התיאבון של הביטחון: יזכה לתוספות של יותר מ-8 מיליארד ש' בחודש אחד

התקציב ל-2014 יגדל מ-57.5 ל-70.4 מיליארד שקל ■ ח"כ שפיר: "הממשלה הופכת את ועדת הכספים לבזאר"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

אם במערכת הבחירות הקודמת שאל שר האוצר היוצא, יאיר לפיד, "איפה הכסף" - ייתכן שכעת, זמן קצר לפני הבחירות הבאות, נמצאה סוף סוף התשובה. מערכת הביטחון תזכה לתוספת של 8 מיליארד שקל בתוך חודש, ובכנסת מעריכים כי לא מן הנמנע שעד לסוף החודש הנוכחי היא צפויה לקבל עוד תוספת תקציבית. מחר צפויה מערכת הביטחון לקבל את אישורה של ועדת הכספים לתוספת תקציב ל-2014 בסך 5.8 מיליארד שקל, ובכך יגדל התקציב המשרד ל-2014 מ–57.5 מיליארד שקל ל–70.45 מיליארד שקל.

העברות הכספים יכללו העברת עודפים בסך 2.108 מיליארד שקל מכספי סיוע אמריקאיים מ-2013 ל-2014. לוועדת הכספים נמסר כי הסברים בנדון יימסרו לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון של ועדת הכספים וועדת חוץ וביטחון.

בנוסף, יקבל משרד הביטחון תוספת נוספת בסך כ-3.7 מיליארד שקל למימון מבצע צוק איתן. התוספת תמומן מסעיפים לא מנוצלים ועודפים בתקציביהם של משרדי הממשלה; בין השאר, 530 מיליון שקל מתקציבי כבישים בין עירוניים; 350 מיליון מסובסידיות לתחבורה ציבורית; 211 מיליון מסבסוד מעונות יום; 100 מיליון מחיזוק העורף; 78 מיליון מחוק חיילים משוחררים; 54 מיליון שקל מתקציב משרד הרווחה ועוד.

חיילים ברמת הגולן, בחודש ספטמברצילום: גיל אליהו

זאת, לאחר שרק לפני כחודש אישרה ועדת הכספים תוספת בסך 1.75 מיליארד שקל לביטחון. בפנייתו של הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, לוועדת הכספים בנוגע למקור לתוספת, הוא ציין כי "ההפחתה מתקציבי המשרדים היא למימון חלק מההוצאות הנוספות החד פעמיות שנוצרו למשרד הביטחון במסגרת מבצע צוק איתן ל–2014. כמו כן, 750 מיליון שקל מהסכום יועברו מהאפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים".

בסוף נובמבר אישרה ועדת הכספים העברת תוספת של 445.77 מיליון שקל לתקציב הביטחון. לוועדה הוסבר שהכסף מיועד, בין השאר, למימון עבור פינוי מחנות תע"ש, פינוי מחנות צה"ל וליישום החלטות הוועדה לשוויון בנטל. לוועדה נמסר כי שימושים נוספים בתקציב יימסרו לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון.

מנתונים של מרכז המחקר של הכנסת, שהוגשו בחודש שעבר ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), עולה כי ב–2009–2013 גדל תקציב הביטחון המקורי, לא כולל הוצאה המותנות בהכנסה, ב–14% - מ–46 מיליארד שקל ל–52.4 מיליארד שקל.

בתגובה להעברה הצפויה בסך 3.7 מיליארד שקל מתקציבי הממשלה אמרה ח"כ סתיו שפיר (עבודה) כי ״אין גבול לחוצפה. רגע לפני שחברי הכנסת מתפזרים, משרד האוצר מעז לקצץ ללא רחמים בבטן הרכה - תחבורה ציבורית, ניצולי שואה, הגמלאים - אין אחד שנותר מוגן מהקיצוץ האכזרי. הממשלה המפורקת מנצלת את ימי הכנסת האחרונים כדי להפוך את ועדת הכספים לבזאר, ומקווה שאף אחד לא ישים לב. כל ההישגים והתוספות התקציביות ששרי הממשלה התגאו בהם הולכים עכשיו לפח האשפה של ההיסטוריה, וראש הממשלה צריך פשוט להתבייש. אסור לנו לאשר את הקיצוצים האלה".

סלומינסקי אמר כי "אני לא מאושר מהעברות התקציבים הללו, אבל מדובר בתוספת בגין מבצע צוק איתן. עם זאת, תקציב הביטחון אינו בן יחיד, ונעמוד על כך שהתקציבים החברתיים לא יקוצצו".

רוב התוספות 
ידועות מראש

במהלך השנה תקציב הביטחון משתנה בעקבות העברת עודפי תקציב מהשנה הקודמת, מביצוע שינויים בתקציב המדינה ובעקבות תוספות תקציב שמאושרות על ידי הממשלה. כך, על פי המסמך, בשנים 2009 עד 2013 נוספו בכל שנה כ–8.1–10.3 מיליארד שקל במהלך השנה לתקציב הביטחון. תוספות אלה מהוות 16%–18.6% מהתקציב המקורי. זאת ועוד, בנוסף על התוספות במסגרת השינויים בתקציב המדינה — בכל אחת מהשנים האחרונות הועברו למערכת הביטחון עודפי תקציב בסך 1.9–4.6 מיליארד שקל. כך, התקציב על שינוייו בכל אחת מהשנים האלו היה גבוה 
בכ–20%–26% מהתקציב המקורי.

מבדיקה שערך בעבר מרכז המחקר עולה כי רוב התוספות לתקציב במהלך השנה הן בגין מרכיבי ביטחון ידועים מראש, ועל פי רוב רק חלק קטן מהתוספות ניתנות בגין צרכים ביטחוניים חדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker