כלכלת בחירות

סערה בוועדת הכספים: אושרה העברת 12.8 מ' ש' להקמת מרכז מבקרים בברקן

עם זאת, היועץ המשפטי הורה לבקשת האופוזיציה על קיום הצבעה חוזרת לאחר שלא אישר את העברת הכספים לפני הדיון בוועדה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מחלוקת פרצה הבוקר (א') בוועדת הכספים במהלך דיון בבקשת האוצר להעברת 12.8 מיליון שקל לפיתוח תשתיות ציבוריות באיזור התעשייה ברקן שבשטחים. לאחר ויכוח סוער אושרה העברת הכספים. בעד הפנייה הצביעו ח"כים מהליכוד, מהבית היהודי, מישראל ביתנו וכן מיהדות התורה ומש"ס, הנמצאות באופוזיציה.

עם זאת, היועץ המשפטי הורה לבקשת האופוזיציה על קיום הצבעה חוזרת לאחר שלא אישר את העברת הכספים לפני הדיון בוועדה. נציגת האוצר הסבירה כי מדובר ב"פרויקט דרך ישראלית" להקמת מרכז מבקרים, אך הודיעה כי היועץ המשפטי לממשלה טרם נתן אישור סופי להעביר את הכספים, בניגוד לדבריו של היו"ר סלומינסקי שטען כי יש אישור לדון בפנייה.

באופוזיציה פעלו לעכב את האישור באמצעות בקשה להתייעצות סיעתית. ח"כ עיסווי פריג' (מרצ) טען כי הקמת מרכז מבקרים בהתנחלות זה "מהלך של בחירות"."מה שאתם עושים פה זה זילות", אמר פריג'.

ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) שאל "מי ב'וועדת ההסכמות' אישר את הסעיף המושחת הזה. אנו ערב הגשת הרשימות והפריימריז ואני תוהה האם אתה חושב שאנחנו מטומטמים? אתם חבורה של גנבים מושחתים. אתה שיקרת לוועדה. צריך להעמיד אותך לדין".

סלומינסקי בוועדת הכספים, היוםצילום: אמיל סלמן

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) אמרה בפנייה אל סלומינסקי כי "הוועדה התכנסה להעביר פניות תקציביות דחופות ואין שום סיבה להעלות על השולחן העברה פוליטית שמטרתה לסייע לחבריך בפריימריז. שקרת לוועדה כשאמרת שניתן לדון בבקשה".

ח"כ אראל מרגלית (עבודה) טען כי "ההעברה הזו היא בסך הכל העברה פוליטית. ערב הבחירות אתה מעביר למרכז המבקרים דבר שנוי במחלוקת. הדבר מדליק אש ולהבות במקום שבו צריך קונצנזוס. בהמשך דרש מרגלית להפסיק את הישיבה".

יוגב גרדוס, רכז תקציב באגף התקציבים אמר: "העברנו את הבקשה ליועץ המשפטי לממשלה ועוד לא קיבלנו אישור סופי. אין מניעה שהוועדה תאשר אבל לא נוכל לממש את ההעברה בטרם קבלת האישור".

סלומניסקי הסביר כי פנה הבוקר לממונה על התקציבים אמיר לוי. "שאלתי האם הממשלה מושכת את הפנייה והוא השיב בשלילה ואמר שאנו יכולים לדון בה. אני מתנצל". טיבי קרא לעברו "שיקרת לוועדה במצח נחושה. זה לא חוקי מה שקורה פה". מרגלית "אנו לא מוכנים למחטף. החוקיות של הישיבה נלקחה מצד היו"ר שהטעה את הוועדה".

סלומיסקי אמר בתגובה כי הבין בשיחתו הבוקר עם הממונה על התקציבים באוצר שיש אישור של היועץ המשפטי לממשלה לדון בפנייה. רק במהלך הישיבה התברר כי היועץ טרם נתן את האישור.

סלומינסקי לא נענה לדרישות האופוזיציה וקיים הצבעה חוזרת שבה אושרה העברת הכספים. הקואליציה פעלה לגייס רוב בועדה ולצורך כך הגיעו לועדה יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין (ליכוד) ופרח לרנר, המתאמת בין רה"מ בנימין נתניהו לכנסת. כך, בעד העברת הכספים הצביעו ח"כים מהליכוד, הבית היהודי, ישראל ביתנו שבקואליציה וכן נציגי יהדות התורה וש"ס שבאופוזיציה ונגדה ח"כים מהעבודה, יש עתיד, מרצ ותע"ל. לרנר ניהלה מאחורי הקלעים יחד עם אלקין את המגעים להשגת רוב בעד כל ההעברות שחשובות לרה"מ נתניהו המחזיק כיום בתיק האוצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker