מירב ארלוזורוב

צעד ראשון של משרד האוצר למאבק ביוקר המחיה הפיננסי: במשרד בוחנים את הקמתה של קרן פנסיה מוזלת לעובדים ששכרם אינו עולה על שכר המינימום. את ההצעה בוחנת מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן, בשיתוף עם אגף הפיקוח על הביטוח במשרד, שבראשות דורית סלינגר.

בישראל יש כיום כ–700 אלף חוסכים כאלה, שרובם התחילו לחסוך לפנסיה בשנים האחרונות בעקבות הסכם פנסיה חובה. רבים מהם משתייכים לקבוצה של כ–750 אלף החוסכים לפנסיה המשלמים את דמי הניהול המרביים המותרים. כך נוצר מצב שבו דווקא העובדים החלשים משלמים דמי ניהול גבוהים. לפי חישוב של משרד האוצר, תשלום של דמי הניהול המרביים בפנסיה עשוי לגרוע עד 25% מסך החיסכון הצבור.

כדי לסייע לעובדים החלשים, במשרד האוצר בוחנים אפשרויות להקמה של קרן פנסיה מוזלת שתשרת אותם. חלופה אחת שנשקלת היא כי קרנות הפנסיה יקבלו הוראה להקים קרנות מוזלות, ולהעביר אליהן את החוסכים החלשים. ניהול ההשקעות בקרנות אלה יהיה פסיבי (כלומר ייעשה בעיקר באמצעות כלי השקעה שעוקבים אחר מדדים), והקרנות לא ישוּוקו באמצעות סוכני ביטוח. מאפיינים אלה יאפשרו להציע דמי ניהול נמוכים.

אפשרות אחרת היא שתוקם קרן פנסיה ייעודית לחוסכים החלשים. הגוף שיזכה להקים קרן זו ייבחר במכרז בזכות דמי הניהול המופחתים שיציע. במכרז לא ישתתפו חמש חברות הביטוח השולטות כיום בשוק הפנסיה. קרן הפנסיה שתוקם תהיה קרן ברירת המחדל, ואליה יישלחו כל החוסכים החלשים — כך שהיא תצבור עמיתים רבים מאוד ותיהנה מיתרון לגודל, ובעקבות זאת תוכל להציע דמי ניהול מופחתים. גם במקרה זה לקרן לא יהיו הוצאות שיווק, בשל היותה קרן ברירת מחדל. קרן כזאת תסייע גם בביזור הריכוזיות בשוק הפנסיה: היא תשמש שחקן גדול חדש בשוק, מלבד חמש החברות השולטות בו.

יעל אנדורןצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker