רואה החשבון שמקורב לליברמן ונמצא בלב פרשת ישראל ביתנו: הכירו את משה ליאון

"בשבועות האחרונים הוא היה די בטוח שהוא יהיה שר בממשלה הבאה", אומר יועץ אסטרטגי על ליאון - אתמול הוא נחקר במשטרה

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביום רביעי שעבר, היום שבו התפוצצה ברעש גדול פרשת השחיתות בישראל ביתנו, עמד רואה החשבון, משה ליאון, בפתחו של אולם האנגר 11 בתל אביב, שם התקיים כנס כלכלי גדול. משרד רואי החשבון שלו, ליאון־אורליצקי שבו הוא שותף ראשי, היה אחד מנותני החסויות המרכזיים של הכנס.

"כל מי שנכנס, ליאון בא ולחץ לו את היד. הוא הסתובב כטווס בין כל האורחים, זה נראה כאילו הוא משווק את עצמו", מספר אחד האורחים, "לי זה בלט מאוד, כי במשך השנים הכרתי אותו כאחד שמעדיף להסתתר. כאן אי אפשר היה לפספס אותו - חייך לכולם, דיבר לכולם, היה בכל מקום".

סביר שליאון עשה זאת במבט צופה עתיד - אל שיבוצו בצמרת רשימת ישראל ביתנו לקראת הבחירות, מה שהיה מבטיח לו תפקיד של שר בממשלה הבאה. אלא שכעבור כמה ימים התברר שליאון עצמו הוא אחד החשודים המרכזיים בפרשה המסתעפת והולכת.

משה ליאון ואביגדור ליברמןצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול נחקר ליאון שעות ארוכות על ידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה. לפי החשד, הוא תיווך לשוחד שעשה את דרכו לסגנית שרת הפנים, פאינה קירשנבאום. מה שקושר לכאורה את ליאון לפרשה היא עדותו של עד בתפקיד בכיר שהעביר למשטרה ראיות - הקלטות ומסמכים. כך שנראה כי בשלב זה, ליאון יצטרך לחכות לפני שיישב על כורסת השר.

דוברת מטעמו מסרה: "משה ליאון נחקר, ושיתף פעולה באופן מלא לכל אורך החקירה. החוקרים נהגו בו בצורה עניינית והוגנת, ובסוף החקירה הסכים ליאון לבקשת החוקרים למעצר בית".

"נמשך לפוליטיקה"

"ליאון תמיד נמשך לפוליטיקה", אומר יועץ אסטרטגי המכיר אותו, "הוא חשב שיהיה שר לאחר הבחירות הקודמות, וזה לא הסתדר. הוא הסכים להצעת ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ללכת על ראשות עיריית ירושלים לפני קצת יותר משנה - אבל נכשל. בשבועות האחרונים הוא היה די בטוח שהוא יהיה שר בממשלה הבאה".

משרד ליאון־אורליצקי היה באמצע שנות ה–90 קטן למדי, אבל ב–20 השנים האחרונות (שבהן ליאון גם מילא מספר תפקידים ציבוריים), הוא גדל והולך. כיום המשרד מדורג שמיני בדירוג דן אנד ברדסטריט, מעסיק 190 עובדים ומבקר שבע חברות ציבוריות.

אחד השותפים המרכזיים במשרד הוא דודי גולדברג, נשיא לשכת רואי החשבון. גולדברג וליאון שיתפו פעולה באחרונה בכנסת, בסיוע לגורמים שביקשו לסכל את חוק "לבנת פורן", שיזם ח"כ מיקי רוזנטל, להגבלת שכר הטרחה של מתווכים העובדים מול ביטוח לאומי. חוק זה סוכל ברגע האחרון, בגלל התנגדות ישראל ביתנו.

השניים העניקו שירותי ייעוץ לאיגוד חברות הזכויות הרפואיות  וגולדברג  אף הופיע בדיון בוועדה בכנסת בעניין. מי שסייע אף הוא היה משרד פוליסי, שייצג גם את לשכת עורכי הדין בדיון. הבעלים של פוליסי הוא בוריס קרסני, הנחשב מקורב לליברמן. גם הלוביסט העצור בפרשה, סטיבן לוי, ייצג את חברת לבנת פורן בדיון.

מליאון נמסר כי "איגוד החברות למימוש זכויות רפואיות פנה אל משרד רו"ח ליאון־אורליצקי בבקשה להכנת חוות דעת מקצועית בנושא. חוות הדעת הוכנה על ידי שותפים במשרד והסכם שכר הטרחה הוא על בסיס שעות בלבד".

מלווה תהליכי הפרטה

למשרד ליאון־אורליצקי לא מעט לקוחות מהמגזר הממשלתי. עופר אורליצקי, השותף במשרד, משמש גם יו"ר הבקרה התקציבית בהתאחדות לכדורגל. המשרד גם מתמחה, לפי הכתוב באתר האינטרנט שלו, ב"שירותים פיננסיים לרשויות מקומיות ושלטון מרכזי".

לפי האתר, המשרד מייצג את משרד הפנים בביקורת על רשויות מקומיות בדו"חות כספיים, מלווה ומייעץ לרשויות מקומיות ומלווה תהליכי הפרטה של גופים בשלטון המקומי והארצי.

ממשרד הפנים נמסר: "משרד הפנים מעסיק באמצעות אגף בכיר לביקורת ברשויות המקומיות כ–300 משרדי רואי חשבון לעריכת ביקורות ברשויות המקומיות ובתאגידים עירוניים. במסגרת זו, המשרד מעסיק את רו"ח דודי גולדברג, נשיא לשכת רואי החשבון בישראל, ממשרד ליאון־אורליצקי, בכמה פרויקטים: ביקורת במועצה אזורית דרום השרון, רואה חשבון מעיין המאשר דו"חות ביקורת וייעוץ בנושא תאגידים עירוניים".

נכנס לנעלי ליברמן

ליאון, 53, הוא מקורב של אביגדור ליברמן כבר יותר מ–20 שנה. הוא החל את דרכו כשכיר במשרד רואי החשבון של אביגדור יצחקי, שנתן שירותי גזברות לליכוד, בזמן שאביגדור ליברמן היה מנכ"ל המפלגה. ב–1996, כשליברמן נהפך למנכ"ל משרד ראש הממשלה, הוא מינה את ליאון למשנה שלו. כשליברמן עזב את המשרד, נהפך ליאון למנכ"ל משרד ראש הממשלה.

אז, אגב, נחקר בפלילים בפרשת אבנר עמדי, קבלן ההובלות שעל פי החשד ביצע עבור בנימין נתניהו עבודות פרטיות, ללא שקיבל תמורה. היועץ המשפטי לממשלה אז, אליקים רובינשטיין, סגר את התיק בעניינו של ליאון.

תקופת כהונתו של ליאון במשרד ראש הממשלה הולידה לא מעט קשרים פוליטיים. שם התהדקה חברותו עם יו"ר ש"ס, אריה דרעי, שהיה בן בית בלשכה. בבחירות האחרונות לעיריית ירושלים הריצו דרעי וליברמן את ליאון, שהגיע מגבעתיים, לתפקיד ראשות העיר.

הקשר עם ליברמן הניב לליאון קשרים בצמרת העסקית. כך למשל, הכיר ליאון דרך ליברמן את איל ההון היהודי־אוסטרי, מרטין שלאף, ואף יעץ לו כשביקש להקים קזינו צף באילת. חבר נוסף של ליאון הוא מוטי זיסר, וליאון משמש דירקטור מטעמו בחברת אלביט הדמיה שבשליטת זיסר, הנאבקת על קיומה. ידיד נוסף הוא יצחק תשובה, שמינה את ליאון ב–2011 לייצגו במשא ומתן על הסדר החוב של דלק נדל"ן, שהסתיים בתספורת של 1.4 מיליארד שקל לחוסכים.

החברות עם ליברמן הולידה לליאון גם ג'ובים. ב–2003 מונה לתפקיד יו"ר חברת רכבת ישראל. הוא כיהן בתפקיד כשלוש שנים, וכהונתו לא הוארכה בגלל בדיקה שערך מבקר המדינה דאז, מיכה לינדנשטראוס, בנוגע לעסקות רכש שבהן היה מעורב לכאורה ליאון. עם זאת, בדו"ח הסופי של המבקר נכתב שהתלונות שהועברו נגד ליאון נמצאו לא נכונות. ב–2008 מונה ליו"ר הרשות לפיתוח ירושלים.

כמה שבועות לאחר כישלונו במרוץ לעירייה, שמו של ליאון עלה בפרשה מביכה - כאשר נתפס במכס עם מזוודה מלאה בבגדים שרכש בניו יורק בשווי עשרות אלפי שקלים, ועליהם לא הצהיר. בעקבות כך, נאלץ לשלם קנס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker