כמה מנדטים היתה מקבלת דפני ליף אם היתה רצה לכנסת?

סקר חדש חושף: איזו מפלגה היתה מנצחת בבחירות אם הן היו מתקיימות היום וכמה מנדטים היה משיג משה כחלון

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

אם הבחירות היו מתקיימות היום, מפלגה בראשות דפני ליף, יוזמת המחאה החברתית בקיץ 2011, היתה זוכה ללא פחות משלושה מנדטים - כך עולה מסקר שערך מכון המחקר פאנלס פוליטיקס עבור המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן. עם זאת, המפלגה לא היתה עוברת את אחוז החסימה שעלה בעקבות חוק המשילות ל-3.25%.

הסקר נערך באופן דומה לסקרים המתפרסמים באופן שוטף בתקשורת, אולם כעת נוספה לציבור אפשרות לבחור במפלגה בראשות ליף, שאינה קיימת כיום. הסקר נערך בתאריכים 9-6 בנובמבר, במדגם מייצג של האוכלוסיה הבוגרת בישראל שכלל 511 משיבים ונעשה באמצעות האינטרנט. טעות הדגימה היא 4.3%. ליף הבהירה כי אינה מתכוונת להקים מפלגה.

על פי המדגם, מפלגה בראשות שר התקשורת לשעבר, משה כחלון, היתה זוכה ב-7 מנדטים לו הבחירות היו היום, לעומת 8 מנדטים בסקר הקודם שערך המכון עבור ערוץ הכנסת ב-5 בנובמבר.

על פי הסקר, ליף היתה לוקחת מנדט אחד מהקולות הפוטנציאליים של מפלגתו של כחלון, שעדיין לא הוקמה. במקרה וליף היתה מתמודדת בבחירות, מפלגתה היתה מקזזת גם מנדט אחד ממפלגת העבודה.

מהסקר עולה כי אם הבחירות היו מתקיימות היום מפלגת יש עתיד היתה צונחת ל-9 מנדטים, לעומת 19 מנדטים שקיבלה בבחירות האחרונות. הנתון הזה לא השתנה בשני הסקרים שערך המכון החודש, ולא הושפע מהכנסת המפלגה של ליף למדגם.

על פי הסקר, אם הבחירות היו מתקיימות היום מפלגת הליכוד היתה זוכה בבחירות עם 21 מנדטים, ואחריה הבית היהודי כמפלגה השנייה בגודלה עם 17 מנדטים (לעומת 12 מנדטים בבחירות האחרונות). מפלגת העבודה יורדת בסקר ל-14 מנדטים, לעומת 15 בבחירות האחרונות. במדגם עלה גם כי אם הבחירות היו נערכות היום מפלגת מרצ היתה מקבלת 9 מנדטים (לעומת 6 כיום), וש"ס 8 מנדטים (לעומת 11 כיום), בדומה ליהדות התורה. ישראל ביתנו היתה זוכה ל-7 מנדטים והתנועה ל-4 מנדטים.

הסקר הוצג בכנס בנושא תעסוקה ושכר אקדמאים צעירים שנערך בפקולטה למינהל עסקים במרכז האקדמי למשפט ועסקים. "אני מרגישה שאני מאוד משפיעה גם מחוץ לכנסת, אבל החיים ארוכים, ואני רק בת 28", אמרה ליף בתגובה לפרסום הסקר. ליף הזכירה כי היא עובדת בחודשים האחרונים על מסמך דרישות של שוכרי הדירות בישראל. "הגענו לכ-10,000 שוכרי דירות שחתמו עליו ואנחנו מתכננים להגיע ל-200 אלף איש", אמרה. "אני מרגישה שאני משפיעה בפעולות כאלה".

64% מהציבור טענו בסקר כי הם תומכים בחידוש המחאה החברתית, שהתרחשה ב-2011, ו-23% מהציבור מתנגדים לה כיום. ל-13% מהציבור אין דעה בנושא. "המחאה החדשה כבר כאן, אני רואה את זה בכל מקום", הוסיפה ליף.

דפני ליףצילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker