נתניהו במסר ללפיד: להוריד מכסים על יבוא מזון ולהעלות מסים על בעלי דירות

בין המוצרים שהמכס עליו עשוי להיות מופחת או מבוטל: משקאות חלב, חמאה, חלב, דבש וביצים ■ ראש הממשלה בדיון שממנו נעדר שר האוצר: "צריך להפחית ואף לבטל את המכסים - זה צעד שייצור תחרות מיידית ויוריד מחירים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"צריך ואפשר להפחית ואף לבטל את המכסים על יבוא מזון. ניתן לעשות את זה בחתימת צו של שר האוצר. זה צעד שייצור תחרות מיידית ויוריד מחירים", כך אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון אסטרטגי על כלכלת ישראל, שנערך בלשכתו  בירושלים, בהשתתפות שרי הממשלה. מהדיון נעדר, מסיבות לא ברורות, שר האוצר, יאיר לפיד.

נתניהו הדגיש כי "אם קופת המדינה תצטרך השלמה בעקבות הצעדים האלה, או אם יהיה צורך בסבסוד גופים שייפגעו, ניתן יהיה לגייס לפחות חלק מהסכום ממיסוי מחזיקי 3 דירות ומעלה". כזכור, שר האוצר התנגד לפני כמה חודשים להטיל מס נוסף על מי שמחזיק יותר מ-3 דירות.

בדיקה ראשונית שנערכה במשרד ראש הממשלה העלתה רשימה של כמה מוצרים המועמדים להפחתת מכסים או ביטולם. עם זאת, טרם התקבלו החלטות סופיות. בין השאר נמצא, כי המכס על משקאות חלב, חמאה, חלב, דבש וביצים מייקר את מחיריהם לצרכן בשיעור של 30%-55%. המכס על יוגורטים מייקר אותם ב-34%, גבינות רכות - ב-36% ודגים - ב-28%.

לפי הסיכום בדיון, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, ואנשיו יחלו לעבוד כבר בימים הקרובים, עם צוותים מקבילים של האוצר, על מימוש תוכנית ראש הממשלה.

בשבוע שעבר הודיע שר האוצר יאיר לפיד כי הוא שוקל להכניס מוצרים נוספים לפיקוח על מנת להוריד את מחירם. בין המוצרים: שמן קנולה, לחם מחיטה מלאה, יוגורט, מעדני חלב, חלב סויה, ירקות קפואים ונייר טואלט.

מקורות במשרד ראש הממשלה אמרו, כי מדובר בהפחתה או הסרת מכס על כל מוצרי המזון, הטרי והמעובד. "הכוונה להפחית מכס ממאות מוצרי מזון", אמרו. לדבריהם, בד בבד נבחנת אפשרות לפצות חקלאים שייפגעו מכך, בעיקר באיזורי הפריפריה ולאורך הגבול. "הכוונה היא, שמי שנמצא במרכז הארץ ויכול לעבור לגידולים אחרים יותר רווחיים, יעשה זאת ולא יתבסס על הגנת מכס", אמרו המקורות.

לדבריהם, ההנחיה של נתניהו היתה לבחון צעדים שיכולים להביא להפחתה מהירה של מחירים. במסגרת זו גם הציע נתניהו בישיבת הממשלה לבדוק הפחתת מע"מ על חלק ממוצרי המזון, ואף דן בכך לאחר הישיבה עם לפיד. משרד האוצר מתנגד עקרונית למע"מ שונה על מוצרים שונים מחשש ללחצים מצד גורמים אינטרסנטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום