להציל את 2015

השיתוק הקואליציוני מאיים להפוך את 2015 לשנה אבודה מבחינת קידום המשק

צבי זרחיה

אמנם היום עשויים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יאיר לפיד, להיפגש בניסיון לפתור את המשבר בקואליציה - אבל כבר שבועות ארוכים שהמחלוקות ביניהם ובין שרים בכירים אחרים משתקות את הממשלה והכנסת, ומגבירות את ההערכות שהבחירות ייערכו בקרוב. למעשה, הקואליציה הנוכחית מתנהגת במידה רבה כאילו סיימה את חייה, אף כי הודעה בעניין לא נמסרה לציבור.

לפי הערכות שנשמעות בתקופה האחרונה, הבחירות עשויות להתקיים במארס עד יוני 2015. גם אם תושג היום פשרה שתאפשר את המשך תפקודה של הקואליציה, אין ספק שתימצא עילה אחרת לפירוק החבילה. האמון בין שני קברניטי הכלכלה, נתניהו ולפיד, בשפל שלא היה כמותו, וספק אם ניתן יהיה לשקמו בסיבוב הנוכחי.

נתניהו לא מאמין ללפיד. ראש הממשלה לא יכול למשול, ומפחד מ"תרגיל מסריח" שיביא להקמת קואליציה חלופית בלעדיו, כמו זה שכמעט קרם עור וגידים לפני שבועיים. נתניהו גם לא רוצה לתת ללפיד "מתנת בחירות" בדמות חוק מע"מ 0%, וחושש שלפיד יפרוש מהקואליציה לאחר אישור החוק. גם לפיד, מצדו, כבר החל בקמפיין הבחירות. בשבת תקף את נתניהו וטען כי "הכל תקוע, וראש הממשלה עומד מהצד". באחרונה הרבה לדבר על הורדת יוקר המחיה ועל הוזלת מחירי הדיור - עם פזילה, כמובן, אל הקלפי.

בנימין נתניהו ויאיר לפיד
בנימין נתניהו ויאיר לפידצילום: אורן נחשון

ובינתיים הכל תקוע: חודש לפני תחילת שנת התקציב החדשה, ברור שהתקציב לא יאושר עד סוף דצמבר 2014. בהיעדר תקציב מאושר בקריאה השנייה והשלישית, המדינה תפעל החל בחודש הבא לפי תקציב חודשי המבוסס על 2014. מבחינה תקציבית, אולי מצב כזה נוח למשרד האוצר, כי פירוש הדבר הוא שהתוספת לביטחון, 6 מיליארד שקל, שיועדה לתקציב 2015, לא תיכנס לתוקף, משרדי הממשלה יוציאו פחות כסף וניתן יהיה לחסוך קצת בהוצאות.

גם חוק מע"מ 0% תקוע - ואולי טוב שכך, שכן קיים חשש שהחוק יגרום לאובדן הכנסה של 3 מיליארד שקל בלא שיביא להוזלת הדירות - וחוק ההסדרים מעוכב בשל חילוקי הדעות בין לפיד לליכוד בסוגיית פיצולו, מה שמונע את קידומן של הרפורמות בבריאות, של הפרטת חברות ממשלתיות ועוד.

השיתוק ואי־הוודאות יפגעו בסופו של דבר במשק. מוטב לקיים את הבחירות בהקדם מאשר להמשיך לקיים קואליציה לא מתפקדת. יש לדרוש מראש הממשלה ומשר האוצר להפסיק את המריבות ביניהם, ולהגיע להסכמה על מועד לבחירות כבר בתחילת 2015. מבחינה אלקטורלית, לנתניהו וללפיד, המדשדשים בסקרי דעת הקהל, אולי כדאי לדחות את הבחירות, אבל למשק אין זמן.

גם אם הבחירות ייערכו במארס־אפריל 2015, התקציב יאושר לכל המוקדם ביולי 2015. אם מועד הבחירות יהיה מאוחר יותר, אישור התקציב יידחה ותקופת אי־הוודאות תתארך, וייתכן ש–2015 תיהפך לשנה אבודה מבחינת קידום המשק. לכן, ככל שהבחירות יהיו במועד מוקדם יותר, כך גדלים הסיכויים שהממשלה החדשה תציל את 2015, עם תקציב חדש ורפורמות שיגבירו את צמיחת המשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker