חבר בוועדת אלאלוף: 
"דו"ח העוני לא מיושם. 
זו עבודה בעיניים"

רק 13 מתוך עשרות ההמלצות למלחמה בעוני יתוקצבו ב–2015 - ורוב ההמלצות החשובות לדעת חברי הוועדה לא ייושמו ■ תקציב יישום הדו"ח יהיה כ–1.5 מיליארד שקל ב–2015, לעומת עלות יישום כל המסקנות - 4 מיליארד שקל בשנה והוצאה חד־פעמית של 3.8 מיליארד שקל

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

חברי הוועדה למלחמה בעוני קבעו בדו"ח שהגישו לשר הרווחה ביוני, כי יישום מסקנות הוועדה כבר ב–2015 ישפר את חייהן של מאות אלפי משפחות בישראל ויחלץ רבות מהן מעוני. עם זאת, במסיבת העיתונאים שערך ביום שני שר הרווחה, מאיר כהן, התברר כי רק 13 מתוך עשרות המלצות הוועדה יתוקצבו ב–2015 - אם כי ייתכן שהמלצות נוספות יתוקצבו בעתיד.

הסכום שהוצג במסיבת העיתונאים כמיועד ליישום מסקנות הוועדה הוא 1.7 מיליארד שקל, אך רק כ–1.47 מיליארד שקל נועדו ליישום המסקנות שמופיעות בדו"ח הוועדה, ושאר הסעיפים שתוקצבו כלל לא מופיעים במסקנותיה. התקציב יאפשר לממש פחות משליש מהעלות הכוללת של המסקנות שהופיעו בדו"ח, שעל פי חישוב משרד הרווחה מסתכמת בתקציב שנתי של 4 מיליארד שקל ותקציב חד פעמי של כ–3.8 מיליארד שקל.

חברי ועדת העוני ניסחו את הדו"ח במשך שבעה חודשים של עבודה מאומצת. אחד מחברי הוועדה אמר בתגובה לתקציב כי "זהו סכום מכובד, אבל אל תכתוב שהדו"ח מיושם. זאת עבודה בעיניים". מנגד, מקורבים לעבודת הוועדה אמרו לאחר מסיבת העיתונאים כי התקציב שמיועד ליישום ההמלצות ב–2015 גבוה מהמצופה. לדבריהם, "התקציב מפתיע ומרגש. גם אם היישום חלקי, זאת עדיין הפעם הראשונה שבה מקדישים תקציבים בסדר גודל כזה למלחמה בעוני".

צילום: אליהו הרשקוביץ

התקציב שהוצג על ידי שר הרווחה לא היה קיים בערב יום כיפור. רובו הורכב בפגישה מיוחדת בין שרי יש עתיד ובהשתתפות נציגי משרד הכלכלה והשיכון. התקציב שהוצג כולל תוכניות שכלל לא הוזכרו בהמלצות הוועדה, אבל נמצאות בשלבי ביצוע מזה כמה חודשים. הוא כולל משאבים חדשים שנוספו, וגם כאלה שהיו קיימים בתקציבי משרדי הכלכלה והשיכון.

ייתכן שהתקצוב ב–2015 יאפשר להתניע את תהליך יישום הדו"ח, אך מניתוח המסקנות עולה כי הממשלה בחרה ליישם בשנה הבאה המלצות שהיו קלות ביותר לביצוע - ולא את ההמלצות המורכבות והמשמעותיות ביותר שהיו מחלצות רבים יותר מעוני או מסייעות לעניים באופן משמעותי. כך, לא ייושמו רוב ההמלצות בתחום הרווחה, ייושם פחות מ–5% מתקציב ההמלצות בתחום הדיור הציבורי, ותקציב ההמלצות שנוגעות לעידוד תעסוקה קוצץ באופן משמעותי. בנוסף, כל המלצות הוועדה בתחום הבריאות לא תוקצבו ב–2015, אם כי ייתכן שייושמו על ידי משרד הבריאות בעתיד מתקציב המשרד.

הוועדה למלחמה בעוני, בראשות אלי אלאלוף, הדגישה בדו"ח שהגישה ביוני כי יישום כל המסקנות מותנה בכך "שתוקצה מסגרת תקציבית יציבה ומובטחת לפחות לחמש השנים הראשונות של התוכנית. בלא שתובטח מסגרת זו, לא ניתן יהיה להחיל או לקיים את האמור לעיל". הדרישה הזאת לא התקיימה, ובשלב זה אין מסגרת תקציבית ליישום המלצות הוועדה בחמש השנים הקרובות. כהן הודה במסיבת העיתונאים כי בשלב זה אין גם מחויבות ממשלתית ליישום המשך המסקנות.

המצב נוצר על אף שחברי הוועדה עצמם הסכימו, לאור לחצי משרד האוצר, בנק ישראל ומשרד ראש הממשלה, לגנוז כמה המלצות שהיו קריטיות עבור חלק מחברי הוועדה. הם גנזו את ההמלצה להגדלת קצבאות הילדים וביטול הקיצוץ בהן, וכמו כן את ההצעה להפשרת הרפורמה בביטוח הסיעודי הממלכתי, שהיתה מכלילה את עלויות האשפוז הסיעודי בחוק הבריאות הממלכתי. חברי הוועדה גם צמצמו את ההמלצה להקל על המשבר העצום בדיור הציבורי על ידי הרחבת מלאי הדירות - המלצה שכעת כלל לא תוקצבה.

"אני מודע לציפיות סביבנו ולתקווה הגדולה שהמסמך שאותו אנו מגישים יזכה ליחס הרציני שלו הוא ראוי", כתב אלאלוף בדו"ח שהגיש לפני שלושה חודשים. "קבלת ההמלצות והגשמת חזון הוועדה נמצאות באחריותם של קברניטי המדינה וראש הממשלה בראשם. בידיהם המפתח להכות במחלת העוני. אני סמוך ובטוח שהם לא ישארו אדישים, אלא יעמדו במשימה עליונה זו ויסמכו את ידיהם על מסמך חשוב זה". קריאה מחודשת בדוח הוועדה מגלה שלא בטוח שזה המצב.

רווחה: לא יתוקצב גידול בהבטחת הכנסה

ההמלצות בתחום הרווחה עמדו בבסיס המלצות הוועדה למלחמה בעוני, ועלותן הוערכה בכ–2.5–3 מיליארד שקל בשנה. במקום זאת, המשרד יקצה השנה כ–500 מיליון שקל ליישום המסקנות.

אחת ההמלצות החשובות בדו"ח היתה להגדיל ב–1.2 מיליארד שקל את קצבת הבטחת ההכנסה ל–67% מקו העוני. יישום המסקנה היה עשוי לשפר באופן ניכר את ההכנסות של משפחות עניות רבות - לא להוציאן ממעגל העוני, אלא להקל על מצבן. פרופ' ג'וני גל, דקאן בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית וראש ועדת המשנה שניסחה את ההמלצה, קבע באחד מדיונה כי "הוועדה לא תוכל להתמודד עם העוני בישראל מבלי להמליץ על הגדלת קצבאות הבטחת ההכנסה". מנגד, המליצו חברי הוועדה לכונן מבחן תעסוקה "אפקטיבי" לקבלת הקצבה, שידרוש ממקבלי הקצבה לעמוד בתנאים חמורים יותר מאשר התייצבות בלשכות התעסוקה כתנאי לקבלתה.

רוב חברי הוועדה תמכו במסקנה, אך נציגי האוצר, בנק ישראל ומשרד ראש הממשלה התנגדו לה בתוקף. בדו"ח נכללה ההסתייגות של נציגי המשרדים ושל אלאלוף עצמו להמלצה, בטענה שהיא "מחזירה את מדיניות הרווחה בישראל למצב שהיה נהוג לפני כעשור", ואינה מעודדת תעסוקה. למורת רוחם של חברי הוועדה, ההמלצה, בעלות של 1.2 מיליארד שקל, כלל לא תוקצבה 
ב–2015, ויישומה צפוי להיקבר.

הוועדה המליצה גם על הפחתת העומס שמוטל על העובדים הסוציאליים ועל מתן יחס אישי לכל משפחה, בעלות של 200–400 מיליון שקל בשנה; הגדלת תקציבי החירום למשפחות נזקקות ברשויות המקומיות, בתקציב של 200–400 מיליון שקל בשנה; על תוכנית לחיסכון עבור ילדים במשפחות עניות; מתן חסינות מניתוק מים וחשמל לאוכלוסיות עניות במצוקה; ועל הקמת קרן ממשלתית להלוואות ללא ריבית לחיים בעוני. כל ההמלצות האלה לא ייושמו בשנה הקרובה.

אחת ההמלצות הבודדות של חברי הוועדה שתיושם השנה היא הגדלת קצבת הבטחת השלמת הכנסה של קשישים. חברי הוועדה המליצו להגדיל את הקצבה בכ–250 שקל לקשיש בממוצע עבור כל הקשישים, בתקציב של כ-600 מיליון שקל, אך הממשלה אישרה רק מחצית מהתקציב, כך שהוא ישפיע רק על הקשישים שחיים בעוני, ויסתכם בכ–320 מיליון שקל.

בנוסף, תוכנית ההתערבות הממוקדת למשפחות שחיות בעוני והתוכנית להקמת מרכזים ציבוריים למיצוי זכויות יתוקצבו ב–137 מיליון שקל - כמחצית מהסכום שעליו המליצה הוועדה.

משרד הרווחה יישם במלואה את ההמלצה לסבסד את המימון העצמי שנדרש מרשויות מקומיות מוחלשות כדי לקבל תקציבי רווחה, ב–60 מיליון שקל. ההחלטה תשתפר את מצבן של רשויות מקומיות מוחלשות רבות, בעיקר בציבור הערבי.

דיור ציבורי: ההמלצה העיקרית נותרה בחוץ

חברי הוועדה הדגישו כמה פעמים במהלך עבודתם כי פיתרון המשבר בדיור הציבורי בישראל יאפשר להקל על חייהן של עשרות אלפי משפחות. הוועדה תכננה להמליץ על הגדלת מלאי הדירות בדיור הציבורי בכ–1,500 דירות בשנה - המלצה שהיתה מסייעת מעט לכ–33 אלף המשפחות שזכאיות לדירות בדיור הציבורי, אך נאלצות להמתין לדירה במשך שנים רבות, וייתכן שהיא לעולם לא תגיע. בשל לחצי משרד האוצר, הוועדה צמצמה את ההמלצה לתוספת של 700–1,000 דירות - אך לבסוף גם ההמלצה הזאת לא תתוקצב השנה.

לא נותר הרבה מההמלצות בתחום הדיור. הממשלה תגדיל את הסיוע בשכר דירה לזכאים ב–40 מיליון שקל, במקום ב–950 מיליון שקל בשנה, ותקל על התנאים והביורוקרטיה למתן הסיוע בעלות של 20 מיליון שקל במקום כ–50 מיליון שקל.

בנוסף, הממשלה לא תיישם בשלב זה פיילוטים לתוכנית לשיקום שכונות בעלות של כ–75 מיליון שקל, ולתוכנית שתאפשר להמיר דירה בדיור הציבורי למשכנתא מסובסדת בכ–100 מיליון שקל. המדינה תיישם במלואה את אחת ההמלצות שעלותה היתה נמוכה במיוחד - תוספת של כ–50 מיליון שקל לחברות הדיור הציבורי לטובת הגדלת תקציב אחזקת הדירות.

תעסוקה: מס הכנסה שלילי לא יורחב

יישום של המסקנה העיקרית בתחום התעסוקה יכול היה לחלץ כ–30 אלף משפחות עובדות מעוני כבר ב–2015: הוועדה המליצה להגדיל את מענק מס הכנסה שלילי לכל הזכאים, בתקציב של 800 מיליון שקל בשנה. המדינה לא תתקצב את ההמלצה ב–2015. במקום זאת, ההמלצה לתקצב ב–90 מיליון שקל את הגדלת המענק לאמהות חד הוריות תתוקצב, כפי שהחליט משרד האוצר לפני מספר חודשים, עוד לפני אישור תקציב המלצות הוועדה.

בנוסף, הממשלה תתקצב ב–125 מיליון שקל תוכניות לעידוד תעסוקה בקרב נשים ערביות, גברים חרדים ובעלי מוגבלויות. העלות היא כ–10% מהעלות המקורית שעליה המליצה הוועדה, 1.1 מיליארד שקל - עלות שמשקפת תוכנית רחבת היקף, שהיתה מסייעת גם לצמצום מימדי העוני וגם להגדלת הפיריון מעבודה. עם זאת, הממשלה תגדיל את תקציבי התוכניות לעידוד תעסוקה במשרד הכלכלה בכ–110 מיליון שקל.

הממשלה תתקצב גם בניית מעונות יום מסובסדים בכ–200 מיליון שקל. משרד הכלכלה כבר קיבל תקציב לפני כמה שנים כדי לבנות את המעונות, אך לא הצליח לנצל אותו, מפני שהרשויות המקומיות התקשו לעמוד בביורוקרטיה ובמימון נוסף של המעונות. התקציב שוחרר לאחרונה על ידי משרדי הכלכלה והאוצר, עוד לפני אישור תקציב מסקנות ועדת העוני, והמשרדים הודיעו על פישוט התהליך. במשרד הרווחה מדגישים כי היו מעורבים בשינוי שיטת התקצוב ליישום ההחלטה, שתקל יותר על הבנייה ביישובים המוחלשים.

המדינה לא תתקצב את ההמלצה להגדיל את מענק מס הכנסה שלילי לבעלי מוגבלות בעלות של כ–5 מיליון שקל, או את ההמלצות להפחתת הסיכון הפנסיוני של עובדים שקרובים לגיל פרישה.

בסך הכל, התקציב שיאושר בממשלה יאפשר יישום של כ–22% מעלות ההמלצות של ועדת העוני בתחום התעסוקה.

בריאות: כל המלצות הוועדה לא תוקצבו

חברי הוועדה למלחמה בעוני המליצו ליישם שורה של המלצות בתחום הבריאות. תוספת התקציב שנדרשה על ידי חברי הוועדה היתה 500–560 מיליון שקל החל מ–2015, אך אף אחת מההמלצות לא תוקצבה. עם זאת, ייתכן שמשרד הבריאות יחליט לפעול על פי המלצות הוועדה, שמכילות כמה המלצות שלא נושאות בעלות תקציבית או שעלותן התקציבית עדיין לא הוערכה.

חברי הוועדה המליצו להרחיב את ההנחות לסבסוד מלא של חולים כרוניים שחיים בעוני. במקום ליישם את ההמלצה, הציג משרד הרווחה תקציב לסבסוד תרופות לניצולי שואה - בלי קשר למצבם הכלכלי - תוכנית שאושרה בממשלה כחלק מהתוכנית לסיוע לניצולי שואה עוד לפני סיום עבודת ועדת העוני וללא קשר אליה.

חברי הוועדה המליצו גם להחזיר תשלומים על נסיעות לטיפולים לחולים שנוסעים לטיפולי דיאליזה ואונקולוגיה, המלצה שלא יושמה, ולהלאים את שירותי הבריאות לתלמיד תוך החזרת האחריות לבתי הספר - צעד שלפי הערכת משרד הבריאות לא כולל עלות תקציבית.

במקביל לגניזת הרפורמה בביטוח הסיעודי, צמצמו חברי ועדת העוני באופן ניכר את ההמלצה להרחיב את סבסוד טיפולי השיניים לילדים, נערים וקשישים. אפילו ההמלצה המצומצמת יותר, לסבסוד טיפולי שיניים לקשישים רק מגיל 75 אם אלה מקבלים הבטחת הכנסה, לא תיושם השנה. במקום, הממשלה "תחזק את הרפואה בפריפריה" בתקציב של 28 מיליון שקל.

חינוך: אפליה מתקנת ותשלום על צהרונים

חלקן של ההמלצות בתחום החינוך בדו"ח הוועדה למלחמה בעוני היה מצומצם יחסית. גם עלותן נחשבה לנמוכה יותר, והסתכמה בכ–350 מיליון שקל. התקציב שהציג משרד הרווחה בשבוע שעבר לחיזוק החינוך בשכבות החלשות מוערך בכ–270 מיליון שקל - אך לא כולו נובע מיישום המלצות הוועדה.

התקציב שהציג כהן כולל את הרחבת הקייטנות של משרד החינוך בחופש הגדול וסבסודן המלא בפריפריה בעלות של כ-130 מיליון שקל. זאת, בעוד שההמלצה כלל לא הופיעה בדו"ח ועדת העוני, והיא הוצגה כתוספת לתקציב החינוך, בהתאם לתוכנית שהציג שר החינוך, שי פירון, לפני כשנה.

עם זאת, נראה כי נמצא תקציב ליישום ההמלצה החשובה ביותר של ועדת העוני בתחום החינוך: תקצוב דפרנציאלי במערכת, שיאפשר אפליה מתקנת לתלמידים ביישובים המוחלשים על חשבון תקציבים שזרמו בעבר לתלמידים מבוססים - בעיקר בחינוך הממלכתי־דתי. התוכנית קודמה לאחר הבחירות על ידי פירון ומשרד החינוך, ללא קשר לוועדת העוני, והיא תוצג בקרוב. בשלב זה, 230 מיליון שקל יוסטו מתקציב שעות הלימוד של התלמידים המבוססים לתקציב בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים בפריפריה וביישובים המוחלשים ביותר בישראל - בעיקר יישובים ערביים.

שאר המלצות ועדת העוני בתחום החינוך לא יושמו, ובהן הכשרת מורים לטיפול באוכלוסיה ענייה; הקמת 29 מרכזים לגיל הרך, שיכללו גם שירות טיפת חלב; העברת אחריות למעונות היום ממשרד הכלכלה למשרד החינוך; הרחבת הסבסוד למעונות היום והרחבת תוכניות למניעת נשירת תלמידים. בנוסף, השנה החליטו משרדי האוצר והחינוך להטיל תשלום של 60 שקל לילד בחודש עבור השתתפות בצהרונים שפועלים ביישובים המוחלשים בסבסוד המדינה - צעד שיקשה על המשפחות הנזקקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker