לפיד יוצא למתקפה: "נתניהו לא יהיה יותר ראש ממשלה בישראל"

שר האוצר היוצא הגיב הערב ל"נאום הפוטש" של ראש הממשלה, ותקף אותו בחריפות ■ "כינסת מסיבת עיתונאים רדופה ומבוהלת שבה עסקת בעיקר בהשמצות אישיות", אמר לפיד, "אתה חי באקווריום שלך. אתה לא מבין את האזרחים ולא יודע מה עובר עליהם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האוצר היוצא יאיר לפיד התייחס הערב (ד') למשבר במערכת הפוליטית ולהקדמת הבחירות. לפיד הגיב לפיטוריו ממשרד האוצר והתייחס ל"נאום הפוטש" שהפנה כלפיו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבמסגרתו טען נתניהו כי לפיד ושרת המשפטים ציפי לבני ניסו להדיח אותו. "אתמול בערב ראש הממשלה כינס מסיבת עיתונאים רדופה ומבוהלת שבה עסק בעיקר בהשמצות אישיות", פתח לפיד את דבריו.

"אני רוצה ברשותכם לענות לו מכאן. ראש הממשלה, אתמול עמדת בפני אומה שלמה והודעת שאתה גורר את מדינת ישראל לבחירות מיותרות. איש מלבדך לא רצה בהן חוץ ממך. למה עשית את זה? כי אתה מנותק. אין לך מושג מה זה עושה לאזרחי ישראל. אתה חי באקווריום שלך. אתה לא באמת מבין אותם ולא יודע מה עובר עליהם".

לפיד שב ופנה לנתניהו: "אתה מעדיף לשתק את המשק ולגרור אותנו להוצאות של מיליונים. אתה מונע מהאזרחים תקציב חברתי שלא היה שנים. אתה גוזל מעשרות אלפי זוגות צעירים את הסיכוי היחיד שאי פעם תהיה להם דירה. למה? כי אתה מנותק.

שר האוצר היוצא, יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

העדפת אינטרסים של חברי מרכז במקום רפורמות - כי אתה מנותק. תקעת גם את העלאת שכר המינימום". לפיד התייחס גם למערכת היחסים עם ארצות הברית, זאת על רקע טענה של גורמים בליכוד כי לפיד עצמו אחראי למתיחות בין שתי המדינות. "פעם הבנת את אמריקה אדוני ראש הממשלה, אבל אמריקה השתנת", אמר.

"הלשכה שלך, כמו תמיד, תדאג לזה שלא תפגוש אף אדם שחושב אחרת ממך. הם מבינים מה מצפים מהם. הם מבינים שאתה מעדיף להיות מנותק. אזרחי ישראל מסתובבים היום בתחושה קשה. הם מרגישים שהם הפסידו, דירות קטנות וכיתות בהנחה, מערכת בריאות ציבורית טובה, ועוד שוטרים ברחובות ששומרים על חייהם.

"אני אומר לכם אזרחי ישראל: לא הפסדתם כלום. בעוד ארבעה חודשים אנחנו נמשיך במלוא העוצמה בדיוק מהמקום שבו הפסקנו. אפשר להתניע את הכל מחדש. זה תלוי רק בנו".

לשאלה אם נכשל כשר אוצר ואם יסכים להיות מספר 2 בגוש מרכז-שמאל, השיב לפיד: "ביזבזתי שנה כדי לשקם את ההרס שנתניהו השאיר בקדנציה שלפני. היינו צריכים קודם כל לשקם את מה שהם עשו בשלוש השנים שלפני ובמיוחד בשנה האחרונה שבה הם עשו כלכלת בחירות. אני  לא פוסל שום אפשרות, גם לא להיות מספר שתיים בגוש מרכז. אבל צריך לקחת כמה ימים להתארגן לבחירות".

לפיד הוסיף: "בנימין נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבא. הוא עשה טעות והמחיר שלה הוא שהוא לא יהיה יותר ראש ממשלה. לא נדבקנו לכסא כי כל פעם שראינו משהו לא בסדר עצרנו ואמרנו את זה. זה מה שהפריע להם". 

לפיד התייחס גם ל"ברית האחים" שנרקמה בתחילת ימי כהונתה של הממשלה עם שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט. "הברית עם בנט היתה טובה לזמנה", אמר. "זה איפשר לנו להעביר את הרפורמה של השוויון בנטל. הבית היהודי נהייתה בשלב מסוים הרבה יותר דתית וימנית".

שר האוצר היוצא הוסיף: "אני לא חושב שמישהו מהבוחרים שלי מרגיש נבגד. העליתי מסים כי האלטרנטיבה היתה לתת לכלכלה הישראלית לקרוס. הייתי היחיד שעמד עכשיו נגד העלאת מסים, כי אי אפשר לעשות את זה טוב לאזרחי ישראל". 

מהליכוד נמסר: "הפאניקה שאחזה בשר האוצר הכושל, לפיד, אינה משנה את העובדה שהבחירות הנוכחיות עוסקות רק בנושא אחד: מי הוא ראש הממשלה הבא שינהיג את העם והמדינה. מי מתאים להילחם באיומים הביטחוניים מצד החמאס, חיזבאללה ודאעש. מי ינהל טוב יותר את המערכה המדינית הבינלאומית מול איראן, מי יידע להוביל את הכלכלה הישראלית לשגשוג וצמיחה ולהוריד את יוקר המחייה. הציבור יודע שיש רק אדם אחד שיכול להנהיג את המדינה אל מול האתגרים הרבים - ראש הממשלה בנימין נתניהו".

לא ברור מי יחליף את לפיד במשרד האוצר

בימים האחרונים העמיקה המחלוקת בתוך הממשלה, ובפגישה בין לפיד לנתניהו, שהתקיימה שלשום, הציב ראש הממשלה כמה דרישות שלפיד סירב לקבל, ובהן ביטול חוק מע"מ 0%. היום אושרה הצעת החוק לפיזור הכנסת בקריאה ראשונה, כש-22 חברי כנסת תמכו בהצעה. לא היו מתנגדים או נמנעים. כעת תחזור ההצעה לוועדת הכנסת להכנה לקריאה שנייה ושלישית. הבחירות יתקיימו בעוד כשלושה חודשים וחצי, ב-17 במארס.

ראש הממשלה תקף אתמול את השרים המפוטרים יאיר לפיד וציפי לבני וטען כי הם ניסו לעשות לו "פוטש", ולחתור תחתיו במטרה להדיחו. לדברי נתניהו, "הממשלה הנוכחית נכפתה עליי בעקבות תוצאות הבחירות, כי מפלגת הליכוד לא קיבלה מספיק מנדטים. מהרגע הראשון היו בממשלה חיכוכים מיותרים".

נתניהו טרם החליט מי יחליף את לפיד בתפקיד, בחמשת החודשים הקרובים, עד להקמת הממשלה הבאה. שתי האפשרויות הן כי בתיק שר האוצר יחזיק ראש הממשלה עצמו, והאפשרות השנייה היא כי התפקיד יימסר לאחד משרי הליכוד.

אם ראש הממשלה יחליט להחזיק בתיק האוצר, הפיקוח היום יומי בפועל על משרד האוצר יהיה בידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, והמטה הכלכלי שליד המנכ"ל. ראש הממשלה עצמו יהיה האחראי, במקרה זה, על קביעת המדיניות הכלכלית של האוצר.

אם רה"מ יחליט להפקיד את תיק האוצר, עד להקמת ממשלה חדשה, בידי אחד משרי הליכוד קיימות שתי אפשרויות: הראשונה היא כי התפקיד יינתן לשר התחבורה ישראל כ"ץ, והשנייה היא כי לתפקיד ימונה השר לנושאים אסטרטגיים, יובל שטייניץ.

מוקדם יותר היום, תקף שטייניץ בחריפות את לפיד. במהלך דיון בכנסת השתלח שטייניץ, בשר האוצר המפוטר. "פשוט תחזור למשבצת הפרזנטור", אמר, "אנחנו נמשיך להנות לצפות בך על המסך".

שטייניץ ציטט אתנאומו המפורסם של לפיד על ריקי כהן. "היום הגברת ריקי כהן מחדרה שואלת, 'מה עשיתי? איך הולכתי שולל אחרי הבלורית והתואר?' כהן התאהבה לפיד. היום, הלב שלה שבור, אבל השכל עדיין עובד. היא מבינה שאם הצלחת בתוך פחות משנתיים להוביל את ישראל מהצמיחה הכי גבוהה במערב לצמיחה שלילית, היא ובעלה ישלמו את המחיר", הוסיף שטייניץ, שכיהן כשר האוצר בממשלתו הקודמת של נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker