לפיד מאיים לפקח על מחירי המזון - אך המפקחת מודה שהפיקוח גרוע

צביה דורי, שהיתה המפקחת על מחירי המזון במשרד הכלכלה במשך 15 שנה, חשפה בעדות בבית המשפט את החולשות הקשות בפיקוח על המחירים: "יצירת תנאי שוק תחרותיים יעילה הרבה יותר מפיקוח" ■ הממשלה מבקשת לערוך כעת רפורמה בפיקוח על המחירים, שנועדה להקשות על יצרנים להערים עליו

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב

צביה דורי, שהיתה ב–1995–2011 המפקחת על מחירי המזון במשרד הכלכלה (על שמותיו השונים, כגון משרד התמ"ת), הודתה בפני בית המשפט כי הפיקוח על מחירי המזון בישראל אינו יעיל, משרת לעתים קרובות את האינטרסים של היצרנים ולא של הצרכנים, מביא להעלאת מחירים במקום להורדתם, ואינו תחליף למנגנון היחיד שיכול באמת להוריד מחירים - תחרות. בעקבות עדותה של דורי המדינה התעוררה לבחון את רווחי מאפיות הלחם האחיד, ולערוך שינוי כולל בחוק הפיקוח על המחירים. חלק מהשינוי נכלל בטיוטת חוק ההסדרים ל–2015, שאישרה הממשלה בערב סוכות.

דורי העידה במשפט של מנהלי מאפיות הלחם האחיד, המואשמים על ידי רשות ההגבלים העסקיים בתיאום הנחות על מחיר הלחם המפוקח שנמכר לרשתות שיווק וכן במכרזים גדולים. בעדותה הודתה דורי בכשלים ניכרים בתפקוד הפיקוח על המחירים. בין השאר היא הודתה כי המאפיות רצו בהמשך הפיקוח, משום שהפיקוח איפשר להם לייקר את הלחם האחיד. "להערכתי", העידה דורי בפני בית המשפט ביוני האחרון, "המאפיות חוששות כנראה שאם לא יהיה פיקוח, רשתות השיווק לא יאשרו העלאת מחיר. כלומר, הפיקוח עוזר להן, למאפיות, להעלות מחיר. לכן אני תומכת מאוד בהסרת הפיקוח, מה שיכול רק להגביר את התחרות".

דורי המשיכה ואמרה כי "אחרי 15 שנה בפיקוח, אני לא מאמינה שפיקוח הוא דבר יעיל. אני מאמינה שיצירת תנאי שוק תחרותיים יעילה הרבה יותר מפיקוח. זוהי עמדתי העקרונית, וזה נכון גם לגבי הלחם".

העדות של דורי חשפה חלק מהכשלים הקשים בפיקוח על המחירים. נוסחת הפיקוח, המכונה נוסחת סוארי, נקבעה ב–1996 ולא עודכנה מאז. מרבית המוצרים בפיקוח נבדקים רק אחת לחמש שנים, ואילו בין בדיקות מחירם מתעדכן אוטומטית בהתאם לשינוי במדדי תשומות שונים. המדינה לא קבעה קריטריונים להכנסת מוצר לפיקוח והוצאתו מפיקוח, או למעבר למעקב אחר רווחיותו. בחלק מהמוצרים יש יכולת לפיקוח לאשר רק העלאת מחיר, ולא הורדתו. אין כל תיאום בין המפקחים השונים על המחירים במשרדי החקלאות, הכלכלה, האנרגיה, התחבורה והחינוך, וגם אין מתודולוגיה קבועה ואחידה לעבודת המפקחים השונים.

בעקבות העדות, והכשלים שנחשפו בעבודת המפקחים על המחירים, מנסה עתה המדינה לראשונה לתקן את חוק הפיקוח על המחירים. הצעת חוק לתיקון חוק הפיקוח נכללה בטיוטת חוק ההסדרים ל–2015. בין השאר, המדינה בודקת מחדש את נוסחת סוארי, בוחנת קביעת מתודולוגיה מחייבת ואחידה לכל המפקחים על המחירים, מקימה מערכת ממוחשבת שתאחד תחתיה את כל המפקחים, תעניק למפקחים סמכות להטיל סנקציה כספית על יצרן שאינו מציית להוראות שלהם, וגם מתקנת את חובת הדיווח החשבונאי כך שלמפקחים תהיה יכולת לקרוא טוב יותר את הדו"חות של החברות המפוקחות - ולהפריד בין העלויות של ייצור המוצר המפוקח לעלויות של ייצור מוצרים אחרים. נוסף על כך, המדינה התחילה לבחון, לראשונה, את המרווח של רשתות השיווק, שההנחות שקיבלו מהמאפיות על מחיר הלחם האחיד לא התגלגלו מעולם לכיסי הצרכנים.

צילום: דניאל בר און / ג'ינ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker