יו"ר מועצת עובדי התעשייה האווירית הטריד מינית, נקנס - ונשאר בתפקידו

בעקבות תלונה של עובדת בחברה, נקנס שלמה גרינברג ב-9,000 שקל ■ גורם המעורה בענף: "בחברה עושים מה שח"כ חיים כץ, מזכיר מועצת העובדים, אומר. אם כץ ירצה - העובד ילך ואם לא ירצה - העובד יישאר". לשכת כץ: "גורם שאומר דבר כזה, משקר"

עובדת של התעשייה האווירית התלוננה לפני כמה חודשים כי יו"ר מועצת העובדים, שלמה גרינברג, הטריד אותה על רקע מיני. התלונה התבררה בוועדת המשמעת הפנימית של החברה, שם הוחלט לקנוס את גרינברג, הקרוב לגיל פרישה, ב-9,000 שקלים אך לא לפטרו או להשעותו. בארגון התעוררה סערה אך הסיפור כולו לא הגיע למשטרה. גורם חיצוני המעורה בענף אמר ל–TheMarker כי אינו מופתע מהמהלך: "המשטרה לא פועלת ללא תלונה, ואם דואגים שהסיפור יישמר בתוך החברה, הוא בדרך כלל נשמר".

זה עשרות שנים ששלמה גרינברג פעיל בתחום ייצוג העובדים והוא נחשב לאחד משלושת הבכירים בוועד, לצד מזכיר מועצת העובדים והמשנה למזכיר. מזכיר הארגון הוא ח"כ חיים כץ, המשמש במקביל גם כיו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת. כץ אינו מקבל שכר מהתעשייה האווירית והוא מוגדר כבר שנים ארוכות כנמצא בחופשה ללא תשלום. גרינברג הינו עובד מפעל בדרגה לא בכירה, ומקבל את משכורתו מהמפעל (הישיבה בוועד אינה בשכר). תפקידו של גרינברג הוא לדאוג לפעולת מועצת העובדים, שבתוכו פועלים 65 נציגים של כלל העובדים. בעוד מזכיר הארגון נבחר בבחירות אישיות ישירות על ידי העובדים, יו"ר הארגון והמשנה למזכיר נבחרים על ידי הוועד.

בתעשייה האווירית נשמעות טענות לפיהן המשנה למזכיר, מאיר מלכה והיו"ר גרינברג הם עושי דברו של ח"כ כץ, אולם יש הטוענים כי הקשרים בין כץ לגרינברג אינם טובים. לדברי אותו גורם המעורה במתרחש בארגון, אין פלא שגרינברג נשאר בתפקידו: "בתעשייה האווירית עושים מה שחיים כץ אומר. אם ירצה - העובד יילך ואם לא ירצה - יישאר". מלשכתו של ח"כ חיים כץ נמסר בתגובה כי "גורם שאומר דבר כזה - משקר". ח"כ כץ סירב להגיב לעניין התלונה נגד גרינברג.

שלמה גרינברג צילום: ניר שמול

בידי הסתדרות העובדים נתונה ההחלטה להתערב בהרכב בכירי וועד העובדים, כדי שאדם אשר נקנס בשל הטרדה מינית לא ימשיך לכהן כנציג, אך נראה שהחלטה כזו לא תתקבל.

"ההסתדרות לא תסתבך עם חיים כץ", אומר מקורב, "הוא עומד בראש הוועדה הכי חשובה להסתדרות בכנסת, וממילא התעשייה האווירית נחשבת לטריטוריה שלו". מהסתדרות העובדים, אשר עד כה לא התערבה בפרשה, לא נמסרה תגובה בנושא.

מהתעשייה האווירית נמסר בתגובה כי "המקרה טופל בהתאם להוראות הדין. לא ניתן להתייחס לפרטי המקרה מחמת צנעת הפרט. מעבר לאמור לעיל, וללא קשר למקרה האמור, החברה רואה בחומרה כל אירוע בעל אופי של הטרדה מינית ופועלת בהתאם לחוק למניעת הטרדה מינית. כמו כן, פועלת החברה למניעת מקרי הטרדה מינית ולהטמעת הוראות הדין הרלבנטיות בקרב עובדיה, ובוחנת באופן יסודי כל תלונה עד למיצוי ההליכים הנדרשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ