ליאור דטל

משרד האוצר מוכר למועצה האזורית מטה בנימין - שכוללת בין היתר את ההתנחלויות עפרה, טלמון, עטרת, שבות רחל וכוכב יעקב ואת המאחזים הלא חוקיים מגרון, רמת מגרון, עמונה ואחיה - 50 קראווילות בהנחה של 40% מערכם ובפטור ממכרז, בהיקף כספי שהוערך על ידי האוצר בעד 4 מיליון שקל, לאחר ההנחה. מדובר במבנים שנרכשו על ידי המדינה בתקופות שונות, בין היתר כמענה למפוני גוש קטיף, וכיום הם מאוחסנים באתר אחסון של המדינה בגילת.

בנובמבר 2013, אישרה ועדת המכרזים במשרד האוצר למכור בפטור ממכרז 20 מבנים יבילים (מבנים ניידים וניתנים להובלה) מסוג קראווילה, כל אחד מהם בגודל שנע בין 50–130 מ"ר. כיום, המבנים מאוחסנים ללא שימוש באתר אחסנה של הממשלה המכיל קראווילות רבות שפורקו והוזנחו. בינואר 2014 נחתם ההסכם למכירת המבנים, והמועצה העבירה למדינה תשלום בסך 630 אלף שקל עבור 20 מאחזים - לאחר הנחה בסך 40%. לאחרונה, פנתה המועצמה שוב למשרד האוצר, והוחלט למכור לה עד 30 מבנים יבילים נוספים, בהנחה דומה, בהיקף כולל של עד 4 מיליון שקל.

באוצר הסבירו כי מכירת המבנים בהנחה המשמעותית "הכרחית למניעת השחיקה המואצת של המבנים, לצורך פינוי מקום למבנים יבילים נוספים שצפויים להגיע בטווח הזמן המיידי מהאתרים הזמניים ולשם חיסכון בכספי המדינה בגין הוצאות השמירה הגבוהות באתר האחסנה". בנוסף, באוצר הסבירו כי מצבם הפיזי של המבנים דורש שיפוץ לאור הבלאי שצברו במשך השנים. באוצר הסבירו גם כי "השוק מוצף במבנים יבילים רבים חדשים ומשומשים, דבר המקשה על ביצוע עסקאות רכישה" וכי קיימת כדאיות כלכלית למדינה בעסקה.

קראווילות מובלות לבית אל למפוני גבעת האולפנה. “לפעמים מקריבים פיון כדי לאכול את המלכה”צילום: מיכל פתאל

לבסוף, טענו באוצר בפרוטוקול ההחלטה כי קיימת "תועלת לציבור בהעמדת מבנים ניידים לצורך מבני ציבור ברשויות המקומיות, לרווחת תושביהן או מתעניינים חדשים. המכר עשוי להניב תועלת חברתית־ציבורית, עולה בקנה אחד עם רצון המדינה בפינוי אתרים זמניים ותורם ליישוב הפריפריה".

באוגוסט 2013 אישרה ועדת המכרזים במשרד האוצר למכור עד 60 מבני מגורים מסוג קראווילה לקיבוץ הדתי עין צורים, גם הם בהנחה של 40% ובפטור ממכרז.

ממשרד האוצר נמסר כי "מדובר במכירה של עד 50 מבנים יבילים למועצה האזורית מטה בנימין. מכירת המבנים מתבצעת כדבר שבשגרה, בשים לב להיקף העסקה ובשמירה על מירב התועלת הכלכלית למדינה, בהתאם לתקנות חוק חובת המכרזים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker