זוכי פרס ראש הממשלה לחדשנות בתחום תחליפי הנפט: הפרופסורים גרצל ומאייר

הפרס, בסכום של מיליון דולר, הוא הפרס הכספי הגדול ביותר בתחום האנרגיה החלופית בעולם

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המדע, הטכנולוגיה והחלל יעקב פרי הכריזו היום, על הזוכים בפרס ראש הממשלה לחדשנות בתחום אנרגיה חלופית לתחבורה, הפרופסורים מיכאל גרצל מהמכון הטכנולוגי הפדראלי השוויצרי בלוזאן ופרופסור תומס מאייר מאוניברסיטת צפון קרוליינה בארה"ב.

השניים זכו בפרס היוקרתי על פיתוח טכנולוגיות עם פוטנציאל לשמש כתחליף לדלקים לתחבורה. הפרס מוענק זו השנה השנייה על ידי משרד רה"מ, משרד המדע וקרן היסוד. 

הפרס, על שם אריק ושילה סמסון, בסכום של מיליון דולר, הוא הפרס הכספי הגדול ביותר בתחום האנרגיה החלופית בעולם. הפרס מוענק למדענים ומדעניות שקידמו את הנושא משמעותית. הזוכים נבחרו מתוך  מספר רב של מועמדים שהומלצו לפרס על ידי נשיאי אוניברסיטאות ומנהלים בתעשיות מהעולם ומישראל. הזוכים נבחרו על ידי ועדת מומחים בין-לאומית שהגישה המלצתה לאישור חבר נאמנים בראשות פרופסור יצחק אפלויג, לשעבר נשיא הטכניון.

פרופ' תומס מאייר

 ראש הממשלה נתניהו אמר היום, "אנו משקיעים מאמץ רב-שנתי כדי שלא נהיה תלויים בעלויות ובירידות של מחיר הנפט בשוק. הפרס הזה מעניק  לחוקרים הוקרה אמיתית על מאמציהם". השר יעקב פרי ציין, "הפרס מסמל את המחויבות של מדינת ישראל לקידום נושא תחליפי הנפט שלו חשיבות עליונה בכל היבט של החיים שלנו כאן - כלכלה, ביטחון, מדע וחברה".

פרס ראש הממשלה ע"ש אריק ושילה סמסון מוענק לשני הזוכים על מחקריהם פורצי הדרך בפיתוח תהליכים יעילים וזולים המבוססים על תאי שמש להמרת אנרגית השמש לאנרגיה חשמלית להנעה חשמלית בתחבורה. תאים אלו יכולים לשמש גם לפירוק מים למימן וחמצן, צעד קריטי בפיתוח דלקים מבוססי שמש לתחבורה. דלקים המבוססים על מימן הם ידידותיים לסביבה מכיוון שבשריפתם נפלטים מים בלבד. 

הזוכה הראשון, פרופסור מיכאל גרצל הוא ראש מעבדת הפוטוניקה במכון הטכנולוגי הפדראלי השוויצרי בלוזאן. במחקריו פיתח סוג חדש של תאים סולאריים הקרויים על שמו - תאי Grätzel. התאים מבוססים על חלקיקי צבע רגישים המחקים את תהליך הפוטוסינתזה והופכים את  אנרגית האור לאנרגיה חשמלית שיכולה לשמש ישירות להנעה חשמלית או יכולה לשמש לפירוק מים לקבלת מימן וחמצן, שניתן להשתמש בהם כדלקים לתחבורה. תאים אלו הם בעלי היעילות הגבוהה ביותר הידועה כיום בניצול אנרגיה סולרית  והיצור שלהם זול בהרבה מתאי שמש רגילים.

פרופ' מיכאל גרצל

פרופסור גרצל פרסם יותר מ-900 מאמרים מדעיים והוא אחד מעשרת הכימאים המצוטטים בעולם. בין הפרסים בהם זכה: הפרס האירופי לחדשנות וטכנולוגיה, פרס ליאונרדו דה וינצ'י של האקדמיה האירופית למדעים, פרס מילניום 2000 לחדשנות טכנולוגית ופרס הרווי של הטכניון. הוא אף נבחר על ידי מגזין "סיינטיפיק אמריקן" כאחד מחמישים החוקרים המובילים בעולם.

הזוכה השני, פרופסור תומס מאייר, מהאוניברסיטה של צפון קרולינה בארה"ב וראש מרכז לאומי לדלקים מבוססי שמש,  הוא מנהיג וחלוץ בתחומי הפוטוסינתזה המלאכותית ופיתוח דלקים סולאריים המבוססים על פירוק מים לקבלת מימן וחמצן. מחקריו פרצו דרך בהבנת תהליכי העברת אלקטרונים בעקבות חשיפה לאור שמש - תהליך מרכזי בהמרת אנרגית שמש לחשמל. מחקריו המעמיקים והמקיפים תרמו תרומה מכרעת לפיתוחים טכנולוגיים של תאים "לפוטוסינתזה מלאכותית".  חבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב. זכה בפרסים חשובים רבים.

לדברי יו"ר הועדה שבחרה בזוכים, פרופסור אפלויג, "התגליות המדעיות הבסיסיות והפיתוחים הטכנולוגיים של מקבלי הפרס מקדמים את האנושות צעד קרוב יותר לרגע שבו נוכל להשתמש באנרגיה הזמינה והבלתי מוגבלת של השמש לתחבורה ולצרכים אחרים ולהתנתק מהצורך להשתמש בדלקים הפוסיליים והמזהמים".  

הפרס יוענק לזוכים ב-3 בדצמבר השנה במסגרת ועידה בין-לאומית לתחליפי נפט אותה מקדמים מנהלת תחליפי הנפט במשרד ראש הממשלה בראשותו של אייל רוזנר, משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל וקרן היסוד. אל הוועידה, המתקיימת זו הפעם השנייה בישראל, יגיעו אנשי ממשל מהעולם, מומחים בין-לאומיים ומשקיעים בכירים, במטרה לקיים פורום לגיבוש מדיניות בינלאומית בתחום תחליפי נפט ולמצב את מדינת ישראל כמובילה מרכזית בתחום.

אייל רוזנר, ראש התוכנית הלאומית לתחליפי דלקים אמר היום, "מדינת ישראל הציבה לעצמה יעד שאפתני - לצמצם את השימוש בדלק לתחבורה ב-60% עד שנת 2025. כדי להגיע ליעד זה דרושות חדשנות, יצירתיות ולא פחות מכך - מדיניות חכמה וחזקה. ישראל נערכת להובלה עולמית בתחום זה, עלינו להקטין את התלות בנפט ואת התלות במדינות יצרניות הנפט ובכך לחזק את כלכלת העולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker