החקלאים לממשלה: דורשים פיצוי בסך 350-330 מיליון שקל בגין המשבר ברוסיה

מקור במשרד החקלאות: הסכומים מנופחים, רק 20% מהיצוא ברובל

אורה קורן

התאחדות הקלאים העבירה אתמול בקשה למנכ"ל משרד ראש הממשלה הפורש, הראל לוקר, דרישה לפיצוי בסך 350-330 מיליון שקל בגין המשבר ביצוא החקלאי לרוסיה. הפנייה הועברה ללוקר כיוון שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מכהן גם כשר האוצר.

סכום הפיצוי נקבע לפי השפעת הפיחות בשער הרובל לעומת הדולר על כלל היצוא. עם זאת, מקור במשרד החקלאות אמר כי "הסכום מנופח, כיוון שרק 20% מהיצוא מבוצע ברובל, והשאר בדולרים". עם זאת, לדבריו, "סביר שהלקוחות הרוסים יתקשו להעביר את התמורה בדולרים, לכן יש מקום לבדיקה מדוייקת יותר לגבי ההשלכות של המשבר על החקלאים".

החקלאים ציינו כי הערכת הנזק לבקשת התמיכה התבצעה תוך כדי עונה ועל בסיס נתוני היצוא של עונת 2013-2014 ועקב השינויים בשערי המטבע, התנודות היומיות של שער המטבע הרוסי התבססה הבדיקה על טווח שערים 0.60-0.65 רובל/דולר. לדבריהם, המשמעות של השינויים הדרמטיים בשער הרובל דולר מביאים לשחיקה גדולה במחיר המתקבל במונחי שקלים עד כדי סגירת המשקים אצל חלק מהחקלאים העוסקים ביצוא לרוסיה.

בהתאחדות החקלאים מזהירים כי על משרד החקלאות ומועצת הצמחים להכין פעילויות מרוכזות במקרה ותהיה נפילת מחירים טוטאלית בשוק המקומי שלא יכסו את הוצאות הגידול. על פי מחירון ירקום, מחירי ירקות ירדו בשבועות האחרונים, אולם כנראה שרק חלק מכך ניתן לייחס לקשיי היצוא של החקלאים לרוסיה ולאיחוד האירופי. היצוא לאיחוד האירופי נפגע כתוצאה ממלחמת הסחר סין רוסיה למדינות האיחוד, שבמהלכה נמנעת רוסיה מיבוא מוצרים טריים מהאיחוד האירופי, ושווקיו מלאים כתוצאה מכך בתוצרת מקומית.

על המכתב חתומים: מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, איתן ברושי, נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי ומזכיר ארגון מגדלי הירקות, מאיר יפרח.

שדה חקלאי
שדה חקלאיצילום: אליהו הרשקוביץ

צור אמר כי "על הממשלה לפעול במידית בכדי שהחקלאים אשר קיומם מוטל בסכנה אמיתית יוכלו לשרוד את המשבר הנוכחי. בערבה החקלאות היא מקום הפרנסה היחידי של 500 משפחות שמוכרות היום בחצי ממחיר העלות בגלל שערי המטבע".

וילן אמר כי "קיים כאן צונאמי כלכלי שעלול לפגוע במאות חקלאים ויותר ולכן נדרש סיוע מידי".

ברושי אמר כי "הגיע זמן שראש הממשלה ומנכ"ל משרדו יתערבו בהקדם במשבר. השקעה של שנים הולכת לרדת לטמיון ועתידם הכלכלי של מאות חקלאים לוט בערפל. המצב הנוכחי אינו יכול להימשך- הסיוע הכספי הוא הכרחי כדי לתת קצת מרווח נשימה לאותם חקלאים"

 אמיתי אמר כי יש לדאוג "להמשך קיומם ורווחיותם של החקלאים אשר מחזיקים את האדמות ומהווים אסם הפירות והירקות של מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker