עקב טענות לניגוד עניינים: הלוביסטית עופרה שקד לא תיכנס לדיוני ועדת הכלכלה

מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת פנה ליועץ המשפטי לאחר שנודע כי שקד ראיינה מועמדים למשרה אצל ברוורמן

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת ההיתרים בכנסת החליטה לאסור על הלוביסטית עופרה שקד ממשרד הלובינג גורן-עמיר להיכנס לוועדת הכלכלה של הכנסת ולייצג לקוחות מול ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) כל עוד הוא משמש בתפקיד יו"ר ועדת הכלכלה. ההחלטה התקבלה בעקבות פנייתו של שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת. גטניו פנה ליועץ המשפטי לכנסת עו"ד אייל ינון, לאחר שהעיתונאים תומר אביטל ושטל שניידר חשפו כי שקד ראיינה מועמדים למשרת עוזר פרלמנטרי של ברוורמן.

שקד סירבה להגיב. בתגובתה ללשכת היועץ המשפטי כתבה כי "ברוורמן נוהג מעת לעת לשמוע את דעתם של גורמים שונים בנושאים מגוונים וביניהם גם עיתונאים ושדלנים. במסגרת זו הוא ביקש לשמוע את התרשמותי ממועמדים שפנו אליו ואכן נעניתי לבקשתו. בעת שפגשתי את אותם מועמדים סברתי שאין בכך כל פסול ולא ייחסתי לכך חשיבות יתרה. היום אני סבורה כי למרות שמדובר היה בעצה ידידותית שאינה חורגת מן השגרה מוטב היה למען הנראות להמנע מכך".

היועץ המשפטי ינון כתב לשקד כי "נוכח האמור בהתייחסותך נראה כי אין מחלוקת שהתנהלות זו לא היתה במקומה. ועדת ההיתרים סבורה כי לאור העובדה שמעורבותך בהליך המיון של העובדים לא נעשתה ביוזמתך, וכי משהתגלו הדברים קבלת אחריות על התנהלות זו ואף הבעת חרטה בגינה יש להסתפק במגבלות".

ינון הוסיף כי "ועדת ההיתרים סבורה כי לצד החובות המוטלים על חברי הכנסת בכל הנוגע להתנהלותם מול השדלנים מוטלת החובה גם על השדלנים להקפיד על התנהלות ראויה מול חברי הכנסת הן במישור המהות והן במישור הנראות ואי הקפדה על כך עלולה להוביל לסנקציות חמורות עד כדי שלילת ההיתר לפעול כשדלנית בכנסת".

אבישי ברוורמןצילום: אמיל סלמן

גטניו הגיב כי "ראשית אנו מברכים על הצבת הגבול הברור בנושא. מדובר במקרה של חציית כל קו אדום אפשרי. אוי לנו מהיום בו לוביסטים מסחריים יקבלו דריסת רגל בהליך קבלת עובדים ללשכות ח"כים ויו"ר ועדות. מעבר לכך אנו מאוכזבים שמוסדות הכנסת, ובראש ובראשונה יו"ר הכנסת הנוכחי ששומר על שתיקה לאורך כל הפרשה החמורה הנוכחית, עושים את המינימום הנדרש בכל הקשור להשתוללות הלוביסטים בכנסת. סרבנותם לדרישתנו זה שנים להקים ועדת חקירה פרלמנטארית לבחינת נושא התנהלות ענף הלובינג בכנסת מעידה כאלף עדים היכן נאמנותם מצויה".

עו"ד דן מרזוק מלשכת היועץ המשפטי לכנסת הודיע לגטניו שתלונתו להעברתו של ברוורמן ממשרת יו"ר ועדת הכלכלה תידון בועדת האתיקה של הכנסת. ואולם, בכנסת גוברת ההערכה היא שהוועדה לא תנקוט בצעדים נגד ברוורמן בין היתר לנוכח התפזרות הכנסת בשבועות הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker