חליתם? נפצעתם? מעכשיו תשלמו על כך פחות עמלה

בשורה רעה ללבנת פורן: חוק המקצץ בכ-50% את שכר הטרחה של חברות למימוש זכויות רפואיות יאושר בכנסת ■ גם עורכי דין יוגבלו

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה הערב (ד') להעלות להצבעה בקריאה השנייה והשלישית הצעת חוק שלפיה שכר הטרחה של חברות מימוש זכויות רפואיות יקוצץ במחצית. על פי הצעת החוק, שהוגשה על ידי חברי הכנסת מיקי רוזנטל (העבודה) ויו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (הליכוד), גם התשלומים לעורכי הדין יוגבלו.

החוק יעלה להצבעה בקיראה שנייה ושלישית בשבוע הבא, והוא צפוי להיות מאושר. במסגרת הרפורמה, יינתן ייעוץ חינם למימוש זכויות בכל סניפי המוסד לביטוח לאומי והמדינה תממן סיוע משפטי במקרה של חילוקי דעות עם המתווכים. על פי ההצעה, שכר הטרחה ייקבע על 10.75% מגובה הסכום שיתקבל בעת מימוש הזכויות הרפואיות. במקרה של ייצוג של עורך דין בפני ועדה, שכר טרחת עורך הדין יהיה 13%.

כחלק מהמהלך, הכריז מנכ"ל הביטוח הלאומי, שלמה מור יוסף, על כמה רפורמות בתחום מיצוי הזכויות, ובהן מתן ייעוץ חינם למימוש זכויות בכל הסניפים של המוסד ברחבי הארץ. משרד המשפטים מצדו יממן סיוע משפטי לזכאים במקרה של חילוקי דעות עם המתווכים על שכר הטרחה. 

מיקי רוזנטלצילום: עופר וקנין

רוזנטל אמר כי תחום מימוש הזכויות הפך בשנים האחרונות פרוץ ונצלני. חברות מימוש זכויות גבו עד כה שכר טרחה של כ-25%-20% מקצבת נכות של זכאים. באופן אבסורדי ומקומם, הכסף שמיועד לתרופות, סעד וניידות הנכים לא הגיע אל יעדו ומתווכים רבים גזרו קופון על חשבון הזכאים.

"הרפורמה תסייע לעשרות אלפי ישראלים הזכאים מדי שנה לקצבה מהביטוח הלאומי לקבל את מרב כספם", אמר היום רוזנטל, "שמנו היום קץ לתופעה מכוערת של מתווכים שגזלו לעתים עד רבע מקצבתו של נכה. בנוסף, פרשנו רשת ביטחון גם למי שאין בידם אמצעים לשלם למאעכרים והמדינה תסייע להם לממש את זכויותיהם".

ח"כ חיים כץ אמר כי" אחרי מאבק ארוך הצלחנו להביא לחקיקה שתדאג להביא את הקצבאות לזכאים להם תוך שמירת האיזון  הוגן ברווחי החברות".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, מסר בתגובה כי "הצעת חוק הביטוח הלאומי תביא לפגיעה אנושה בשירות המשפטי הניתן על ידי עורכי הדין לציבור המבוטחים והנכים בתחום הביטוח הלאומי, שכן עורכי דין ידירו רגליהם מתחום זה, ובהעדר ייצוג משפטי ראוי, ציבור זה, הנמנה בעיקר על השכבות החלשות, לא ייוצג באופן שיוכל למצות את זכויותיו באופן המיטבי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker