משמעות דיל ליברמן-לפיד: חוק מע"מ אפס יאושר, מיסוי תיירות מרפא ייקבר בכנסת

ועדת הכספים אישרה את חוק מע"מ אפס בעזרת תמיכת ישראל ביתנו בעקבות סיכום שהושג אמש בין לפיד לליברמן ■ לפיד הסכים להעביר לוועדת העבודה והרווחה את נושא המס על תיירות מרפא ■ יחימוביץ': "עד שכבר היה משהו טוב בחוק ההסדרים, לפיד נכנע לסחטנות סקטוריאלית"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה הבוקר את חוק מע"מ אפס. חברי הכנסת מהאופוזיציה דרשו לקיים הצבעות חוזרות על החוק אך טרם נקבע מועד לכך. הנוסח שעליו הצביעה הוועדה הכיל את החוק על נכים, הורים גרושים, וזוגות צעירים העוברים טיפולי פוריות אך לא כלל את קבוצות הרכישה. החוק צפוי לעבור התאמות בנוסח החקיקה ולעלות למליאה בקרוב. ב"יש עתיד" לוחצים להשלים בתוך שבוע את אישורו בקריאה שנייה ושלישית אך ח"כ משה גפני הודיע שהוגשו אלפי הסתייגויות לחוק, כך "שהדיון יייארך עד חנוכה.

בשל המשבר בין הליכוד ליש עתיד בעניין פיצול חוק ההסדרים ובכלל זה סעיפי קק"ל, הבריאות, הנפקת חברות ממשלתיות וקיצוץ בכוח אדם, גייסה "יש עתיד" את תמיכתם של 2 ח"כי ישראל ביתנו בהצעת חוק מע"מ אפס. לליכוד 2 ח"כים בועדת הכספים: גילה גמליאל וחיים כץ.

תמיכתם של שני חברי הכנסת של ישראל ביתנו בוועדת הכספים סוכמה אמש בין יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, לבין יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. בכך השיגה יש עתיד רוב בוועדת הכספים גם בלא צורך להזדקק לתמיכת חברי הכנסת של הליכוד בוועדה. בכנסת אומרים כי ישראל ביתנו הסכימה לתמוך בחוק מע"מ אפס בוועדת הכספים לאחר שהובטח לה להסדיר את תביעותיה בעניין מתן הטבות לעולים שלא במסגרת החוק.

ליברמן ולפידצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי הערכות בכנסת, לפיד הסכים להעביר לוועדת העבודה והרווחה את הסעיף בחוק ההסדרים המטיל מס על תיירות מרפא חרף התנגדותו הראשונית ובכך התאפשרה תמיכתה של ישראל ביתנו בחוק מע"מ אפס. בליכוד ובישראל ביתנו אומרים כי סעיף הטלת המס על תיירות המרפא ייקבר בוועדת העבודה והרווחה בראשות חיים כץ.

בעד הצעת החוק המקורית הצביעו 10 ח"כים: ניסן סלומינסקי וזבולון כלפה(הבית היהודי), גילה גמליאל, עופר שלח, בועז טופורובסקי, שמעון סולומון, ודוב ליפמן (יש עתיד), אלכס מילר וחמד עמר (ישראל ביתנו) דוד צור (התנועה). נגד הצביעו הח"כים יעקב ליצמן (יהדות התורה), יצחק כהן (ש"ס), זהבה גלאון (מרצ) אראל מרגלית וסתיו שפיר (עבודה) ואחמד טיבי (תע"ל).

ח"כים מיהדות התורה,ש"ס והעבודה החליטו להכריז על "נושא חדש" בשורת שינויים נוספים בחוק, ודורשים להעבירם לאישורה של ועדת הכנסת על מנת לעכב את החוק בוועדת הכנסת בראשות ח"כ יריב לוין (ליכוד). ואולם, ביש עתיד ובאוצר מתכוונים למשוך את הנוסח החדש על מנת שלא לעכב את חקיקת החוק.

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) והח"כים יעקב ליצמן ומשה גפני טענו כי חברי הכנסת הסירו את הסתייגויות לאחר הבטחתו של ח"כ סלומינסקי ששר האוצר יאיר לפיד יבוא לוועדה להציג את הצעת החוק . סלומינסקי אמר כי לא הבטיח זאת.

ועדת הכספים מאשרת את חוק מע"מ אפס, הבוקרצילום: אמיל סלמן

ח"כ ליצמן אמר כי כל הנוסח החדש שהוגש אתמול לכנסת הוא בבחינת נושא חדש הטעון את אישורה של ועדת הכנסת. הנוסח החדש מחיל את החוק על הנכים, הורים גרושים, זוגות בלי ילדים העוברים טיפולי פוריות.

ח"כ גפני הקריא סעיפים מהתקנון ודרש להגיש הסתייגויות ותבע לקבל את עמדתה של היועצת המשפטית. קרא לעבר יש עתיד "לכם לא איכפת מהמדינה".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע שלא יעלה את חוק מע"מ 0% להצבעה בקריאה השנייה והשלישית בטרם יעמוד האוצר בהסכמים לפצל את חוק ההסדרים. אדלשטיין והליכוד דורשים לפצלך את החוקים הבאים: קק"ל, הטלת מיסוי על תיירות מרפא, הטלת מסוי על בתי חולים פרטיים, הנפקת חברות ממשלתיות וקיצוץ בכח האדם במשרדי הממשלה. לפי שעה לא ברור מתי יעלה חוק מעצ אפס להצבעה במליאה

יחימוביץ': "חרפה ובושה"

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) אמרה בתגובה כי אישור מע"מ אפס תמורת ביטול המיסוי עלתיירות מרפא הוא "חרפה ובושה". לדבריה, "עד שכבר היה משהו טוב בחוק ההסדרים, אחת מקרני האור הבודדות בתקציב נטול הבשורה של יאיר לפיד, הוא נכנע לסחטנות סקטוריאלית ומוותר עליו.

"המיסוי על תיירות המרפא היה צפוי להכניס למדינה כ-130 מליון שקל, כולל ביטול הפטור הבלתי הגיוני והתמוה ממע"מ שניתן לבתי החולים הפרטיים. לפיד הקריב את המהלך הצודק הזה שהיה עשוי לרסן ולו במעט את מערכת הבריאות הפרטית משולחת הרסן – וכל זאת תמורת חוק מע"מ אפס, חוק אווילי ומיותר שיעלה למדינה לפחות שני מיליארד שקל".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "אין פוליטיקה יותר ישנה מזאת – רק כדי לא לרדת מהעץ הגבוה והמיותר שטיפס עליו עם חוק מע"מ אפס הפופוליסטי, לפיד הסכים לוותר על אחד הסעיפים הטובים היחידים בהצעת התקציב שלו – מיסוי תיירות המרפא".

גלאון הוסיפה כי "מה זה תיירות מרפא? שימוש בבתי חולים ציבוריים שאנחנו שילמנו עליהם ועל הציוד שלהם בכספי המסים, כדי לתת טיפול לאנשים מחו"ל תמורת כסף. בדרך כלל, האנשים האלה מקבלים קדימות בטיפול הרפואי, והתוצאה היא שאזרחי המדינה נאלצים לחכות בתור ארוך יותר לקבלת טיפול. הסעיף שנגנז אמור היה לגבות מס מבתי החולים על ההכנסות מתיירות המרפא, ולקבוע תקרה על כמות המשאבים שבית החולים יכול להקצות לטובת העניין. עסקנים של ישראל ביתנו שמעורבים בתחום הרפואה הפרטית בישראל, לא אהבו את הרעיון והבטיחו לתמוך במע"מ אפס של לפיד תמורת קבירת הסעיף".

עוד ציינה כי "הדיל המסריח הזה, שכולו אינטרסנטיות פוליטית מהסוג הישן ביותר, הוא לא המחיר היחיד שכולנו נאלצים לשלם כדי שלפיד יוכל להתפאר בחוק מע"מ אפס שלו. בחודשים האחרונים, כדי לקדם את החוק בוועדת הכספים, לפיד נכנע לסחטנות של יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי, מהבית היהודי, והעביר להתנחלויות עשרות מיליוני שקלים".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שהוביל יחד עם חברי האופוזיציה בוועדת הכספים, את המלחמה בחוק מע"מ אפס בדיוני הוועדה בחודשים האחרונים, אומר כי הוא ממליץ לשר האוצר יאיר לפיד לחכות עם החגיגות: "כתוב - 'אל יתהלל חוגר כמפתח', הדיון עוד לא הסתיים בוועדת הכספים, אנו מעכבים את אישור החוק כבר חודשים רבים ונמשיך בכך. מדובר בחוק נוראי שיגרום ליוקר הדיור ולבזבוז מיליארדי שקלים מקופת המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker