"אחרי ההתאבדות של ליין, שטראוס־קאהן אמר שעכשיו עצוב, אבל חייבים להמשיך"

התאבדותו של איש העסקים הישראלי־צרפתי תיירי ליין, שקפץ אל מותו ממגדלי YOO לפני כשבוע, ממשיכה להטריד רבים בקהילה העסקית בישראל ובצרפת ■ איש עסקים: "מקורבים מספרים על בעיות פיננסית או עם משקיע ספציפי"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אני לא מכירה שום מידע הקושר בין התאבדותו של תיירי ליין למצבה של קרן LSK", טוענת סנדרין חורי, מנהלת חברת אסיה מנג'מנט הישראלית, שהיא אחת החברות בקרן הגידור, שבה היה ליין שותף. ליין התאבד בקפיצה מהקומה ה–23 במגדלי YOO לפני שבוע וחצי.

"הפרסומים והרעש סביב ההתאבדות נובעים מכך שליין היה שותף של אדם מפורסם כמו דומיניק שטראוס־קאהן", אומרת חורי. לדבריה, בתקופה האחרונה לא היה רמז בהתנהגותו של ליין שהיה יכול להעיד על כוונתו להתאבד, "מצד שני, אני לא ראיתי אותו הרבה. היו לו הרבה עסקים והוא נסע הרבה לחו"ל. בפעמים שכן ראיתי אותו, לא שמתי לב למשהו מיוחד".

ברקע התאבדותו של ליין עומד מקרה טרגי נוסף. לפני כשלוש שנים התאבדה אשתו בקפיצה מחלון בניין בז'נווה. באותה תקופה היו השניים בהליכי גירושים. ליין התגורר כבר בישראל, ואשתו נשארה בשווייץ.

תיירי לייןצילום: David Marechal Altitude Pictures / מתוך עמוד הפייסבוק של ליין

חורי, שמאשרת את הפרטים האלה, הוסיפה: "אני יודעת שהרבה אנשים מדברים על הסיבות למעשה, ומנסים לקשור בין פרסומים נקודתיים כאלה ואחרים שהיו בימים האחרונים. אבל כרגע אין אף אחד שיכול באמת להסביר למה תיירי עשה מה שעשה. כנראה שגם האירוע הטרגי עם אשתו מאוד השפיע עליו".

לדברי חורי, כבר ביום שישי למחרת ההתאבדות של ליין, בעת הלוויה שהתקיימה בירושלים, המשרד של אסיה מנג'מנט בבניין שער העיר ברמת גן המשיך לעבוד. "ברור שזה מאוד קשה ועצוב לאבד אדם קרוב, אבל זה עדיין לא מצדיק את הפסקת הפעילות. חלק מהעובדים היו בלוויה, אחרים נשארו לעבוד. המשרד פועל מאז כרגיל. יש לנו לקוחות, ולפני הכול חושבים עליהם".

ליין, בן 49 במותו, מהנדס אזרחי במקצועו. היה יליד צרפת שהגיע לישראל אחרי שסיים תיכון בצרפת, כדי ללמוד בטכניון. לאחר מכן, המשיך ללימודים בבלגיה ובצרפת, ופתח בקריירה ענפה בתחום הפיננסים. בתחילה הוא הקים חברה שסיפקה שירותי תוכנה למוסדות פיננסיים בצרפת, ולאחר אקזיט מוצלח פנה להקמת חברות נוספות, שאת חלקן מכר.

ב-1994 הוא הקים את חברת עשיה קפיטל, שעסקה בהשקעות. החברה הונפקה בבורסת יורונקסט בפריז ב-2001. בערך באותו זמן עבר ליין מפריז לז'נבה, עם משפחתו. ב-2010, מיזג ליין את החברה בחברה חדשה – גלובל אקווטיז קפיטל. ב–LSK, הקרן שהקימו השניים ב–2013, היו לשטראוס־קאהן 20% ולליין 30%, כש–50% הנותרים הוחזקו בידי שותפים אחרים.

דומיניק שטראוס־קאהן

ליין, חובש כיפה, עלה לישראל לפני כארבע שנים, לדירה שאותה רכש כבר כשהתגורר בשווייץ. לדברי חורי, הוא מאוד אהב את ישראל והתעניין בנעשה בה. אפשר ללמוד על כך גם מחשבונות הפייסבוק והטוויטר של ליין, בהם הוא פירסם תמונות של נופי ירושלים. הפוסטים האחרונים שפירסם ליין ברשתות החברתיות עסקו במבצע צוק איתן.

לדברי איש העסקים היהודי־צרפתי פייר בסנינו, כשליין התגורר בצרפת, הוא לקח חלק בפעילות הקהילה שם. "פגשתי אותו לפני 15 שנה. כשהייתי ראש קרן היסוד בצרפת", אומר בסנינו. "כשהוא גר שם, היו לו קשרים טובים עם מוסדות יהודים צרפתיים. פגשתי אותו בארוחות ערב של הקהילה היהודית שם. לאחר מכן, כשהוא עזב לז'נווה, הקשר ניתק".

התעניינות תקשורתית עולמית

התקשורת העולמית מגלה התעניינות רבה בפרשת התאבדות של ליין בגלל הקשר בין לבין שטראוס־קאהן, לשעבר סגן נשיא קרן המטבע הבינלאומית. קהאן נאלץ לפרוש מתפקיד זה ב–2011, לאחר שחדרנית בבית מלון בניו יורק התלוננה כי ניסה לאנוס אותה. באותו עת נחשב שטראוס־קאהן מועמד לנשיאות צרפת. לאחר פרשה זו פנה שטראוס־קאהן לעסקים פרטיים. סביב הקמת קרן הגידור LSK שהקים שטראוס־קאהן עם ליין ושפעלה מלוקסמבורג ביקר שטראוס־קאהן בישראל, ואף שהה בדירתו התל אביבית של ליין, שנהפך לחבר גם מעבר לשותפות העסקית.

השניים ביקשו לגייס לקרן שני מיליארד דולר, ואולם לפי פרסום ב"וול סטריט ג'ורנל" השניים לא הצליחו עדיין לעמוד ביעד זה. הקרן מיזגה לתוכה את פעילות אסיה מנג'מנט, שאותה הקים ליין בישראל כבר ב–2010. לדברי חורי פועלות תחת LSK זרועות השקעה נוספות של אסיה מנג'מנט במונקו, רומניה, בלגיה ולוקסמבורג. לפי הערכות בשוק ההון הישראלי, אסיה מנג'מנט ישראל מנהלת השקעות בעיקר עבור יהודים עשירים מצרפת. בשנים האחרונות התגבר זרם ההשקעות של מגזר זה בישראל, בין היתר על רקע הגברת האכיפה של רשויות המס בצרפת ובשווייץ. חורי סירבה לומר מי הם לקוחות החברה ומהו היקף ההשקעות שהיא מנהלת.

התאבדותו של ליין, שהשאיר אחריו ארבעה ילדים ובת זוג, עוררה הדים בקרב יהדות צרפת. "בפריז העניין זה מכה גלים בעיקר מכיוון שזה נראה מאוד משונה", אומר איש עסקים ישראלי המעורה בקהילה היהודית בצרפת. "אנשים מדברים על איך איש כזה מתאבד, כמה שנים אחרי שאשתו התאבדה. מדברים שם על בעיות פיננסית, או בעיות עם משקיע ספציפי, ובכל מקרה, ההערכה הרווחת היא שיש דברים מעבר למה שנראה לעין".

תלונות לרגולטורים בשווייץ ולוקסמבורג

בשבוע שעבר דווח ב"וול סטריט ג'ורנל" כי שלושה ימים לפני מותו של ליין, התפטר שטראוס־קאהן מראשות חברת הפיננסים שהקימו השניים. כמו כן, נחשף בעיתון האמריקאי שקרן גידור שווייצרית בשם אינש קפטל מנג'מנט טענה כי חברת LSK ביצעה פעולות מסחר לא מורשות בכספי הקרן. לפי הפרסום, במארס השנה פנתה החברה לרגולטרים בשווייץ ובלוקסמבורג, וטענה ש–LSK השתמשה בכספים שהיו בחשבון הבנק של אינש כדי לרכוש מניות של חברת ביטוח שווייצרית,ללא ידיעתה. הרכישה, בסך 309 אלף יורו בוצעה באוגוסט ובספטמבר 2013. אינש דרשה כי תיפתח חקירה נגד ליין ונגד שטראוס־קאהן. כמו כן, חברת ביטוח מלוקסמבורג הגישה תלונה לרגולטור בלוקסמבורג, על כך שקרן הגידור של ליין ושטראוס־קאהן לא השיבה לה 2 מיליון יורו, שהועברו לידי אסיה מנג'מנט לצורכי השקעה.

לפני כשבוע וחצי, הגישה אסיה מנג'מנט בקשה לבית המשפט בלוקסמבורג, להשהות את התשלומים לנושיה. כפי שנחשף כאן לראשונה, בית המשפט בלוקסמבורג אישר את בקשת החברה ומינה את הרוגלטור הפיננסי שם לפקח על נכסי החברה

אלא שלדברי חורי, אין לקשור בין סוגיות אלה לבין מעשה ההתאבדות של ליין. לדבריה, אף ששטראוס־קאהן התפטר מתפקידו, הוא עדיין מעורב באופן פעיל בניהול הקרן, שהוא מבעליה. "לא הייתי שם במועצת המנהלים כשהוא התפטר, אבל לקשור בין זה לבין ההתאבדות? לא צריך להגזים", היא אומרת, "יש דברים פנימיים הקשורים לניהול קרן. אין לי מושג על הטענה של קרן הגידור השווייצרית, זה עניין שקשור לחברה בחו"ל, ושמעתי את זה בפעם הראשונה בתקשורת. לגבי עצירת התשלומים בלוקסמבורג — חשוב להדגיש שזהו עניין נקודתי שקשור רק לאסיה מנג'מנט בלוקסמבורג, ואין לזה שום קשר לחברה בישראל".

עם זאת, גם חורי מודה שהתאבדותו של אחד השותפים משפיעה על התנהלות הקרן. "יש הרבה דברים שצריך לטפל בהם, אחרי ההתאבדות של ליין, בהם גם עניינים משפטיים הקשורים לעניין הירושה שלו", היא אומרת. "יש מי שמטפל בדברים האלה. ראשי החברה, בהם דומיניק, עידכנו את כל המנהלים בסניפים השונים, ובכל חברה המנהל דיבר עם העובדים. המסר של דומיניק היה שעכשיו מאוד עצוב וקשה, אבל לוקחים את הדברים לידיים, וממשיכים. אין מה לעשות, זה הביזנס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker