קמפיין למעקב אחר ח"כים גייס 80 אלף שקל: "שסרבני השקיפות יזיעו"

מטרת הפרויקט היא לממן מעקב חסר תקדים אחר חברי הכנסת, במטרה לחשוף את האינטרסים המנחים אותם בפעילותם הציבורית ■ יזם הפרויקט: "חברי הכנסת והשרים נהנים מגישה למשאב היקר מכולם - המדיניות. זכותנו לדעת איפה הם מושקעים, מה הם מבטיחים, ומדוע הם מבריזים מהמליאה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

״מאה ימים של שקיפות״, הוא פרויקט למימון אנשי מקצוע שיבדקו וידווחו מה חברי הכנסת עושים מחוץ לכנסת, ולמען מי. ביום רביעי הקרוב יסתיים קמפיין גיוס הכספים לפרויקט.

בין המתגייסים לקידום הפרויקט: ליאור דיין, הזמר עמיר לב, הסופר ניר ברעם, ד"ר גבריאל בוקבזה, אור-לי בר לב, הבלוגרית טל שניידר, בן כספית ואחרים.

הפרויקט והסרטון שמלווה אותו זכו לאלפי שיתופים ברשת ועד כה 670 איש רכשו את התשורות המוצעות - בהן הרצאות, סיורים וסדנאות- ב-77 אלף שקל. אלא שאם לא יגויסו 22 אלף שקל בשלושת הימים הקרובים, הכסף יוחזר למשקיעים והפרויקט לא ייצא לפועל.

קרדיט: ערוץ ה-Youtube של תומר אביטל

במסגרת הפרויקט שאותו יזם העיתונאי תומר אביטל, מתבקש מהציבור לסייע לגייס משאבים למעקב חסר תקדים אחר חברי הכנסת, במטרה לחשוף את האינטרסים המנחים אותם בפעילותם הציבורית. את המעקב עצמו יבצעו תחקירנים וחוקרים פרטיים. זהות חברי הכנסת שיהיו נתונים למעקב תישמר בסוד, אך ייבחרו רק אלו שהפילו חוקי שקיפות דוגמת חשיפת תיקי מניות של חברי ועדת הכספים או פרסום הצהרות הון של נבחרי ציבור.

התחקירים אודות חברי הכנסת הללו יתפרסמו עם תום תקופת המעקב. הפרויקט זוכה לליווי משפטי צמוד וכפוף למסגרת החוק (לא יהיו האזנות סתר או צילומים נסתרים במקומות פרטיים). לדברי אביטל, התחקירים יתמקדו אך ורק בתפקידם הציבורי של חברי הכנסת ולא יחשפו פרטים מחייהם האישיים, גם אם כאלה יתגלו. בהסבר לקמפיין כתב אביטל כי "אנחנו רוצים לבדוק האם חברי הכנסת משרתים אותנו. אנחנו רוצים שסרבני השקיפות יזיעו ושיחשבו פעמיים לפני שישרתו אינטרסים צרים. בגדול, אנחנו רוצים להכפיף את נבחרי הציבור לסטנדרטים אחרים וחדשים של שקיפות ציבורית.

"בקטן, אנחנו רוצים לדעת עם מי הם נפגשים, ומדוע הם מבריזים מהמליאה. התמיכה תממן עריכת תחקיר המוני לטובת הציבור. חברי הכנסת והשרים הם לא אנשים רגילים. הם נהנים מגישה למשאב היקר מכולם – המדיניות. מדי יום הם מעצבים את המדינה באלפי שברירי החלטות. למרות זאת אנו לא מבקשים מהם כמעט דבר, ואף מאפשרים להם להעביר החלטות במחשכים״ .עוד הוסיף אביטל כי ״שקיפות תמזער את הסיכוי לזליגת אינטרסים צרים להליכי קבלת ההחלטות דרך חשיפת מארגי האינטרסים לאור השמש. זכותנו לדעת עם מי הם נפגשים, מה הם מבטיחים, מדוע הם מבריזים מהמליאה (שאיננה חותמת גומי) ואיפה הם מושקעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ