ח"כים בוועדת הכספים: "האוצר מציג נתונים חלקיים; אין דיון מעמיק בתקציב"

ועדת הכספים אישרה העברה של חצי מיליארד שקל נוספים לתקציב הביטחון מ"סעיף שונות", המשמש את הממשלה כקופה קטנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת הכספים אישרה אתמול (ג') תוספת של חצי מיליארד שקל לתקציב הביטחון, שבועיים לאחר שאישרה תוספת של 1.75 מיליארד שקל לביטחון. לחברי הוועדה הוסבר שהכסף מיועד, בין השאר, למימון הפינוי של מחנות תעש — 165 מיליון שקל, עוד 100 מיליון שקל לפינוי מחנות אחרים, ו–40 מיליון שקל תוספת תקציב לשילוב חרדים.

לוועדה נמסר כי שימושים נוספים יימסרו לחברי הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון של ועדת הכספים וועדת החוץ והביטחון.

נציג אגף התקציבים, איתי למקין, הסביר כי המקורות שמהם יועברו הכספים לביטחון הם מ"סעיף שונות". זו בעצם "קופה קטנה" שממנה מעבירה הממשלה כספים ליעדים שונים. למקין הסביר כי "במצב שבו נתקצב כל פרויקט כאילו יתממש, זה לא סביר. זה יעמיס על התקציב ובמהלך השנה נאלץ לבצע כל הזמן קיצוצים ושינויים בתקציב. זה מייתר את הצורך לבצע כל הזמן התאמות. זה סוג של לקיחת סיכונים. סעיף הוצאות שונות נועד לממן מקרים שבהם כן מתממש סיכון".

סגן שר האוצר לשעבר, יצחק כהן (ש"ס), אמר בתגובה כי "פעם ראשונה שאני שומע על ניהול סיכונים. זה חדש לגמרי וגמיש לגמרי ומחייב דיון מעמיק".

צילום: מיכל פתאל

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קבל כי "אלה כל מיני סעיפים עלומים שמהם האוצר מתקצב כל מיני מטרות. אין דבר כזה ניהול סיכונים. ח"כ סתיו שפיר הגישה בג"צ והאוצר המציא ניהול סיכונים. השם הזה ניתן כדי לענות לבג"ץ".

שפיר טענה כי "במענה לבג"ץ, האוצר בעצם אומר שמרב הסיכויים שרוב הפרויקטים לא יתממשו במהלך השנה. צריך שליד כל פרויקט כזה יאמרו לנו מהם סיכויי המימוש — ככה מבצעים ניהול סיכונים — ולהציג בפני ועדת הכספים את הנתונים. כי הציבור שומע שהולך להיות פרויקט כזה שטוב לציבור כלשהו, אך במהלך השנה האוצר מחליט לא לתקצב אותו".

למקין השיב לטענות הח"כים: "בקצבאות הילדים, למשל, יש ודאות ואין צורך בגינן לבצע ניהול סיכונים. בכביש, למשל, יכולים להיווצר עיכובים. לכן בפרויקטים מהסוג הזה יכולה להיות מציאות המתאימה לתשובה לבג"צ. אם אתקצב את כל הכבישים לשנה הבאה אז תקציב המדינה יגדל הרבה יותר, ואז תצטרכו לאשר קיצוצים נרחבים בכל משרדי הממשלה".

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), אמר כי "בניגוד להעברות אחרות לביטחון, בהעברה זו חלק גדול מהשימושים גלויים. מאחר שהמקורות להעברה הם מסעיף שונות, אקיים דיון נפרד בנושא, שבו ראשי אגף תקציבים יסבירו את העניין".  
בעד ההצעה הצביעו שבעה ח"כים מול שלושה שהתנגדו. היום תתקיים בוועדה הצבעה חוזרת על העברת הסכום לבקשתה של שפיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום