חגיגת הבזבוזים במשרדי הממשלה: כמה עולה לשחרר מהמכס 
מתנה מצ'יף אינדיאני? - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חגיגת הבזבוזים במשרדי הממשלה: כמה עולה לשחרר מהמכס 
מתנה מצ'יף אינדיאני?

בעקבות פנייה של התנועה לחופש המידע העבירו משרדי הממשלה דיווח על הוצאותיהם ב-2013, לצד פירוט ההתקשרויות עם ספקים חיצוניים ■ מהמספרים עולות שאלות מטרידות בנוגע לסדרי העדיפויות של המשרדים, וגם תהייה: האם לא ניתן היה לוותר על שי חנוכה לעובדי האוצר ב-300 אלף שקל ושי ט"ו בשבט ב-120 אלף שקל

58תגובות

כורסה לשר ב–4,000 שקל, ריהוט ללשכת המנכ"לית ב-10,000 שקל

במשרד החינוך נוהגים לתלות את מצב מערכת החינוך בכך שחלקו הגדול של תקציב המשרד, המסתכם בכ–50 מיליארד שקל, הוא קשיח, ומיועד להוצאות שכר, ולכן לא נותר תקציב לתיקון ולשיפור המערכת. ואולם, תקציב ההוצאות של המשרד מעלה שאלות על סדרי העדיפויות של אנשי החינוך.

למשל, עלות קמפיין הפרסום לתוכנית "למידה משמעותית", תוכנית הדגל של שר החינוך, שי פירון, הסתכמה ב–2013 ב–6.1 מיליון שקל; הקמפיין לפעילות המשרד בקיץ עלה למשלם המסים 2.1 מיליון שקל, קמפיין הפרסום של פרס ישראל עלה כ–400 אלף שקל, וקמפיין התוכנית להשאלת ספרי לימוד עלה 350 אלף שקל.

ילדיהם של עובדי משרד החינוך השתתפו בקייטנה בעלות של כ–52 אלף שקל. אחד מטקסי הרמות הכוסית שנערכו ב–2013 לעובדי משרד החינוך עלה לבדו למשלם המסים כ–10,000 שקל, ועלות טקס הרמת כוסית לשנה החדשה בביתו של פירון עלה 3,980 שקל. במשרד ערכו גם טקס הרמת כוסית בפסח, בעלות של 6,681 שקל, ורכשו כריכים לישיבות בכ–6,600 שקל.

באוקטובר 2013, נכנסה לתפקיד מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, במקומה של המנכ"לית הקודמת דלית שטאובר. משלמי המסים מימנו את טקס חילופי המנכ"ליות במשרד ב-9,490 שקל. בנוסף, לקראת צום הרמדאן אירח פירון ראשי רשויות ומפקחים מהמגזר הערבי בעלות של 37 אלף שקל. בהמשך השנה ערכה לשכת השר "סיור לימודי" ב–13.2 אלף שקל. תקציב הכיבוד לישיבות במשרד החינוך מינואר עד אוגוסט 2013 הסתכם ב-955.2 אלף שקל, וביקור קבוצת הכדורגל ברצלונה בישראל ב–2013 עלה מיליון שקל.

המשרד רכש כורסה ללשכת השר פירון ב-3,980 שקל, ומצלמה מתנייעת (לפי דרישת השב"כ) ב–4,094 שקל. עלות התקנת המקרר ברכבו של פירון הסתכמה ב–5,475 שקל. כמו כן, המשרד הוציא כ–37 אלף שקל נוספים על רכישת ריהוט ללשכת השר, וריהוט לשכתה של מנכ"לית המשרד הסתכם בכ–10,000 שקל. המשרד רכש גם שולחנות, כיסאות וכורסאות המתנה בכ–45 אלף שקל. עלות "כיבוד השר במזנון הכנסת" הסתכמה ב–2013 ב–16.4 אלף שקל. עם זאת, מקורות במשרד החינוך מסבירים כי תקציב הכיבוד מסתכם ב–700 שקל בחודש בלבד, ובמקרה חריגה השר יחזיר את הסכום מכיסו.

באוקטובר 2013 הצטרף פירון למשלחת לפולין, ובמהלך המסע קיים מפגשים עם שרי ממשלת פולין. לפי התקציב שהעביר משרד החינוך לתנועה לחופש המידע, המשרד הזמין את "נסיעת השר לפולין" בעלות של 15.9 אלף שקל, אך סעיף הביצוע הסתכם ב–43.8 אלף שקל. מקורות במשרד הסבירו כי ייתכן שהעלות גבוהה מאחר שהיא כללה את נסיעתם של בכירים נוספים במשרד.

עלות מיגון ביתו של פירון כללה הקמת ביתן שמירה בכ–36 אלף שקל, ותוספת לצורך רכישת מזגן לעמדה והקמת גדר מרושתת בכ–25 אלף שקל. בנוסף, "בדיקת האזנות" בביתו של השר ובלשכתו עלו למשלם המסים 7,599 שקל. ברשימת ההוצאות מצוין הסעיף "תריסים לבית השר", שעלותו 49.3 אלף שקל.

בחודש שעבר חשף תחקיר TheMarker את היקף ההתקשרויות של משרד החינוך עם גורמים פרטיים - עמותות, רשתות חינוך, וחברות פרטיות למטרות רווח - לצורך תפעול מערכת החינוך, הלימודים והשירותים לתלמידים, חלקם בפטור ממכרז. בין היתר, עתיד טכנולוגיות הפעילה השתלמויות למורים בתקציב של 83 מיליון שקל וצהרונים ב–23 מיליון שקל, ואת תוכנית היל”ה לנוער בסכנת נשירה, ב–118.7 מיליון שקל. חברת אקסיומה הפעילה צהרונים בתקציב של כ–79 מיליון שקל, ותקציב חברת פמי פרמיום, המספקת שירותי בריאות, היה 90 מיליון שקל.

אייל טואג

שמיכות פוך לעולים,
 מארזי שוקולד לעובדים

חלק גדול מתקציב ההתקשרויות הפרטיות של המשרד לקליטת עלייה נועד ליישום יעודו - קליטת עולים בישראל. כך למשל, המשרד העביר כ–320 מיליון שקל לחברת עמידר לטובת שיכון עולים במקבצי דיור, ומימן הסעות עולים מנתב"ג ב–2.5 מיליון שקל.

למשרד התקשרויות שונות עם הסוכנות היהודית, בין היתר להפעלת אולפנים ב-4.5 מיליון שקל, ולהפעלת פעוטונים במרכזי קליטה ב–3.9 מיליון שקל. המשרד גם מממן את כוח האדם של הסוכנות היהודית במרכזי הקליטה, ורכש שמיכות פוך לעולים בכ–50 אלף שקל.

תומר אפלבאום

עם זאת, התקשרויות אחרות של המשרד פחות מובנות מאליהן. כך למשל, המשרד התקשר עם חברת תות תקשורת של הקואצ'ר אלון גל ב–511 אלף שקל, ותקצב ב–477 אלף שקל את תיאטרון היידיש בישראל לשנים 2013–2014. בנוגע לחברת תות תקשורת, במשרד הקליטה מסבירים כי החברה זכתה במכרז למתן שירותי ליווי עסקי לעולים ולתושבים חוזרים המעוניינים לפתוח עסק בישראל: "מדובר ביוזמה שהביאה להכנסות של מאות מיליוני שקלים למשק הישראלי".

מהנתונים שהועברו לתנועה לחופש המידע עולה כי המשרד לקליטת עלייה שודרג באחרונה. המשרד רכש 25 כורסאות לחדר הישיבות וללשכת השרה, סופה לנדבר, ב-50.7 אלף שקל, בנוסף הוא הזמין וילוונת ללשכת השרה לנדבר, ללשכת המנכ"ל, עודד פורר, ולמשרדים נוספים במשרד בעלות של 17 אלף שקל, וכן כורסאות להנהלה במשרדים בתל אביב ב–16.8 אלף שקל.

בנוסף, המשרד רכש יום פעילות בסופרלנד ב–49.8 אלף שקל, ובסכום זהה כוננים ניידים (דיסק און קיי) “בצורת כרטיסי אשראי. המשרד רכש גם כדי חרס למשרדיו ב-2,800 שקל, וטלוויזיה בגודל 42 אינץ' בעלות של 2,757 שקל.

התיקון של המקרר ברכבה של לנדבר הסתכם ב-1,711 שקל, ועלות הפקת כרטיסי ביקור בעבורה היתה 1,510 שקל. עובדי המשרד קיבלו חבילות שי גם בחנוכה, בעלות של 15.6 אלף שקל, ובפורים בעלות של 15 אלף שקל. המשרד חילק שי לעובדים מצטיינים ב-17 אלף שקל, ערך סיור "בעקבות המכבים" בחג החנוכה בכ-15 אלף שקל והעניק להם קורס כתיבה ועריכה לשונית ב–9,800 שקל. כמו כן, המשרד ערך מסיבת פורים לעובדים בעלות של 49.5 אלף שקל, והזמין מארזי שוקולד לטקס העובד המצטיין ב–5,400 שקל, ועובדות בהיריון במשרד קיבלו ערכות לידה בכ–3,000 שקל. המשרד מימן גם קורס ברוסית למנכ"ל בכ–6,000 שקל, ורכש בעבורו טאבלט של אפל ב-5,951 שקל.

ממשרד הקליטה נמסר בתגובה: "כל ההוצאות נעשו במסגרת חוק חובת המכרזים, ובהתאם להוראות החשכ"ל במשרד האוצר, וזאת לטובת העבודה השוטפת והשירות הניתנים בידי המשרד. הוצאות לרווחת העובד נהוגות בכל החברות במשק, ומשרתות מאות מעובדי המשרד".

כמה עולה לשחרר מהמכס 
מתנה מצ'יף אינדיאני?

800 סעיפים מופיעים בפירוט ההוצאות השוטפות של משרד התשתיות ל-2013, כפי שעולה מהנתונים שהעביר המשרד לתנועה לחופש המידע. בין היתר מימן המשרד לעובדיו סמינר בברליץ לכתיבת מיילים באנגלית ב–31,860 שקל וקורס עמידה מול מצלמה ב-7,200 שקל. כמו כן, לכבוד יום האישה, הזמין המשרד את עובדותיו להופעה של מריומה (מייסדת בית השאנטי), תמורת 7,080 שקל.

עבור קידום פרסומי המשרד במנוע החיפוש של גוגל שילם משרד התשתיות לא פחות מ-100 אלף שקל. עבור קמפיין צרכני אחר שילם המשרד ללשכת הפרסום הממשלתית 1.8 מיליון שקל. ואולם, לא כל הוצאות המשרד נועדו לכיסוי עלויות משרדיות. מהנתונים עולה כי

אלעד זגמן

המשרד כיסה הוצאות שבוצעו בביתו הפרטי של השר הממונה - עוזי לנדאו או סילבן שלום. כך, מימן המשרד תיקון שער ב-1,080 שקל, ואף כיסה בדיעבד בדיקת קווי טלפון ב–2,550 שקל.

סעיף הוצאה מעניין נרשם דווקא במכס, שם נאלץ משרד התשתיות להשאיר 2,280 שקל כדי לשחרר מתנה שהביאו בעבור השר לנדאו נציגי שבטים אינדיאנים מארה"ב. הצ'יפים, שעומדים בראש שבט הראפאהאנוק שבווירג'יניה ושבט הלומביי שבצפון קרוליינה, הביאו עמם במארס אשתקד את סמלי השבטים כתשורה לשר - והמשרד נאלץ לשחררם מהמכס כדי להימנע מתקרית מביכה.

התיק הועבר לטיפולו של משרד עורכי הדין

משרד המשפטים מסר את רשימת התשלומים ששולמו ב–2013 לספקים חיצוניים ברשימת אקסל ארוכה, מחולקת לפי רבעונים וללא פירוט מהות השירות, כך שברבים מהמקרים לא ברור על מה ניתן התשלום. חלק גדול מהסכומים ניתן בעבור שירותי ייעוץ (למשל, 15 מיליון שקל לטלדור יועצים), ושירותי מחשוב ומערכות מידע - בין השאר למלם מערכות (כ–60 מיליון שקל), מטריקס (כ–40 מיליון שקל), נס (34 מיליון שקל), ודורקום מחשבים (12.5 מיליון שקל). הוצאה משמעותית נוספת היתה לחברת האבטחה מודיעין אזרחי, כ–37 מיליון שקל.

משרד המשפטים, האמון על הליכי החקיקה בישראל, מפריט בפועל הליכים באמצעות פנייה למומחים חיצוניים, ומעביר במקרים מסוימים טיפול בתיקים לעורכי דין פרטיים. בסך הכל שילם ב-2013 לעשרות משרדי עורכי דין ישראליים, ובהם משרד פישר, בכר, חן וול אוריון ושות', שקיבל כ-4 מיליון שקל, משרד שמחוני אלפסה - כ-3.6 מיליון שקל, משרד שלמה כהן - כ–3.5 מיליון שקל, משרד בונדר נאום - כ-2.3 מיליון שקל, ומשרד אליעזר גדות - כ–2 מיליון שקל. גם עורך הדין יעקב פינק, שהודה באחרונה במעילת ענק מכספי לקוחותיו, העניק ב–2013 שירותים למשרד המשפטים בהיקף של כ–170 אלף שקל.

אוליבייה פיטוסי

מסיבות עיתונאים בעשרות אלפי שקלים

האוצר אוהב לפנק את עובדיו, ומעניק להם הטבות נדיבות בדמות השתלמויות, גיבושים וימי כיף על חשבון משלם המסים. בסוף 2013 יצאו עובדי כל האגפים באוצר, כל אגף בתורו, לימי גיבוש בעלות כוללת של כ–1.7 מיליון שקל - כך עולה מדו"ח שהעביר משרד האוצר על הוצאותיו ב–2013, ושפורסם בסוף השבוע בעקבות מאמצי התנועה לחופש המידע.

גם ראשי האגפים במשרד זוכים לפינוקים: מקרר ברכב של סגן השר, מיקי לוי, עלה למשלם המסים 3,534 שקל. גם במכונית השרד של שר המדע, יעקב פרי, ובמכונית של מנכ"ל משרד החקלאות, רמי כהן, הותקן מקרר. המשותף לשלושתם הוא עברם בקהילת הביטחון - מיקי לוי היה ניצב במשטרה, פרי היה ראש השב"כ, וכהן סיים את שירותו בצה"ל כאל"מ. נראה שהביאו את הרגליהם ממקום שירותם הקודם. אגב, ברכב של שר האוצר, יאיר לפיד, דווקא אין מקרר.

לעומת זאת, בניית עמדת אבטחה לשר לפיד, בצפון תל אביב, עלתה לא פחות מ–128 אלף שקל. עלות טיסה של לפיד לארה"ב, באוקטובר אשתקד, כולל כרטיסי טיסה ושירות אח"מים, הגיעה ללא פחות מ–54 אלף שקל. נסיעה אחרת של שר האוצר לארה"ב עלתה 65.5 אלף שקל. אבטחת השר בנסיעה לארה"ב במשך ארבעה ימים עלתה 2,222 שקל.

הוצאה גדולה נוספת, של כ-2.6 מיליון שקל, מוגדרת כאחזקת רכב צמוד לשר האוצר. ואולם לפיד הכריז כי הוא משתמש רק במכונית הפרטית שלו. ממשרד האוצר נמסר כי מדובר בטעות, מכיוון שלפיד אכן נוסע ברכב פרטי על חשבונו. באוצר אומרים כי הסכום מתייחס לכלל ההוצאות עבור רכב צמוד לעובדי המשרד, שניתן כדין.

אוליבייה פיטוסי

גם שכירת ציוד לשתי מסיבות עיתונאים שערך משרד האוצר בדצמבר 2013 עלתה 30 אלף שקל. סדנאות לקראת הופעה בתקשורת עלו למשרד 41.7 אלף שקל. כיבוס וילונות למשרד הראשי של האוצר בירושלים עלה 49.5 אלף שקל.

סופגניות מאינגליש קייק לעובדי האוצר ועובדי הקבלן במשרד עלו 4,153 שקל; מסיבת חנוכה לילדי העובדים עלתה 35,940 שקל; שי חנוכה לעובדים עלה 300 אלף שקל ושי ט"ו בשבט הסתכם 120 אלף שקל; מתנה לילדי העובדים שסיימו שירות צבאי הסתכמה ב–50 אלף שקל.בין ההשתלמויות וימי הגיבוש, עובדי אגף התקשוב יצאו להשתלמות של יומיים שעלתה כמעט חצי מיליון שקל למשלם המסים 476,501 שקל, לא פחות. עובדי החשב הכללי יצאו להשתלמות של יומיים שעלתה כ300 אלף שקל 279,306 שקל, ואילו השתלמות עובדי הלשכה המשפטית עלתה כ50 אלף שקל 50,413 שקל.
 
מהדו"ח עולה כי השתלמות עובדי אגף שוק ההון בסוף 2013 עלתה לקופת המדינה 162,934 שקל, השתלמות אגף התקציבים הסתכמה ב-74,115 שקל, ואילו השלמות אגף השכר והסכמי עבודה, שנמשכה שלושה ימים, עלתה 84,216 שקל. ההשתלמות לגיבוש לשכת המנכ"לית, סגן שר האוצר ולשכת שר האוצר עלתה 38,215 שקל. השתלמות עובדי המינהל, שנמשכה משום מה שלושה ימים, עלתה 182,782 שקל.

הפקת טקס העובד המצטיין של האוצר, שנערך בבנייני האומה בירושלים, עלתה למשלם המסים 235 אלף שקל. יום כיף לעובדים בחמי געש עלה 5,400 שקל, ויום כיף אחר לעובדים, בים המלח, עלה 6,700 שקל. סבסוד מינויים לעובדי משרד האוצר לגן החיות התנ"כי בירושלים עלה למשלם המסים 13 אלף שקל. שיעורי ההתעמלות לעובדות האוצר, שניתנו בידי מורים מהטובים והידועים בירושלים, עלו 26 אלף שקל, ואילו שיעורי ההתעמלות לעובדים הגברים עלו "רק" 18 אלף שקל. אימון של קבוצת הכדורעף של עובדי האוצר במשך שמונה חודשים עלה לקופת המדינה 14.4 אלף שקל. לא צוין שם המאמן. אירוח שחקני האוצר במחוזיאדה באילת עלה למדינה לא פחות מ–128 אלף שקל.שר האוצר הקודם, יובל שטייניץ, שכר שירותים משפטיים של משרד עורכי הדין צבי אגמון, מהמובילים בישראל, כדי שיסייע לו בפרשת אסון הכרמל. עלות השירותים לקופת האוצר היתה 29.5 אלף שקל. שטייניץ לא הסתפק במשרד אגמון. הוא פנה גם לפרופ' למשפטים אריאל בנדור באותו עניין, והמדינה שילמה לו סכום זהה. בנוסף, האוצר שילם למשרד עורכי הדין של יגאל ארנון 700 אלף שקל בעבור ייעוץ ושירותים משפטיים. זאת, אף שלאוצר יש לשכה משפטית משלו.

הוצאה נוספת היא על חוט תפירה (מס' 50, צבע אוברנייט כותנה) בסכום מדהים של כ–150 אלף שקל.

יועצת פוליטית לשר ב-110 אלף שקל

כמה עולה יועצת פוליטית לשר החקלאות? לפי פרסום ההוצאות של המשרד, הסכום הוא 110.6 אלף שקל. לשכת שר החקלאות גם נהנתה ממימון של שלוש יחידות עציצים מלאכותיים ב–2,513 שקל - הוצאה תמוהה לאור תחום האחריות של המשרד.

יאיר שמיר
אמיל סלמן

המשרד דאג לפנק גם את המנכ"ל במקרר ברכב, שעלותו 3,787 שקל, ועובד אנונימי במשרד זכה למנוי על מגזין אוטו, שהקשר בינו לבין עבודת משרד החקלאות לא ממש ברור.

הוצאה מעניינת אחרת, בסך 23,700 שקל, מופיעה תחת הסעיף "פירות וירקות לסוכת הנשיא, לפי הצעת מחיר מאוגוסט 2013". במשרד לא מקפחים את הגמלאים, שנהנו מנופשון בעלות של 115 אלף שקל. תקציב לא מבוטל מוקצה לארוחות צהריים בקורסים, ללא פירוט של מספר המשתתפים. כך, יותר מ–15 אלף שקל נרשמו בסעיף ארוחת צהריים בקורס ניהול עדר הבקר לבשר, ויותר מ–11 אלף שקל הוקצו לארוחת צהריים בקורס גבינות בבית דגן.

"מציאות עגומה"

בתוך כך, מרכזת הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ גילה גמליאל (ליכוד), מבקשת לקיים השבוע דיון במליאת הכנסת שבו תדרוש ממשרדי הממשלה הסברים על עלויות ההתקשרות שלהם עם ספקים חיצוניים. גמליאל ציינה כי "הנתונים שפורסמו מציגים לציבור מציאות עגומה שנוצרת כתוצאה מהיעדר שקיפות בתקציבי המשרדים השונים".

עוד קבעה גמליאל כי "הציבור צריך לקבל את כל המידע על כספי הציבור שלו ובוודאי שראוי שיקבל הסברים מהו אותו 'חוט לבן ארוך' שנרכש בכ-148 אלף שקל. גם הוצאות נוספות על הופעות ואירועים לעובדי המשרד בעלות של מיליוני שקלים אינן מתקבלות על הדעת".

ח"כ משה גפני מסר בתגובה: "יאיר לפיד ושרי 'יש עתיד' הגיעו אל החיים הטובים, לאחר שנכנסו לפוליטיקה החדשה עליה הצהירו מעל כל במה. חייהם של אזרחי ישראל נהיו קשים יותר מבחינה כלכלית, אין פיתרון ליוקר המחיה, למצוקת הדיור, לפנסיות של הציבור, למפעלים שנסגרים ולאבטלה, אבל מתברר שהם בהחלט עוסקים בנושאים כלכליים חשובים מאוד, לדאוג למסיבת חנוכה במשרד האוצר בחצי מליון שקל, למקרר לרכב הפרטי של מיקי לוי, לנסוע כאחמי"ם בעשרות אלפי שקלים לחו"ל ולהוציא תקציב על כיבוד בהוצאות של מיליוני שקלים. אין ספק כי לדבר הזה קוראים פוליטיקה חדשה - כי אפילו בפוליטיקה הישנה לא היו מעזים לנהוג כך בכספי ציבור".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#