת התיישבות בפריפריה.

קראווילות במגרוןצילום: שירן גרנות

העסקה כללה מכירת קראווילה בגודל של 110 מ"ר במחיר 57.7 אלף שקל לאחר הנחה למועצה האזורית בנימין, וקראווילות של 128 מ"ר ב–67.2 אלף שקל לאחר הנחה. מבנים קטנים יותר כמו קראווילה בגודל 90 מ"ר, נמכרו ב–47.2 אלף שקל ומבנה בגודל 60 מ"ר נמכר ב–31.5 אלף שקל. באוגוסט 2013 אישרה ועדת המכרזים לקיבוץ הדתי עין צורים לבנות 60 קראווילות נוספות, גם הם בהנחה של 40% ובסכומים דומים - וגם מכירה זאת בוצעה בפטור ממכרז.

ביום רביעי פשטו חוקרי יחידת להב 433 על משרדי החטיבה להתיישבות בירושלים במסגרת פרשת השחיתות שבה מעורבים בכירים בישראל ביתנו. פרטי החקירה אינם ידועים, ולא ידוע על חקירה הקשורה להתקשרות עם המדינה לרכישת מבנים יבילים. החטיבה להתיישבות ממומנת באופן מלא על ידי הממשלה ועוסקת בהקמת התנחלויות והתיישבות בפריפריה. החטיבה גם מתקצבת באופן קבוע את עמותת איילים, שמנהלה, מתן דהן, נעצר במסגרת חקירת הפרשה.

משרד האוצר אחראי על אחזקת מאגר אחסון גדול שבו מאוחסנים מאות מבנים יבילים, שנרכשו בתקפות שונות, בין היתר לשימוש מפוני גוש קטיף. ככל הנראה, המבנים מוחזקים בתנאים לא הולמים והבלאי שלהם גבוה. באוגוסט 2010 קיבלה ועדת המכרזים באוצר החלטה למכור מבנים יבילים בפטור ממכרז לחטיבה להתיישבות. מאז, רכשה החטיבה מהמדינה מבנים ב–5.4 מיליון שקל, לאחר הנחה. במשרד האוצר ציינו כי החטיבה "נהפכה לרוכש משמעותי ביותר של מבנים יבילים", ולכן קיבלה את ההנחה מלכתחילה.

ב–2014 החטיבה פנתה למשרד האוצר ודרשה הנחה נוספת "ומשמעותית" מעבר לזו שניתנה להם בעבר. משרד האוצר טען כי החטיבה קיבלה הצעות אטרקטיביות יותר לרכישת מבנים יבילים ממקורות אחרים, ולכן החליט להגדיל את ההנחה ל–40%.

"במצב הנוכחי התנאים מטיבים למדינה, שכן המדינה חוסכת הוצאות הכרוכות בפירוק, פינוי ושינוע המבנים לאתר האחסנה, החזרת המצב לקדמותו באתר הזמני וכן בהוצאות שמירה. החיסכון מבחינה כלכלית עולה על גובה ההנחה שנוספה", הדגישו אז במשרד האוצר.

באוצר הסבירו כי מצבם הפיזי של המבנים דורש שיפוץ לאור הבלאי שנוצר במשך השנים, וכי עלות השבחתם הגבוהה תהיה מתקציב החטיבה. באוצר הסבירו גם כי השוק מוצף במבנים יבילים רבים, חדשים ומשומשים, דבר המקשה על ביצוע עסקות רכישה, וכי למרות ההנחה קיימת כדאיות כלכלית למדינה בעסקה.

"מסתבר שאצל לפיד אידיאלוגיה היא שאלה של פוזיציה. כשהיה בממשלה הוא סבסד את ההתנחלויות ואת החטיבה להתיישבות באמצעות כספי מדינה, ובצאתו מהממשלה הוא נאבק כנגד אותו תקצוב שהוא בעצמו העביר כשהיה בממשלה", כך אמר ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) בתגובה לפרסום היום ב-TheMarker לפיו משרד האוצר, בתקופת כהונתו של יאיר לפיד כשר אוצר, מכר בפטור ממכרז ובהנחה של 40% מאות קראווילות ומבנים יבילים לחטיבה להתיישבות, התנחלויות ומאחזים לא חוקיים. "ישראל ראויה למנהיגות שעמדותיה לא משתנות בהתאם לתפקידה", הוסיף פריג'.

באוצר הסבירו כי לפני כשנתיים ניסו לקדם במשרד את מכירת המבנים היבילים שנותרו בבעלות המדינה במכרז אך הוא לא צלח, והחליטו למכור את המבנים בפטור ממכרז כדי לנסות ולהכניס כספים לקופת המדינה, לאור הבלאי המואץ של המבנים. החטיבה להתיישבות היא אמנם הגורם הגדול ביותר שרוכש מבנים יבילים בהנחה מהמדינה, אך בנוסף למטה בנימין, המשרד מכר מבנים יבילים בהנחה ללא מכרז גם למועצות נחל שורק, רמת הנגב, חוף אשקלון ואשכול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker