מסע לחצים כבד לטרפוד ההסכם עם קק"ל. האם לפיד יתקפל?

אף שההחלטה אושרה כבר בממשלה, עשוי השר לפיד להגיע להסכמות שלפיהן קק"ל תחויב להעביר רק מיליארד שקל לצורך פרויקטים שייקבעו יחד עם המדינה ■ הסיבה למהלך: התנגדות של ח"כים מהליכוד ולחץ כבד שהפעילה קק"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסעיף המחייב את הקרן הקיימת לישראל (קק"ל) להעביר מדי שנה למדינה 65% מהכנסותיה מקרקעות עשוי למצוא את דרכו אל מחוץ לחוק ההסדרים, המובא לאישור הכנסת לצד הצעת התקציב. עם זאת, על פי ההצעה החדשה, תעביר קק"ל מדי שנה בהסכמה סכום של מיליארד שקל לתקציב המדינה לצורך פרויקטים שייקבעו על ידי שני הצדדים. גורם בכיר המעורה בנושא טוען כי ההחלטה טרם נסגרה באופן סופי.

הסעיף המדובר כבר אושר בוועדת השרים לענייני חקיקה, הקובעת את עמדת הממשלה ביחס להצעות חוק שונות, אולם כעת שנים בנושא יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין, יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יריב לוין (הליכוד) ושר האוצר יאיר לפיד, והם צפויים להגיע להסכמות מחודשות. הדיונים נעשים במסגרת ועדת ההסכמות שהוקמה לצורך יישוב המחלוקות לקראת אישור התקציב.

לפיד ואנשי האוצר התעקשו בתחילה שהעברת הכספים מקק"ל למדינה תיכלל בחוק ההסדרים. אלא שהמהלך זכה להתנגדות רבה בקואליציה, בעיקר בסיעות הליכוד וישראל ביתנו, ובמסגרתה נרתם אף יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לטובת סיכולו. קק"ל שוכרת את משרד הלובינג גורן-עמיר לצורך קידום ענייניה בממשלה ובכנסת. העלאתו של התקציב להצבעה היום הוטלה אמש בספק רב, בעיקר בשל הדרישה של הליכוד להוציא את הסעיף מחוק ההסדרים.  

אתר נטיעות של קק"לצילום: אליהו הרשקוביץ

מי שגם נרתמו למאמצים של קק"ל הם שרי המשפטים לשעבר דוד ליבאי ויעקב נאמן. נאמן, שעד לפני שנתיים כיהן כשר המשפטים בממשלתו של נתניהו, שלח באחרונה לראש הממשלה מכתב חריף, והפעם כבא כוחה של הקרן הקיימת לישראל. על הפנייה הבהולה, שנשלחה לנתניהו, הופיעה גם חתימתו של שר משפטים נוסף בדימוס - פרופ' דוד ליבאי.

"אנו תמהים כיצד דווקא בתקופת כהונתך נותנת הממשלה דרור ליוזמה כה מרחיקת לכת, שפוגעת קשות ביחסי ישראל והתפוצות", כתבו השניים. "נבקש כי כבוד ראש הממשלה ייכנס לעובי הקורה ויורה להקפיא היוזמה".

יאיר לפידצילום: אילן אסייג

ועדת הכנסת תתבקש מחר בבוקר לדון בפיצול חוק ההסדרים והמגעים בנושא יימשכו במהלך הלילה. שר האוצר לפיד דורש שסעיפי החוק יועברו לוועדת הכספים. נושאים נוספים שיידונו בוועדת הכספים הם התנגדות ישראל ביתנו לסעיף שלפיו יוטל מס על תיירות מרפא. הצעה נוספת היא הדרישה של חברי כנסת לבטל את הצעת האוצר שלא להכיר בעבודה בתחנות דלק ובאבטחה לצורך קבלת מענק של "עבודה מועדפת", שאותו מקבלים חיילים משוחררים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker