שר הרווחה: מסקנות ועדת העוני יתוקצבו ב-2015 ב-1.7 מיליארד שקל

אלי אלאלוף: "העובדה שיש תקצוב ב-2015, הוא ההישג הראשון גם אם הוא לא מספיק מבחינת הגודל. זו מלחמה חברתית - אם החברה לא תשתפר והילדים שנמצאים בעוני לא יצאו ממנו אז גם הביטחון בסכנה"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר הרווחה, מאיר כהן, אמר היום (ב') במסיבת עיתונאים שכינס יחד עם אלי אלאלוף כי מסקנות ועדת העוני יתוקצבו ב-2015 ב-1.7 מיליארד שקל. התקציב עומד על כ-42% בלבד מהתקציב השנתי עליו המליצה הוועדה. רוב התקציב ליישום מסקנות הוועדה הגיע ממשאבים קיימים במשרדי הממשלה ולא בתוספת תקציב ממשרד האוצר.

אלאלוף מסר: "ידענו לקבל תוספת תקציבית לתוך המשרדים של 1.7 מיליארד שקל. כל הכסף הוא אך ורק לסעיפים בהמלצות הוועדה, שהמליצה על 4 מיליארד שקל. אמרתי מראש שאם נצליח להניע את התהליך ב-2015 זה יהיה הישג. למרות צוק איתן ממשלת ישראל לא יכולה להתעלם יותר ממצוקת העוני ועל כל תקציב שיבוא על שולחן ממשלת ישראל יהיה תקציב לטיפול בעוני. לא תמיד היתה הבעיה היתה כספית אלא שהמשרדים לא הבינו שצריך לטפל בעוני, כל אחד לפי תחומו.

אלאלוף הוסיף כי "זה רגע מרגש וכמעט בלתי צפוי בעבודת הוועדה. לא האמנו, וחלק מהכתבים הטיל ספק ביכולת לתקצב את ההמלצות. העובדה שיש תקצוב ב-2015, הוא ההישג הראשון גם אם הוא לא מספיק מבחינת הגודל. לצערנו, מסיבות שכולנו יודעים, הביטחון צמצם את הציפיות של אנשי החינוך, הרווחה והחברה כי רצינו תקציב יותר משמעותי. לא במקרה הוועד נקרא "הוועדה למלחמה בעוני". זו מלחמה חברתית. אם החברה לא תשתפר והילדים שנמצאים בעוני לא יצאו ממנו אז גם הביטחון בסכנה"

שר הרווחה מאיר כהן ואלי אלאלוף, היום במסיבת העיתונאיםצילום: אוליבייה פיטוסי

המצב התקציבי - שנובע מתוספות התקציב למערכת הביטחון ומתוכנית מע"מ 0% - לא מאפשר הקצאת תקציבים ליישום רוב מסקנות הוועדה.

בפגישה השתתף גם מנכ"ל הביטוח הלאומי, שלמה מור־יוסף; סמנכ"ל משרד השיכון, רונן כהן ועמית פרסיקו, יועץ לשר הכלכלה. מטרת הפגישה היא לאתר תקציבים לא מנוצלים, ולנסות להסיט תקציבים במטרה להגדיל את הסכומים שיופנו לצורך יישום המלצות הוועדה. הוועדה בראשות אלאלוף הציגה תוכנית להקטנת העוני בישראל ב–40% בתוך עשור.

מסקנות ועדת העוני נוגעות לחלק גדול ממשרדי הממשלה, ומכילות תוכניות והמלצות שידרשו מהם להקצות מתקציביהם לתחומי הבריאות, החינוך, עידוד התעסוקה במשרד הכלכלה ודיור ציבורי במקרה של משרד השיכון. משרד הרווחה העריך את עלות יישום מסקנות הוועדה בתקציב שנתי של ארבעה מיליארד שקל בחמש השנים הקרובות, ותוספת תקציב חד פעמיות של 3.8 מיליארד שקל.

בשבוע שעבר ספגה הממשלה ביקורת קשה על כך שהתקציב המתוכנן שהוצג על ידי שר האוצר, יאיר לפיד, לא מאפשר לממש את רוב מסקנות ועדת העוני. שר הרווחה, מאיר כהן, התחייב באוגוסט להביא את דו"ח הוועדה לאישור הממשלה בספטמבר, אך הדו"ח עדיין לא נדון בממשלה. הדיון בדו"ח ייערך כנראה באחת מישיבותיה הקרובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker