הכנסת תצביע מחר על החוק לצמצום השימוש בשקיות שמוביל השר עמיר פרץ

על כל שקית יוטל היטל בסך 30 אגורות, ובמקביל כל משפחה תקבל בחינם שבעה סלים רב פעמיים ■ הישראלים צורכים יותר מ-2.2 מיליארד שקיות בשנה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

השר להגנת הסביבה, ח"כ עמיר פרץ, יביא מחר (יום ב') לאישור הכנסת את החוק לצמצום השימוש בשקיות הגופייה. החוק צפוי לעבור בקריאה ראשונה והוא קובע כי תיפסק החלוקה הבזבזנית של השקיות. על כל שקית יוטל היטל שיילך ויירד עם הזמן ובמקביל כל משק  בית יקבל בחינם שבעה סלים רב פעמיים איכותיים מחומרים הניתנים למיחזור.

ההיטל אותו יידרשו הצרכנים לשלם על השקיות יעמוד על 30 אגורות ואחרי שנתיים יירד ל-20 אגורות. ארבע שנים מרגע כניסת החוק לתוקף יירד שוב ההיטל ויעמוד באופן קבוע על 10 אגורות. רשתות השיווק לא יוכלו למכור שקית גופייה בפחות מגובה ההיטל.  במקביל למהלך יעלה קמפיין טלוויזיוני שיפרט על המהלך ויקרא להפחית את השימוש בשקיות הגופייה.

לפני כחודשיים חתם השר פרץ עם מנהלי רשתות השיווק על אמנה הקובעת כי הרשתות יחלקו לציבור על חשבונן סלים רב פעמיים בחינם. הסלים שיחולקו זכו לשם "רב-סל". כל משק בית יקבל תלושים המאפשרים לו לקבל בחינם שבעה סלים המסוגלים לשאת עד 20 ק"ג כל אחד. הסלים שיחולקו יהיו משני סוגים: "רב-סל" קשיח המיועד לקניות הגדולות ו"שיק-סל", סל מעוצב מתקפל שניתן להכניס לכיס ולבצע באמצעותו קניות מזדמנות. אם החוק יעבור, הכספים שייגבו בגין ההיטל ישמשו, בין היתר, למימון התוכנית ולהקמת מנגנון סיוע ליצרני שקיות הניילון החד פעמיות.

קניות בסופר. גם הימנעות מרכישה בגלל המע"מ - היא עלות של המסצילום: ניר קידר

השר פרץ הודיע עם כניסתו לתפקיד כי אחת מהמשימות המרכזיות שיעמדו בפניו הינה הטיפול בשקיות הפלסטיק המזהמות. לפי סקרים שערך המשרד, יותר מ-70% מהציבור תומכים בהפסקת חלוקת שקיות הניילון בחינם. ישראלי ממוצע צורך כ-275 שקיות ניילון בשנה וסך הכל נצרכות בישראל כ-2.2 מיליארד שקיות בשנה. חלק גדול מהשקיות מביאות לפגיעה בשטחים הפתוחים ולזיהום המרחב העירוני, שמורות טבע, חופי הים והים עצמו.

השר להגנת הסביבה, ח"כ עמיר פרץ: "אני בטוח שמליאת הכנסת תיתן גיבוי למאבק
בהתמכרות שהפכה לתלות מסוכנת ומזהמת. אנו נאבקים בתופעה שהפכה לסמל לבזבזנות וגבתה מחירים סביבתיים קשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker