המועמדת המובילה לתפקיד מנכ"ל משרד רה"מ: החשבת הכללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו

עבאדי-בויאנג'ו עשויה להחליף את הראל לוקר, שהתפטר מוקדם יותר היום מהתפקיד ■ בעבר הציע לה נתניהו לכהן כנגידת בנק ישראל, אולם היא סירבה ■ שמות נוספים שהוזכרו כמועמדים לתפקיד: יואב הורוביץ, יוסי קטריבס, ד"ר גיא רוטקופף ושלמה מעוז

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, היא המועמדת המובילה לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, במקומו של הראל לוקר שהתפטר מוקדם יותר היום. בעבר הציע לה ראש הממשלה בנימין נתניהו לכהן כנגידת בנק ישראל. עבאדי דחתה בשעתו את ההצעה.

נתניהו מעריך מאוד את עבאדי-בויאנג'ו, וחולק לה שבחים לעתים קרובות בישיבות ממשלה, ובישיבות הקבינט המדיני-ביטחוני שבהן היא משתתפת. ב-2003, כאשר כיהן כשר האוצר, ובזמן שעבאדי-בויאנג'ו שימשה סמנכ"לית במשרד הבריאות, מינה אותה נתניהו לתפקיד יו"ר נכסים מ.י (מדינת ישראל) באוצר, בנוסף לתפקידה במשרד הבריאות.

נתניהו היה טרוד היום בדיונים אינסופיים בנושאי ביטחון, ולכן לא התפנה עדיין לעסוק בבחירת המנכ"ל הבא של משרדו. עם זאת, לצד מועמדותה של עבאדי-בויאנג'ו, הוזכרו שמות נוספים כמועמדים לתפקיד. בין השמות שהוזכרו: יואב הורוביץ, יוסי  קטריבס, ד"ר גיא רוטקופף ושלמה מעוז.

הורוביץ (53), מכהן כיום כמנכ"ל חברת אוויס. הוא נחשב למקורב מאוד לנתניהו וכיהן ב-2006 בתפקיד בכיר במטה הפריימריס שלו. בנוסף, שימש מנהל מטה המתנחלים בתקופת ההתנתקות וחבר בוועד המנהל של רשות השידור. יוסי קטריבס מכהן כיום כמשנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה.

רוטקופף כיהן עד לאחרונה כמנכ"ל משרד המשפטים, ונחשב לאחד המנכ"לים הטובים של המשרד. הכלכלן שלמה מעוז התמודד במערכת הבחירות על מקום ברשימת הליכוד לכנסת, זכה לתמיכה של נתניהו, אולם לא זכה לאמון של חברי מרכז הליכוד.

החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי בויאנג'וצילום: גיל כהן-מגן

כאמור, מוקדם יותר היום, הודיע לוקר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה מדצמבר 2011, על כוונתו לפרוש, לאחר שלוש שנים בתפקיד. מדובר במכה קשה לנתניהו, שכן לוקר מסיים את תפקידו בתקופה רגישה מאוד לראש הממשלה, כשלא ברור אם הממשלה הנוכחית תחזיק מעמד בחודשים הקרובים.

במסגרת תפקידו היה לוקר אחראי לכל נושאי הכלכלה, חברה והפונקציות האזרחיות שבאחריות ראש הממשלה. הוא היה שותף לפרויקטים לאומיים מרכזיים שעל סדר היום של הממשלה ושל ראש הממשלה, כמו העברת מחנות צה"ל לדרום.

בנוסף, עמד לוקר בראש רשימה ארוכה של ועדות בינמשרדיות, כמו הוועדה לבחינת הרפורמה ביבוא מזון, הוועדה לצמצום השימוש במזומן (במסגרת המלחמה בהון השחור), הוועדה לשילוב חרדים בשירות המדינה, פעל לסיום הפרטת תעש, היה שותף מרכזי למתווה שמנע את סגירת ערוץ 10 ועוד.

במבצע צוק איתן גיבש לוקר תוכנית רב מערכתית למתן תשובות לצרכים אזרחיים וביטחוניים של אזרחים מול משרדי הממשלה וראשי רשויות מקומיות. כמו כן, הוא גיבש רשימת יישובים חדשה, במענה לבג"ץ, למתן הטבות במס הכנסה.

בתוקף תפקידו היה גם מתאם עבודת מנכ"לי משרדי הממשלה, שמר על הקשר שבין משרד ראש הממשלה והציבור, ושמר על האינטרסים של רה"מ, מול האוצר, בכל הקשור לתקציב המדינה. 

הראל לוקר צילום: מוטי מילרוד

לוקר הוא יליד תל אביב, בוגר עירוני א' בעיר. למד משפטים באוניברסיטת ת"א ולתואר שני באוניברסיטת ג'ורג'טאון בוושינגטון (עם התמחות בחשבונאות ובמיסוי). התמחה במשרדם של עורכי הדין ד"ר יורם דנציגר (היום שופט ביהמ"ש העליון) וד"ר דורי קלגסבלד.

בשנים 2004-2001 עבד, בנושאי מס, כעו"ד, במשרד פריד-פרנק, מהמשרדים המובילים בוול סטריט, ניו יורק. היה בשנים 2007-2004, בעל משרד בוטיק למסים, שוחט-לוקר בע"מ. ב-2007 הצטרף כשותף בכיר למשרד עורכי הדין הוותיק ש.פרידמן ושות.

מנכ"ל משרד רה"מ נחשב לאחד התפקידים החשובים והרגישים בשירות הציבורי. הוא הזרוע הארוכה של ראש הממשלה בכל משרדי הממשלה, בעיקר הכלכליים, ולפיכך נקרא לא פעם "מנכ"ל המנכ"לים".

מנכ"ל משרד רה"מ מעורב בבניית תקציב המדינה ובניהולו. בתקופת שר האוצר, יובל שטייניץ, היה לוקר מעורב מאוד בנושאי האוצר, כולל בבניית תקציב המדינה ובביצועו. בתקופת שר האוצר יאיר לפיד, מעורבותו והשפעתו נפגעו, על רקע היחסים הפחות טובים בין נתניהו ללפיד.

בניגוד בולט לחלק מקודמיו בתפקיד, לוקר שומר על פרופיל תקשורתי נמוך. אחיו של הראל לוקר, אלוף (מיל.) יוחנן לוקר, היה המזכיר הצבאי של רה"מ נתניהו. היום הוא עומד בראש ועדת לוקר לקביעת תקציב רב שנתי למערכת הביטחון. אח אחר, פרופ' חיים לוקר, הוא מנתח לב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker