כלכלת הבחירות של נתניהו יקרה ממע"מ 0% של לפיד: כ-5 מיליארד שקל בשנה

הצעתו של נתניהו למע"מ 0% על מוצרי מזון בסיסיים תסייע במובהק לבעלי הכנסות גבוהות ■ ברשות המסים מעריכים: רק מחצית מהשווי של הפחתת מע"מ מגיעה לכיסם של הצרכנים - והשאר נותר אצל היצרנים ורשתות השיווק

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

ברשות המסים מעריכים כי הצעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפטור ממע"מ על "מוצרי מזון בסיסיים מפוקחים", כדבריו - הגדרה שאינה מבהירה בדיוק באילו מוצרים מדובר - תעלה לקופת המדינה באובדן הכנסות של מיליארדי שקלים רבים.

סך ההכנסות ממע"מ על מזון הוא 9 מיליארד שקל בשנה - סכום גדול, שקופת המדינה לא תוכל להסתדר בלעדיו. גם אם מסתפקים בהפחתת המע"מ על חלק ממוצרי המזון, עדיין אובדן ההכנסות יהיה עצום.

ההצעה לפטור ממע"מ על מוצרי מזון אינה יוזמה חדשה, והיא הועלתה והוסרה מסדר היום פעמים רבות בעשורים האחרונים. ב-2013 העריכה רשות המסים את המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים - כמו אורז, לחם, קמח, חומוס, ביצים, רסק עגבניות, קרפיון, גבינה לבנה וצהובה, ביצים, סוכר, קפה, תה, מזון תינוקות ועוד. על פי החישוב של רשות המסים, ביטול המע"מ על מוצרים אלה יעלה לאוצר המדינה באובדן הכנסות של 5.5 מיליארד שקל.

לאור המצוקה הקשה בתקציב 2015, ברור שוויתור על הכנסה בסדר גודל כזה אינו ריאלי. ברשות המסים לא ערכו בדיקה ספציפית של אובדן ההכנסות ממע"מ רק על מוצרי מזון מפוקחים, אבל מעריכים כי גם במקרה כזה מדובר במיליארדי שקלים.

בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

העמדה המסורתית של רשות המסים ושל כלכלני האוצר היתה באופן קבוע נגד מע"מ דיפרנציאלי, בעיקר מכיוון שמהלך כזה יגרום למדינה לאובדן הכנסות עצום - אך ישיג רק חלק קטן מאוד ממטרותיו.

אם הצעתו של נתניהו נועדה לסייע לשכבות החלשות, הרי שדווקא השכבות החזקות יוצאות ממנה נשכרות. לפי רשות המסים, העשירון העליון (לפי עשירוני הוצאה) מוציא פי 3.5 על מזון לעומת העשירון התחתון. בבדיקה לפי עשירוני הכנסה (שהיא בדיקה שכיחה יותר), הוצאותיו של העשירון העליון על מזון הן 60% יותר מאשר העשירון התחתון. אומנם באופן יחסי העשירון התחתון מוציא פי כמה על מוצרי מזון בסיסיים, אבל באופן אבסולוטי ההוצאה של העשירון העליון עדיין גבוהה פי כמה.

בנוסף, ברשות המסים מעריכים כי הפחתת המע"מ על מוצרי מזון תתגלגל באופן חלקי בלבד למחיר הסופי לצרכן. לפי הערכתם, כל 1% הפחתה במע"מ תביא להפחתה של 0.5%–0.6% בלבד במחירי המוצרים - והיתרה תישאר אצל היצרנים ורשתות השיווק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker