החטיבה להתיישבות תמשיך להתנהל ללא שקיפות: ועדת החוקה דחתה הדיון

לינדנשטראוס: "המצב הרצוי והנכון הוא כזה שבו גוף ציבורי חושף לציבור כל מידע שברשותו מיוזמתו, ללא שנכפה עליו הדבר בחוק" ■ יו"ר ועדת החוקה, ח"כ רותם מישראל ביתנו, מסר כי זימן ישיבה לחודש דצמבר 2014 מאחר שהלו"ז של הוועדה כבר מלא

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ועדת החוקה חוק ומשפט תדון רק בדצמבר 2014 בבקשתה של שרת המשפטים ציפי לבני להכריז על החטיבה להתיישבות כ"רשות ציבורית". הכרזה זו תחיל עליה את חוק חופש המידע. כך עולה מתגובת יו"ר הוועדה ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו).

מלשכתו של ח"כ רותם נמסר בתגובה כי זימן ישיבה בעניין לחודש דצמבר 2014 מאחר שהלו"ז של הוועדה כבר מלא עד מועד זה.

מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס המכהן כיו"ר שקיפות בינלאומית בישראל דרש אתמול (א') במכתב לרותם לכנס בדחיפות את ועדת החוקה על מנת להכריז על החטיבה להתיישבות כ"רשות ציבורית" ולהחיל עליה את חוק חופש המידע.

ח"כ דוד רותםצילום: טס שפלן\ ג'יני

כיום, חוק חופש המידע אינו חל על החטיבה להתיישבות. לפני כשנה הוגשה בקשת שרת המשפטים לאשר את תיקון התוספת לחוק כך שיחול על החטיבה להתיישבות. יצוין כי לפני כ-4 חודשים דחתה ועדת החוקה את בקשת ליבני ללא דיון, ובמאי 2014 אושרה בקשה להצבעה חוזרת. חרף הזמן שחלף - עד כה לא קיימה ועדת החוקה דיון מחודש בבקשת לבני.

לינדנשטראוס ציין כי "יש מקום לאשר את בקשתה של שרת המשפטים וכי החלת החוק הינה שלב ראשוני ומינימלי בלבד במהפיכת שקיפות שצריכה לחול על כלל הגופים הציבוריים בישראל. המצב הרצוי והנכון הוא כזה שבו הרשות חושפת לציבור כל מידע ציבורי שברשותה מיוזמתה, אף ללא שנכפה עליה הדבר בחוק"

מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוסצילום: אוליבייה פיטוסי

לינדנשטראוס ציין כי "משמעות הדבר הינה כי אף שבית המשפט העליון נתן דעתו לכך שיש להחיל שקיפות על החטיבה להתיישבות, ושרת המשפטים מבקשת להחיל החוק על החטיבה להתיישבות, ואין כל מניעה הגיונית או משפטית לאישור הבקשה – הדבר לא נעשה. המשך המצב הקיים, בו כאמור לא חל החוק על החטיבה להתיישבות, הדיון בנושא נדחה פעם אחר פעם ובמקביל מתפרסמים נתונים קשים בדבר פערי ההשקעה הציבורית באזורים שונים בישראל. משמעות מצב זה היא זלזול בזכות הציבור למידע חופשי ופתוח ומעורר חשש כאילו יש לחטיבה להתיישבות מה להסתיר, ואנו תקווה כי אין הדבר כך", הוסיף.

עוד הדגיש כי "אישור בקשת שרת המשפטים יהווה צעד חשוב לקידום עקרון השקיפות: הן בפרט לעניין החטיבה להתיישבות והן בכלל בהעברת מסר של מחויבות כל רשות ציבורית לעמוד לכל הפחות בחובות המוטלות עליה מכוח החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker