נתניהו, איפה היית עד היום?

אחרי שש שנים על כיסא ראש הממשלה, רה"מ גילה לפתע את יוקר המחיה והכריז עליו מלחמה

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותם שטרקמן

רק שלושה חודשים אחרי שריקת הסיום של מלחמת צוק איתן (ויום אחרי תקיפת חיל האוויר בדמשק), ועל רקע המצב הביטחוני המדורדר בירושלים - מתברר שהציבור בישראל מתעניין בעיקר במצבו הכלכלי. אף שראש הממשלה, בנימין נתניהו (כמו פוליטיקאים אחרים) היה רוצה שהשיח הנוח לו של איראן־דאעש־חמאס־חיזבאללה יימשך - זה לא יעזור לו. את הבוחר מעסיקים השכר הלא מספיק, יוקר המחיה, היכולת לקנות דירה, בריאות ההורים וחינוך הילדים.

ייתכן שאתמול נפל גם לנתניהו האסימון, והוא הזמין את עצמו לוועידת "גלובס" כדי לשווק לנו תוכנית "חדשה" שלו - מע"מ 0% על מוצרי מזון בסיסיים. נתניהו ופטור ממע"מ זה כמו מים ושמן, אבל כשהזמנים קשים - העקרונות משתנים. אז נתניהו בא להציג מערכון במלון. לדברי נתניהו, זה המהלך שיוריד את הוצאות המחיה של אזרחי ישראל במאות שקלים לחודש. רק תנו לו את המפתחות ללשכת ראש הממשלה ב–17 במארס. באמת נשמע מועמד טוב, אולי שווה לתת לו צ'אנס?

רגע, באיזו לשכה הוא יושב עכשיו, ואיפה היה עד היום? האם נתניהו לא ידע שיש כאן בעיית יוקר מחיה, האם לא היה ראש הממשלה כשהמונים יצאו לרחובות בקיץ 2011? שש שנים על הכיסא, ועכשיו הוא נזכר ביוקר המחיה?

נתניהו הוא הרי האיש שעשה הכל כדי להכשיל את שר האוצר שלו, ובמקביל הרחיק את עצמו והתכחש לכל הקשור לנושאים כלכליים וחברתיים. הוא האיש שבגלל מניפולציות פוליטיות הפיל את הרפורמה בקק"ל המושחתת ואת השינויים המבניים במערכת הבריאות - המעט החיובי שהיה בתקציב, שלא עבר. גם התוכנית שנתניהו הציג אתמול היא שטחית, יקרה, לא שוויונית, מסובכת ולא רצינית. ככה לא מורידים יוקר מחיה.

שר הרווחה המתפטר, מאיר כהן, אמר אתמול בראיון אצל קרן נויבך ברשת ב' שנתניהו מעולם לא הזמין אותו לפגישה לדון בענייני משרדו. ראש ממשלה שלא נפגש עם השרים שלו והנהלות משרדיהם לפחות פעם בחצי שנה עד שנה, צופה עמם בגרפים וטבלאות, שומע סקירות, מפתח דיון ענייני ומקשיב למצוקות ולתוכניות שלהם - אינו ראש ממשלה. הוא ראש מערכת הביטחון של ישראל. ואכן, מערכת הביטחון קיבלה אתמול את המיליארדים שלה בוועדת הכספים, נא לא לדאוג. כשלאחרים מקצצים, לביטחון מוסיפים - אם יש בחירות ואם אין.

בני הזוג נתניהו מצביעים בבחירות המקומיות האחרונותצילום: פלאש 90

קופצים על העגלה

איך נתניהו יודע שמע"מ 0% הוא הפתרון לעוני או ליוקר המחיה? הוא התייעץ עם כלכלנים? עם רשות המסים? עם חבריו השרים? ומדוע תוכנית כל כך דרמטית, שעלותה לתקציב המדינה 2 מיליארד שקל לפי דבריו (והרבה יותר לפי אחרים), אינה מנוהלת דרך המערכת המסודרת של משרד האוצר? אה, כי לפיד ישב שם, והיה צריך להסתיר ממנו ולא לתת לו קרדיט על דאגה לאזרחים.

ולמה נתניהו, האיש שמורח כל החלטה לנצח, קופץ פתאום עם תוכנית משום מקום שבכלל לא מתאימה למדיניותו - ללא דיון ציבורי וללא עבודת מטה רצינית? כי יש בחירות, והיועצים הפוליטיים עובדים שעות נוספות. אתמול נשלחו יריב לוין ושאר דוברי הליכוד לשכתב את ההיסטוריה ולומר שזו תוכנית שנתניהו עובד עליה חודשים, אבל הוא פשוט לא הצליח לשכנע את לפיד לוותר על מע"מ 0% על דירות. בדיחה.

ברור, גם לפיד אינו חף מפופוליזם. הוא אחראי על פריצת הסכר בנושא מע"מ 0% - שתגלוש עכשיו לכל תחום. כי אם זה בסדר להטיל פטור ממע"מ על דירות - אז למה לא על מוצרי מזון בסיסיים, ולמה לא על תרופות לחולים כרוניים, חשמל לקשישים או ספרי לימוד לילדים בפריפריה.

זה בדיוק מה שאמר כלכלן האוצר שהתפטר, מיכאל שראל: כשמתחילים לתת פטורים, אי אפשר לשלוט בזה - כי הרי תמיד אפשר למצוא מטרות מצוינות.

יאיר לפידצילום: טלי מאייר

גם את לפיד אפשר לשאול "איפה היית". כמעט שנתיים הוא היה שר האוצר, וביום שעזב את המשרד הוציא את רשימת הרפורמות ש"הפסדנו". פתאום למדנו שוב איפה הכסף. פתאום שמענו על המערכת הפיננסית העושקת, שלא נגע בה בקדנציה שלו. כנראה נוח לדבר על הפנסיה והבנקים כשיש בחירות, אבל לא כשאתה בתפקיד.

כל אחד עם הפופוליזם שלו. מי ששמע וראה אתמול את השידורים מהכנסת שמע לא מעט בדיחות של ח"כים. אולי בעצם כולם צודקים. נבטל את המע"מ על דירות ומזון, נעלה את שכר המינימום - וכולם יהיו מרוצים. ומה עם תקציב המדינה? ומה עם שינויים מבניים? מה עם רפורמות בשוק העבודה ובחברת החשמל? מה עם מונופול הגז? מה עם הפנסיה התקציבית ותקציב הביטחון? מה עם מערכת הבריאות והחינוך, וכל שאר הדברים שבאמת מייצרים שינוי כלכלי חברתי? אה, זה קשה מדי בשביל ראש הממשלה ושר האוצר.

תיק האוצר כבן ערובה

נתניהו, כך לוחשים הכתבים הפוליטיים (שהרי לא נשמע על כך ממנו בהודעה מסודרת), מתכוון להחזיק את התיקים שהתפנו בממשלה תחת אחריותו עד הבחירות המקדימות בליכוד (הפריימריז) בעוד כחודש.

למה? כי זה נוח לו ומייצר נאמנות אצל השרים המחכים למינוי. הם לא ירצו להסתכסך עם הבוס יום לפני שהוא עומד להחליט אם שמם יירשם לנצח בוויקיפדיה כשר הבריאות/האוצר/הרווחה/המשפטים/החינוך. בעצם, רק רגע: מוסרים לנו באוזנייה שאת תיק האוצר נתניהו מתכנן לתת לישראל כ"ץ דווקא לפני הפריימריז. למה דווקא לאוצר יהיה שר ולבריאות לא? הפרשנים לוחשים שנתניהו צריך את כ"ץ במיוחד, כדי שיעצור את גדעון סער. מכירים את זה שלפעמים משלמים את הטיפ לפני הסעודה? זו התנהגות לא ראויה של נתניהו. היא נובעת רק מראייה פוליטית ולא מדאגה לטובת הציבור.

יובל שטייניץ, ששומעים אותו באחרונה בלי סוף כסניגור של נתניהו וכתוקף של כל האחרים, אמר אתמול בחדשות ערוץ 2 בטלוויזיה שהנושא המרכזי של הבחירות הוא "משילות". תנו לנתניהו מספיק כוח כדי להצליח למשול. גם נתניהו, בנאומו בשבוע שעבר, אמר "תנו לי מנדט ברור בבחירות כדי לטפל בביטחון, בכלכלה ובשלום". משילות זה חשוב, ומצוין שאפשר יהיה למשול, אבל לא כשהשיקולים הם פופוליסטיים, ההחלטות מתקבלות בלי מחשבה, השרים הם סתם נושאי כלים והשימוש בכוח הוא למטרות פוליטיות אישיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker