פשרה: קק"ל תעביר למדינה מיליארד שקל ב-2015; האוצר יוותר על הלאמה

בעקבות הסיכום המתגבש תשונה הצעת האוצר שפורסמה בחוק ההסדרים לפני ימים ספורים, לפיה יועברו מרבית הכנסות הקרן לתקציב המדינה ■ באוצר דורשים כי העברת מיליארד שקל תתבצע מדי שנה, בקק"ל מתחייבים רק על 2015

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הבוקר כבר החלו פקידי האוצר לגבש הסכמות, שני ימי עסקים בלבד לאחר שפורסמה טיוטת חוק הסדרים אשר הופכת על פיה את מערכת היחסים בין המדינה ובין הקרן הקיימת לישראל – בהן הכללת הכנסות קק"ל בתקציב המדינה ומינוי חשב לקרן מטעם המדינה - הבוקר כבר גיבשו פקידי האוצר הסכמות שונות בתכלית עם בכירי הארגון, במהלך ישיבת גישור שנערכה במשרדו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר.

על פי ההסכמה המתגבשת, תעביר קק"ל כמיליארד שקל ממקורותיה לטובת פרויקטים לאומיים, אשר ישמשו את הממשלה במאמציה להגדיל את היצע הדירות, כחלק מההתמודדות עם משבר הדיור. האוצר מצדו ויתר לעת עתה על דרישותיו לייעד באמצעות חקיקה את מרבית הכנסותיה של קק"ל לביצוע פרויקטים, והכללת הכנסותיה של קק"ל בחוק התקציב.

עם זאת, לא לגבי כל הנקודות הושגו הסכמות. כך למשל, דרש האוצר כי הסיכום שהושג על העברת מיליארד שקל לטובת פרויקטים יהיה תקף לכל שנת תקציב, ולא ייעשה באופן חד פעמי רק לגבי 2015. קק"ל סרבה לדרישה, והתנתה העברת התשלום בדיון מחודש ואישור על ידי מוסדותיה מדי שנה. באוצר השלימו עם הסרוב, אך הזהירו כי במקרה שבו בשנים העתידות לבוא לא יועברו הכספים, ייזום האוצר חוק לפיו כלל רווחי ההון של קק"ל מקרקעותיה ימוסו בכ-65% מכלל ההכנסות.

"סרבנו להתחייב לגבי השנים הבאות כי לא הגיוני שנתחייב להעברת סכומים שכאלה בעתיד מבלי שנדע שיהיה ביכולתנו לשלם אותם", הסביר מנכ"ל קק"ל מאיר שפיגלר שהשתתף הבוקר בישיבה. "עם זאת, בסך הכל היתה ישיבה חיובית, וההסכמות שאליהן הגענו עולות בקנה אחד עם הפעילות השוטפת של קק"ל הכולללת הקצאת חלק נכבד מהכנסותיה לטובת פרוייקטים לאומיים".

יו"ר קק"ל הקודם, אפי שטנצלרצילום: מיכל פתאל

עוד לדברי שפיגלר, במהלך הישיבה סוכם כי במקומות שיתאפשר, תהיה קק"ל הגורם אשר יוציא לפועל את הפרויקטים האמורים, ובמקומות שבהם לא יתאפשר, יוצאו הפרוייקטים לביצוע של גופים חיצוניים. עוד נקבע במהלך הפגישה כי הפרויקטים שלטובתם יוקצה הכסף ייקבעו באמצעות ועדה משותפת לנציגי ממשלה ואנשי קק"ל.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "על פי ההצעה, הרי שאין שינוי במעמדה של קק"ל ביחס למדינה. קק"ל נהנית כבר כיום מהכנסות המועברות לה מהמדינה ומצב זה ישאר על כנו. השינויים המוצעים בהחלטת הממשלה עוסקים באופן קביעת השימושים של קק"ל בכספים המועברים אליה וביצירת סדרי עדיפויות תואמים בין המדינה לקק"ל. משרד האוצר קיים ומקיים מגעים רצופים בנושא עם משרד רוה"מ וקקל אולם עקרונות אלו לא צפויים להשתנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker