המשבר בפרי גליל: בנט מסרב לטפל במחלוקת עם מרכז ההשקעות

משרד הכלכלה: "העברת המענק הוקפאה בעקבות ממצאים חמורים שהתגלו בביקורת" ■ מנכ"ל פרי גליל: "איך מפברואר עד היום הבדיקה שלהם לא נגמרה?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הכלכלה, נפתלי בנט ומנכ"ל המשרד, עמית לנג מסרבים לטפל במחלוקת בין מרכז ההשקעות למפעל , שבגינה נסגר המפעל ביום רביעי השבוע.

במשרד הכלכלה טוענים כי מרכז ההשקעות לא מצליח לקבל פרטים כספיים ממפעל פרי גליל וכי בדיקה שנערכה העלתה ממצאים קשים לכאורה ביחס לעובדים שהמפעל התחייב להעסיק. לפיכך עצר משרד הכלכלה העברת כספים למפעל עד השלמת הבדיקות. במפעל טוענים כי כל הנתונים הכספיים נמצאים במרכז ההשקעות וכי ממועד הביקורת במפעל בפברואר 2014 היה מספיק זמן להשלמת כל הבדיקות. 

ראש המועצה המקומית חצור הגלילית, שמעון סוויסה, נציגת המשרד להגנת הסביבה דורית זיס והנהלת המפעל דנו היום במשבר במפעל. ככל הנראה, המועצה תתן למפעל ארכה של שבועיים כדי לבצע את התיקונים הדרושים לקבלת רישיון עסק.

עובדי מפעל פרי גליל הבוקר צילום: אייל טואג

מפעל פרי גליל נסגר אתמול (יום ד') בעקבות מחלוקת בין מרכז ההשקעות, בראשות נחום איצקוביץ', למנכ"ל המפעל, אושיק אפרים. זאת לאחר שהמשרד להגנת הסביבה לא הסכים לחדש את רישיונו, בעקבות ליקויי בטיחות והימצאותם של חומרים רעילים שקיימים בו, חרף התראות שנשלחו למפעל בעבר. גם כיבוי אש סירב להאריך את רישיון העסק של פרי גליל, בשל מחדלים בתחום.

סיבה נוספת שבגינה אפרים החליט על הסגירה היא החלטתו של משרד הכלכלה לעכב את הסיוע שהבטיח להעביר למפעל בעקבות המשבר הקודם אליו נקלע לפני שנתיים וחצי. מתוך 9 מיליון שקל שהמשרד התחייב להעביר לפרי גליל עד 2017, הועברו עד כה 3.7 מיליון שקל והמפעל מעכב "מנה" נוספת בסך מיליון שקל שהוא אמור להעביר עד פברואר הקרוב. בתמורה לסיוע התחייב פרי גליל להעביר למשרד הכלכלה דו"חות מלאים על פעילותו הכספית.

"יש לנו דו"ח חקירה חשבונאית בעייתי מאוד עם חשש שגובל לכאורה בפלילים לגבי הדיווחים שהגישו בחברה למינהלת מרכז ההשקעות", אמר בכיר במשרד הכלכלה.

לדבריו, "התוכנית שבגינה יש להם זכאות לכסף היתה שימור עובדים ותיקים. במרכז ההשקעות הוציאו רואה חשבון וגילו דיווחים לכאורה כוזבים לגבי מספר העובדים שהתחייבו להעסיק, כולל ביחס למשרות מלאות וחלקיות".

לדוגמה ציין כי דווח על עובד שיצא לחופשה ללא תשלום, כשבפועל התברר שהמשיך לעבוד בחברה קשורה למפעל. "היתה שורת דיווחים שנראים לכאורה כוזבים, ודיווח כוזב יכול להביא להאשמה בפלילים", הוסיף. לדבריו, הנתונים הכספיים שהועברו למרכז השקעות מצביעים על מחזור שנתי של 400 מיליון שקל, אך לא ניתן היה לקבל פרטים על שכר הבכירים ועל דיווידנדים, אם נמשכו מהמפעל.

שר הכלכלה, נפתלי בנטצילום: אמיל סלמן

בתגובה אמר אפרים כי "אף אחד במפעל לא לקח דיווידנד וכל הנתונים הכספיים נמצאים במרכז ההשקעות. יש להם גם דיווחים מלאים ואמיתיים על כל האנשים. ועד העובדים מעורב בכל המקרים שבהם עובדים רצו או לא רצו להתפטר, וגם ההסתדרות מעורבת. אין לי שליטה על מי שרוצה להתפטר. הם מתחמקים מהמשך התשלומים. איך מפברואר עד היום הבדיקה שלהם לא נגמרה?".

העובדים מצדם מאיימים להתבצר במפעל בשבוע הבא. "נשתלט על המפעל ביום ראשון ונתבצר בו יום ולילה, אם הבעלים לא יפתח את המקום מחדש", הודיע אתמול יו"ר ועד עובדי פרי גליל, , בעקבות החלטתו של אפרים לשלוח את 320 העובדים לחופשה כפויה שעבורה לא יקבלו שכר.

יו"ר הוועד חזיזה, המועסק במפעל 42 שנה ומשמש בו אחראי על הלוגיסטיקה, הניקיון והכשרות, אמר אתמול: "מצבו הכספי של המפעל מעולה, העבודה מתנהלת בו 24 שעות ביממה  ואין סיבה לסגור אותו. העיכוב של הכספים מצד משרד הכלכלה לא מעניש את בעלי המפעל, אלא אותנו, העובדים. הבעיה הבטיחותית היא לא חדשה וזו באמת לא סיבה למשבר החדש הזה".

בעקבות סגירת פרי גליל, ההסתדרות הכריזה אתמול על סכסוך עבודה במפעל והחליטה לתמוך בפעולות המחאה שהעובדים מתכננים החל מיום ראשון, אם שעריו לא ייפתחו. יו"ר ההסתדרות במרחב גליל עליון, יונה פרטוק, אמר: "העובדים משמשים כלי משחק בוויכוח בין הנהלת המפעל לבין המדינה, אני מצפה שההיגיון והשכל יגברו על הרצון לנהל מלחמות פוליטיות ושהכספים יועברו לטובת המשך קיומו של המפעל".

לא ניתן היה לקבל את תגובותיהם של אפרים ושלום לדברים.

"מתייחסים לפרי גליל כמו ריץ' רץ'"

"המדינה מחויבת לספק תעסוקה לאזרחיה, במיוחד בפריפריה החברתית-גאוגרפית של ישראל. אסור לתת לבירוקרטיה לנצח ולשלוח 350 משפחות נוספות למעגל האבטלה" - כך אמר יו"ר מפלגת "", השר לשעבר , בתגובה למשבר במפעל בחצור הגלילית.

כחלון קרא לממשלה לפתור את המשבר בהקדם והוסיף: "עדיף לסייע למפעלים לשרוד ולהמשיך לספק תעסוקה, מאשר להשקיע את הכספים בדמי אבטלה וביטוח לאומי. במשפחות בהן ההורים מובטלים, כמעט בלתי אפשרי שהילדים יצליחו לשבור את מעגל העוני".

ח"כ (יהדות התורה), שמנע לפני כארבע שנים את סגירת המפעל בהיותו יו"ר , שוחח עם יו"ר ועד העובדים, , והבטיח כי יילחם בכל כוחו לעזור למפעל גם כעת.

"המדינה לא יכולה להרשות לעצמה בשום אופן מצב בו מפעל העוגן של חצור הגלילית ייסגר בגלל בעיות פרוצדורה כאלה ואחרות", אמר גפני, שהבטיח לחזיזה כי יפנה לשר הכלכלה, , בנושא. ואכן, לאחר שעה קלה, שוחח גפני עם בנט על מצב המפעל.

בשיחתם, הבטיח בנט לגפני כי יכנס ביממה הקרובה דיון עם אנשי משרדו וראשי מרכז ההשקעות, כדי לדון באפשרויות השונות העומדות בפניהם בנושא המפעל. במקביל, צפוי גפני לשוחח עם בעל המפעל ולקרוא לו למנוע את סגירתו, עד למציאת פיתרון.

ח"כ (עבודה) טען הבוקר: "הממשלה מתייחסת ל'פרי גליל' כמו ריץ' רץ' שפותחים וסוגרים - ההתעללת בפריפריה מתגלמת במפעל שזקוק לסיוע והממשלה מתנערת ממנו. כל הסיסמאות החברתיות של הליכוד לא שוות מפעל מושבת ועובדים מובטלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker