אורי יוגב נגד התעשייה האווירית: "חברי ועד 
עשו בחברה כבשלהם, תוך השלטת טרור"

מנהל רשות החברות הממשלתיות שיגר מכתב ליו"ר תע"א, הכולל תלונות שלא טופלו לכאורה על בזבוז כספים, התנהגות אלימה וניצול משאבי חברה לצרכים פרטיים

אורה קורן
אורה קורן

"תלונות שהצטברו על התעשייה האווירית (תע"א) ואושרו חושפות התנהלות בלתי תקינה, לרבות בזבוז כספי חברה, התנהגות אלימה, ניצול משאבי החברה לצרכים פרטיים וחריגה מנהלי החברה" - כך כתב בסוף השבוע אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות, ליו"ר תע"א, רפי מאור. במכתב, שכותרתו "אי־סדרים בתע"א", טוען יוגב כי "מרבית האירועים התנהלו במשך שנים והתרחשו בידיעת מנהלים בחברה. המקרים לא זוהו על ידי ההנהלה כתופעה רחבה שיש לתת לה מענה, וטופלו בצורה מקלה יחסית".

לפי מכתבו של יוגב, רוב התלונות מיוחסות לחברי ועד העובדים, כולל בכירים ביותר. בחלק מהמקרים, מנהלים בדרגים שונים שיתפו פעולה - לפחות בעצימת עיניים, כנראה כדי לשמור על השקט ביחסי העבודה.

המכתב נשלח על רקע הימנעותו של דירקטוריון תע"א לדון בקיצור חופשתו ללא תשלום (חל"ת) של יו"ר ועד עובדי החברה, ח"כ חיים כץ, שנמשכת מאז 1999. באחרונה דרש יוגב מחברות ממשלתיות לא לאשר לעובדים חל"ת של יותר משנה, ובכל מקרה לא להאריכו מעל חמש שנים. כמו כן דרש לדון ברוח זו בעובדים הנמצאים בחל"ת כעת. דירקטוריון תע"א התחמק עד כה מדיון בחל"ת של כץ - ובתגובה הבהיר יוגב כי ישתתף בישיבה הבאה של הדירקטוריון לקראת סוף נובמבר, שתדון בעניין.

ח"כ חיים כץ צילום: אמיל סלמן

במכתב מתוארת התנהלות של ארבעה חברי ועד, שלכאורה עשו בחברה כראות עיניהם, תוך השלטת טרור. תלונה אחת לגבי יו"ר מועצת העובדים של תע"א, שלמה גרינברג, חשפה כי ביוני 2014 הטילה עליו ועדת משמעת עונש של שלילה זמנית של קביעות, קנס כספי ונזיפה ואזהרה חמורה - בגין תלונה על הטרדה מינית שהתבררה כנכונה. התלונה לא עברה למבקר הפנים בתע"א. כשעודכן המבקר, הוא קבע כי הסיכום לא היה מקובל על המתלוננת - שציינה כי הובטח לה שיפור מעמד תמורת שתיקה. יוגב העיר כי עולה חשש שגורמים בחברה פעלו להשתקת הפרשה.

נגד גרינברג נטען עוד כי הכניס קרובי משפחה לעבודה בחברה, ואחד מהם אף זכה להסעה יומית של נהג עם רכב החברה. התלונות נבדקו בדירקטוריון תע"א בנובמבר 2013 ונקבע, כי קרובי המשפחה לא היו בדרגת קרבה האסורה על פי התקנות. לגבי הנהג, המליץ מבקר החברה להפסיק את הנוהג.

גם נגד מוטי פרץ, חבר ועד וראש מינהל הבטיחות בחברה הוגשו תלונות, ובהן תלונות על העסקת בנו תחתיו בניגוד לנהלים, תוך רישומו כעובד לכאורה במקום אחר בחברה, במפעל אלתא. עוד נכתב כי פרץ פתח קורס פיקטיבי ל–25 עובדים כדי לקבל גמול השתלמות, וכי הוא פועל באלימות. בעקבות דרישות חוזרות של הרשות, הסתיים הטיפול בתיק בנזיפה בעניין פתיחת הקורס הפיקטיבי.

אורי יוגבצילום: תומר אפלבאום

נגד חבר ועד נוסף, מאיר כהן, נטען כי למד תואר ראשון, שני ושלישי במשפטים על חשבון החברה, וכי עסק בעיסוקים פרטיים במסגרת שעות העבודה. יוגב ציין כי מדובר בממצאים חמורים ברמה הניהולית, שכן כהן קיבל אישורים לעיסוקיו מדי שנה.

חבר ועד אחר, אלי כהן, סגן ראש מינהל ניהול האיכות במפעל אביזרים, שיפץ את לשכתו בעלות כוללת של כ–320 אלף שקל. לדבריו, השיפוץ נבע כנראה מנכותו של כהן. עם זאת, מפרט השיפוץ כלל איבזורים יקרים, כולל מקלחת ומכשור חשמלי מיוחד. יוגב ציין כי מבקר החברה מצא ליקויים חמורים בהתקשרויות, כולל "תוספת רווח" שנדרשה על ידי הקבלנים, אך הממצאים לא טופלו, למרות ממצאים חמורים דומים שחשף מבקר המדינה בהתקשרות תע"א עם חברת קייטרינג.

מתע"א נמסר בתגובה: "אנו מופתעים שמכתב שנשלח לחברה ביום רביעי לאחר שעות העבודה ודורש התייחסות של הנהלת החברה והדירקטוריון, מופץ בפומבי בשבת בצהריים. תע"א עובדת בשיתוף פעולה עם רשות החברות והעומד בראשה, ותשובה מסודרת תישלח לאחר דיון בהנהלה ובדירקטוריון.

יחד עם זאת, נציין כי מדובר בנושאים שהועלו בפני ההנהלה וטופלו על פי כל הנהלים הרלוונטיים והסטנדרטים הגבוהים בנושא אתיקה הנהוגים בחברה. נזכיר כי מדובר בחברת ההיי־טק הגדולה בישראל, המעסיקה כ–16 אלף עובדים ועוסקת יום־יום בנושאים מרכזיים בליבת הביטחון של המדינה. אנו ערים לכך שבהיקף פעילות כה רחב עלולות להיווצר מעת לעת חריגות מקומיות של יחידים, ולפיכך החברה מקפידה על ביצוע תהליכים מוסדרים ודחופים בהתאם לנוהליה לטיפול בחריגות אלה.

"הטיפול בתלונות המוגשות כנגד חברי ועד העובדים זהה לחלוטין לטיפול בתלונות דומות כנגד עובדים מהשורה. נמשיך לפעול במשותף עם כל הגורמים האחראיים בתוך החברה ומחוצה לה למיגור כל חריגה מנורמות התנהגות נאותות".

דוברו של כץ מסר בתגובה כי "עבודתו הפרלמנטרית של ח"כ כץ זוכה לשבחים מצד כל העוסקים בקידום נושאים חברתיים בישראל. התמיכה בו חוצה מפלגות. כץ השכיל והצליח כל שנות היותו נבחר ציבור לקדם חוקים רבים בתחומי העבודה הרווחה והבריאות. הועדה בראשותו היא שיאנית החקיקה בכנסת. כוחו הפוליטי של כץ מנותבכולו לטובת כלל הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ