ריבלין: "לצערי, אני משתתף בכנסים כלכליים רבים עם נוכחות דלה מדי של נשים"

הנשיא, שדיבר בכנס לעידוד יזמות של נשים, הוסיף: "ככל שהאירוע יוקרתי יותר, כך התופעה הזאת בולטת יותר"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

"השאלה המרכזית הניצבת לפנינו היא איך אנחנו מעצימים את כוחן של נשים, מכל הקשת הישראלית, כך שיהוו כוח עסקי וכלכלי דומיננטי" - כך אמר הערב (ב') נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. "השאלה היא מה עלינו לעשות כדי שנערה הלומדת בתיכון היום תהיה משוכנעת שהשמים הם הגבול. אני מאמין שהתשובה הטריוויאלית אבל הנכונה, היא חינוך".

ריבלין, שדיבר היום בוועידה השנתית לקידום עסקים קטנים ובינוניים של עמותת "יסמין" שעמדה בסימן עסקים בבעלות נשים, ציין כי לצערו הוא משתתף בכנסים ובאירועים כלכליים רבים, שבהם הוא נתקל בנוכחות נמוכה של נשים. "ככל שהאירוע יוקרתי יותר, כך התופעה הזאת בולטת יותר", אמר ריבלין. "התופעה הזו מקוממת דווקא על רקע העובדה שבשנים האחרונות בולטת נוכחותן של נשים בפסגת העשייה הכלכלית בישראל".

ריבלין הוסיף: "במידה רבה נראה שבעוד שהמגזר הציבורי עשה צעדים משמעותיים במתן הזדמנויות שוות לנשים, הרי שדווקא המשק עצמו, המגזר העסקי, עוד מתקשה להבין את יחסו לנשים".

ריבלין ציין כי חינוך הוא המפתח של נשים להצלחה. "נערה צעירה שגדלה לחברה שבה נשים עומדות בראש הפירמידה הכלכלית, חושבת אחרת על יכולותיה וכישרונותיה", אמר. "במדעים, כך גם בלמדנות אקדמית, כמו גם בלימוד תורה, ככל שנשים מעפילות מעלה הן פורצות דרך לרבבות נשים הבאות אחריהן.

ראובן ריבליןצילום: תומר אפלבאום

"הנשים האמיצות ופורצות הדרך שנמצאות כאן היום הן בעבורי סמל לשינוי ולתקווה. הן מהוות מודל למאות אלפי נשים צעירות שחייבות לדעת שאם ישקיעו, אם ילמדו ויתאמצו הן גם יוכלו להגיע. הנשים צעירות הגדלות במדינת ישראל, צריכות לדעת שהן יישפטו אך ורק על פי כישרונן ויכולתן לתרום, ולא על פי המראה שלהן, הזהות הדתית או הלאומית, מספר הילדים, או המבטא שלהן".

שר הכלכלה, נפתלי בנט, שהשתתף אף הוא בכנס, התייחס בדבריו ליזמות מצד נשים. "כדאי לכל מיזם כלכלי להעסיק נשים", אמר בנט. "מצאתי שנשים הן יותר חכמות עם פחות אגו ויודעות לשים את טובת המיזם לנגד עיניהן. שאף אחד לא יכבה את החלום שלכן. רק דרך יזמות נצמיח את הכלכלה ונשבור את המחיצות בין דתיים לחילונים, בין ערבים ליהודים".

מסקר שנערך לקראת הכנס עולה כי רוב המשיבות, אשר בבעלותן עסקים, קיבלו תמיכה מהסביבה הקרובה (קרובי משפחה וחברים) בכל הנוגע לעסקים, אך מרגישות כי המדינה והרשויות המקומיות מקשות על פעילותן (46% ו-24%, בהתאמה) או אדישות לה (36% ו-41%, בהתאמה). פחות מ-4% מהנשים מרגישות שהן מקבלות תמיכה מהמדינה. כ-39% מבעלות העסקים מרגישות חוסר ביטחון תעסוקתי. רק 12% מדרגות את העסק שלהן כרווחי.

כ-42% מהמשיבות סוברות שהמדינה צריכה לתת הקלות במיסוי לנשים בעלות עסקים קטנים. הקושי העיקרי בניהול העסק הוא פיתוח ערוצי שיווק ומכירות (63% מהמשיבות).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker