צבי זרחיה

חברי הכנסת של ישראל ביתנו והליכוד פוצצו בצהריים את ישיבתה של ועדת הכספים בנושא חוק מע"מ אפס בתגובה לכך ששר האוצר יאיר לפיד מסרב להוציא מחוק ההסדרים את סעיף קק"ל והרפורמות בבריאות. חברי כנסת מישראל ביתנו והליכוד הודיעו שיתנגדו או יעכבו את חוק מעמ 0 בתגובה לסירובו של לפיד להוציא את הסעיפים מהחוק. לפי שעה, לא ברור מתי תכונס ועדת הכספים להמשך הדיונים בחוק וכן מתי תתכנס ועדת הכנסת לדיון בפיצול חוק ההסדרים.

העימות פרץ לאחר שהח"כים משה גפני (יהדות התורה) ח"כ יצחק כהן (ש"ס) טענו שנוסח חדש של חלק מסעיפיה של הצעת החוק שהונח היום על שלחנה של ועדת הכספים הוא בבחינת "נושא חדש", שמחייב העלאתו של הנוסח הזה להצבעה בקריאה הראשונה. כהן דרש להפסיק הדיון בועדת הכספים בחוק מע"מ אפס ולהעביר להכרעתה של ועדת הכנסת את הסוגייה האם מדובר בנושא חדש. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) דרש בדיון להעלות את הפטור ממע"מ למי שלא שירת בצבא ל-1.2 מיליון שקל לעומת 1.1 מיליון שקל כפי שהסכים האוצר.

מרכזת הקואליציה בוועדה, ח"כ גילה גמליאל (ליכוד), דרשה להוסיף לחוק את הזכאות של האבות הגרושים, כך שיוכלו ליהנות מהטבה של מע"מ אפס ברכישת דירה. גמליאל הודיע כי במידה שהאבות הגרושים לא יצורפו לחוק - בעקבות ויכוחים פוליטיים בין "יש עתיד" לחרדים - אזי לא תתמוך בחוק.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקיצילום: מיכל פתאל

בתגובה, הודיע יו"ר הועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) שהוא מושך את הסעיפים החדשים שהוגשו לוועדה. המשמעות היא ששר האוצר יוכל במליאת הכנסת להגיש הסתייגות בעת ההצבעות בקריאה השנייה והשלישית ולצרף את הסעיפים הללו.

כהן התעצבן ואמר: "ברגע שמונח נוסח חדש של הצעת חוק בפני ועדה, לאחר ההצבעה בקריאה הראשונה יש להעביר הדיון לועדת הכנסת על מנת שתכריע אם מדובר בנושא חדש או לא. סלומינסקי משך את הסעיפים החדשים ובכך בעצם פגע בתיקוני נוסח שנועד לסייע לזוגות צעירים, אמהות חד הוריות ועוד". מצד שני, באחד מהסעיפים מוצע להוריד את הטבת מע"מ אפס ממקבלי קצבאות ונכים.

ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו* אמר כי "אני לא קושר בין חוק מע"מ אפס לבין חוק ההסדרים. הופתעתי שיו"ר הוועדה ניסה למנוע העברת החוק לועדת הכנסת בהתאם להליך הפרלמנטרי הרגיל. פתאום הלחץ להצביע על החוק מחר בכל הכוח ולהוציא את הסעיפים שהם מהותיים דנו תקופה ארוכה המטיבים עם זוגות צעירים ונכים כי לא רוצים לדחות את ההצבעה".

סלומינסקי הגיב בכעס ואמר, כי "המהלך של ח"כ כהן הוא בניגוד לסיכומים מאמש בין הקואליציה לאופוזיציה, לפיהם הוחלט, שמכיוון שהדיון היום הוא בנושאים החשובים לשני הצדדים, קואליציה ואופוזיציה, הוא יהיה ענייני, לגופו של עניין, ללא שימוש ציני בכלים אופוזיציוניים כגון פיליבסטר וכד'. מהשעה 10:00 ועד 11:30 קיימנו דיון רציני ומעמיק בהשתתפות חברי קואליציה ואופוזיציה כח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), ח"כ גילה גמליאל (הליכוד), ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), בועז טופורובסקי (יש עתיד) ואז הגיע ח"כ יצחק כהן והודיע שהוא טוען על כל הסעיפים ל'נושא חדש'. הדבר לא הותיר לי ברירה והייתי חייב לעצור את הדיון".

לפני הנוסח החדש שהוגש על ידי רשות המסים, מדובר בשינויים בנוסח כמה מהסעיפים בהם: הגדרות מחודדות של "רוכש זכאי" בעניין הורה גרוש שיש לו ילד שנמצא בחזקתו, הגדרה חדשה של רוכש מוטב - שיהיה זכאי ליהנות מהטבת מע"מ אפס כלומר מי ששירת שירות לאומי, שינוי מועד פרסום ערך למ"ר דירתי על ידי השמאי הממשלתי מ-40 יום מפרסום החוק ל-7 ימים ועוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker