אחרי דיון סוער: הקבינט אישר הנפקה חלקית של חברת החשמל והנמלים

(עדכון) פתיחת הישיבה נדחתה בגלל התנגדות תקיפה של שרי הליכוד ■ ההכנסות לקופת המדינה מהפרטת החברות הממשלתיות צפויות להגיע לכ-15 מיליארד שקל ■ השר פרץ תקף בחריפות: "קומבינה אחת שכולה חלוקת כוח"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הקבינט החברתי כלכלי אישר היום (א') ברוב קולות את הצעת ההחלטה של מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, להפרטת חברות ממשלתיות בשנים 2017-2015 בסכום כולל של 15 מיליארד שקל, כולל 4 מיליארד שקל ב-2015. מרבית כספי ההפרטות מיועדים לכיסוי גירעונות בתקציב המדינה.

הישיבה בקבינט החלה באיחור של שעתיים וחצי. במשך כל הזמן הזה נועצו ביניהם, בחדר צדדי, שר האוצר לפיד עם שרי הליכוד, משה (בוגי) יעלון, סילבן שלום, ישראל כץ וגלעד ארדן, כולם בכירים בליכוד, ועם שרים אחרים, כולל נפתלי בנט, שהביעו עמדות שונות נגד ההפרטה. בהסתודדות השתתף גם מנכ"ל משרד רה"מ, הראל לוקר.

שר האוצר לשעבר, יובל שטייניץ, שגם הוא התנגד להצעת לפיד-יוגב, והיה אמור להשתתף בישיבה, נעדר ממנה מסיבות לא ברורות. בסיום הדיון סוכם לבטל מספר החלטות במתווה לפיד-יוגב, שנועדו לתת יותר כוח לאוצר ובעיקר לרשות החברות הממשלתיות, על חשבון משרדי הממשלה. הוקם צוות שיבדוק מחדש את מתווה ההפרטה של מקורות, רכבת ישראל ונתיבי הגז הטבעי. בהעדר הסכמה תועבר ההכרעה לרה"מ. בוטלה הצעת לפיד-יוגב להקים ועדת היגוי להסרת חסמים בהפרטת החברות הממשלתיות.

יאיר לפידצילום: עופר וקנין

עם תום ההסתודדות נפתחה הישיבה בקבינט בדברים קשים של השר לאיכות הסביבה, עמיר פרץ (התנועה), שהמתין כול הזמן לסיום ההסתודדות. פרץ תקף בחריפות, בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים את דרך קבלת ההחלטות בקבינט. לדבריו, "זה אירוע מביש. אני מבין שהפוליטיקה החדשה עובדת שעות נוספות ולישיבות המתקיימות כאן אין משמעות. אי אפשר להחזיק צוותים שלמים, עשרות פקידי מדינה, בלא כלום. אולי זה לגיטימיל זלזל בזמנם של שרים, אבל קצת כבוד לעובדי המדינה לא היה מזיק".

בהמשך טען פרץ, תוך חילופי מלים קשות עם לפיד, "אם היינו צריכים הוכחה לעבודה קלוקלת ולכך שכול ההחלטות הושגו במחטף קיבלנו אותן. כול ההסכמות היו יכולות להיות מושגות בעבדות מטה נכונה ולא בביזיון. לא שקיפות ולא ניקיון היו כאן אלא קומבינה אחת שכולה חלוקת כוח".

בסיומו של הדיון בקבינט הצביעו רה"מ נתניהו והשרים סילבן שלום, וישראל כץ (ליכוד), יאיר לפיד ומאיר כהן (יש עתיד), נפתלי בנט (הבית היהודי) עוזי לנדאו ויאיר שמיר (הבית היהודי) בעד הצעת ההחלטה של שר האוצר, עמיר פרץ הצביע נגד.

עמיר פרץצילום: אורן נחשון

לפי המתווה שהוצג בקבינט הפרטת החברות הממשלתיות תבוצע בשתי דרכים, בחברות ממשלתיות שבהן למדינה אינטרס בשמירה על שליטה ממשלתית לטווח הארוך, יימכרו חלק מאחזקות המדינה באמצעות הצעה או הצעות לציבור, לבד או בשילוב עם גיוס הון לחברה, בדרך של הנפקת ניירות ערך לציבור, על פי תשקיף בבורסה בת"א בשיעור כולל שבין 25% ל-49% בדילול מלא מהון המניות של החברות (הנפקת מיעוט). דרך פעולה זו תחול על החברות הממשלתיות הבאות: חברת החשמל, התעשייה האווירית, רפאל, הרכבת, מקורות, הדואר ונתיבי הגז הטבעי לישראל בע"מ.

בחברות ממשלתיות שבהן למדינה לא קיים אינטרס בשמירה על שליטה ממשלתית לטווח ארוך, תיערך הפרטה באמצעות הנפקה, בפעם אחת או בשלבים, או בדרך של מכירה פרטית, או בשילוב של כל אחת מהדרכים. דרך פעולה זו תחול על נמל אשדוד, נמל חיפה, החברה לשירותי איכות סביבה, התעשייה הצבאית (תעש) וחברות תל אביב.

בתחום התחבורה, הוחלט להנפיק מניות של חברת נמל אשדוד ושל חברת נמל חיפה, אך לדחות את הנפקת רכבת ישראל, ולהשאיר את ההחלטה בעניין ל"צוות בין- משרדי" שידון בכך.  חברות נוספות שמיועדות היו להיות מונפקות, כמו נת"ע, הבונה את הרכבת הקלה בגוש דן, ונתיבי ישראל, לא יונפקו בשלב זה.  הנפקת מניות הנמלים  תתבצע רק לאחר תחילת הביצוע של שני הנמלים החדשים שמיועדים לקום בסמוך להם, שיופעלו בידי חברות פרטיות.

ההפרטה אינה מלאה, והשליטה בחברות תישאר בידי הממשלה. לפי התוכנית של האוצר, שנחשפה ב-TheMarker,  יונפקו עד 30% מהון המניות של החברות או שיונפק אג"ח להמרה והדבר יסייע בעיקר לפיקוח ציבורית על ניהולן.  בכך, מקווים ברשות החברות להחליש את הקשר של החברות לדרג הפוליטי ואת ועדי העובדים ולהכניס לתמונה רגולטור חדש - הרשות לניירות ערך. השוק החופשי יסייע להתייעלות של החברות, ולניצול טוב יותר של נכנסיהן.  היום נקבע כי הכללים להנפקה ייקבעו בדיונים בממשלה, והאוצר לא יוכל לשלוט לבדו על ההליך.

בשנת 2015 יקודמו מהלכי ההפרטה של נתיבי הגז הטבעי באמצעות הנפקת מיעוט. תעש באמצעות מכירה למשקיע. נמל אשדוד בהתאם להחלטת ועדת השרים לענייני הפרטה מ-2009, תוך בחינת האפשרות להקדים את לוחות הזמנים למכירת יתרת אחזקות המדינה בחברה. אין במהלך ההנפקה לפגוע בקידום הרפורמה בנמלי הים.

עוד יופרטו ב-2015 דואר ישראל - מכירה פרטית או הקצאה פרטית של מניות החברה, או שילוב של שני אלה, כך שלאחריה עד 20% מהון המניות של החברה, יוחזק על ידי משקיע או קבוצת משקיעים. כן יופרטו חלמיש חברה ממשלתית עירונית לדיור שיקום ולהתחדשות בתל אביב יפו, אוצר מפעלי ים, אתרים בחוף תל אביב חברה לפיתוח אתרי תיירות בתל-אביב-יפו והחברה לפיתוח יפו העתיקה - בהתאם להחלטת ועדת השרים לענייני הפרטה מיוני 2014.

עוד יוטל על מנהל רשות החברות הממשלתיות לקדם מהלכי הפרטה נוספים, לרבות של חברות בת ממשלתיות, שיניבו תקבולים בסך של כמיליארד שקל. כלל מהלכי ההפרטה האמורים צפויים להניב למדינה תקבולים בסך כולל של כארבעה מיליארד שקל, מתוכם עד כ-3.5 מיליארד שקל מההפרטה וכחצי מיליארד שקל מדיווידנדים שהחברות ימשיכו לשלם לממשלה.

חדר הבקרה של חברת החשמל בחיפהצילום: תומר נויברג

בשנת 2016 יקודמו מהלכי ההפרטה של התעשייה האווירית (תע"א), הדואר ומקורות באמצעות הנפקת מיעוט, כך ששיעור של עד 40% מהון המניות של החברה יוחזקו בידי גופים שאינם המדינה, באופן שהמדינה תחזיק 60% או יותר מהון המניות של החברה. כמו כן יופרטו ב-2016 החברה לשירותי איכות הסביבה בהנפקה של עד 49% מהון המניות של החברה ונמל חיפה.

כלל מהלכי ההפרטה האמורים צפויים להניב למדינה תקבולים ב-2016 בסך כולל של כחמישה מיליארד שקל, מתוכם כ-4.5 מיליארד שקל מההפרטה וכחצי מיליארד שקל דיווידנדים.

בשנת 2017 יקודמו מהלכי ההפרטה של רפאל ורכבת ישראל באמצעות הנפקת מיעוט. כמו כן, בכפוף להחלטת ממשלה על ביצוע שינוי מבני בחברת החשמל לישראל, ככל שתתקבל, ובשים לב לאופי השינוי המבני שיתגבש, תבוצע הנפקת מיעוט בחברת החשמל לישראל בשיעור כולל של עד 25% מהון המניות של החברה.

לפי רשות החברות הממשלתיות מראשית שנות ה-80 מדינות מערביות רבות מבצעות הפרטה של חברות ממשלתיות, בין היתר, לפיתוח שוק ההון, להגברת היעילות המשקית ולשיפור יעילות החברות עצמן. מדינות בעולם בחרו להשאיר פעילויות ממשלתיות חיוניות בשליטת המדינה. בשנים האחרונות, החלו מספר מדינות בעולם לאמץ מודל ייעודי לבעלות משותפת על החברות באמצעות הנפקות מיעוט (בשיעור של עד 49% מהון המניות) של חברות ממשלתיות והפיכתן לחברות ציבוריות נסחרות. מדיניות זו מאפשרת לשמר את שליטת המדינה בחברות ולצד זאת ליהנות מהתועלות הגלומות במעורבות פרטית בחברות ומהפיכתן לחברות ציבוריות נסחרות.

בהצעת המחליטים שהונחה על שולחן הקבינט הכלכלי-חברתי נאמר כי הנפקות מיעוט מהוות זרז להתייעלות באמצעות הגברת הפיקוח והבקרה של בעלי מניות מהציבור אשר דורשים רמת שקיפות גבוהה וקידום אוריינטציה מסחרית בחברה. תקבולי ההנפקות יכולים לשמש להקטנת הגרעון בתקציב. בנוסף, ההנפקות יכולות לכלול גיוסי הון לחברות עצמן, במטרה לתת מענה לרפורמות נחוצות ומהלכי הבראה נדרשים, כמו גם לצרכי פיתוח של החברות. זאת, לעיתים, במקום מימון מתקציב המדינה.

"בשורה גדולה להכנסות המדינה"

מבדיקות שבוצעו על ידי רשות החברות הממשלתיות עולה כי המתווה המוצע מתאים לחברות ממשלתיות המהוות מונופול טבעי בתחומן. חברות אלו מספקות לרוב שירותים חיוניים לתושבי המדינה. מתווה הנפקות המיעוט מתאים לחברות ממשלתיות ביטחוניות המקיימות פעילויות בעלות חשיבות אסטרטגית לביטחון המדינה. המתווה האמור מאפשר למדינה, מחד גיסא, להישאר בעלת השליטה בחברות הממשלתיות הביטחוניות, ומאידך גיסא, ליהנות מהיתרונות ומתועלות הגלומים בהפיכת חברות אלו לחברות ציבוריות.

בהצעת המחליטים שהונחה על שולחן הקבינט הכלכלי-חברתי נאמר כי, "הנפקת מיעוט של חברות ממשלתיות, ובכלל זה, אימוץ מדיניות בעלים ארוכת טווח של בעלות משותפת בחברות הממשלתיות, צפויה לשפר את ביצועי החברות הממשלתיות. השיפור יבוא לידי ביטוי ביעילות החברות, מעבר לרווחיות נאותה, שיפור רמת השירות לציבור, הוזלת מחירים  והגברת השקיפות, הנורמות והמנהל התקין".

עם תום ישיבת הקבינט, אמר ראש הממשלה נתניהו, "הרפורמה מהווה בשורה גדולה שתיתן מענה להגדלת ההכנסות לקופת המדינה ותאפשר שקיפות גדולה יותר בחברות הממשלתיות. אלה שתי מטרות חשובות וזהו יום חשוב לכלכלה ולחברה בישראל".

לפיד ציין כי "המהלך שאישרנו הוא מהפכה של ממש בהפיכת החברות הממשלתיות  ליעילות, מצליחנות ועצמאיות יותר. זהו צעד נוסף להפסקת הפוליטיזציה בחברות ולצמצום תופעת השחיתות בחברות. המהלך יאפשר את שיתוף הציבור והגברת השקיפות והמינהל התקין".

מנהל רשות החברות, אורי יוגב אמר כי "הנפקות בשיתוף הציבור באמצעות הנפקות בבורסה של החברות המשמעותיות במשק יאפשר שיפור משמעותי בשירות וברווחיות של החברות, יסייע בהקטנת החוב הלאומי וייצור אפיק חיסכון נוסף עבור הציבור הרחב. מדובר באחד מהמהלכים הכלכליים המשמעותיים שיסייעו בצמיחת המשק בשנים הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker