ח"כ דרעי: "בגין מתהפך בקברו - נתניהו חיסל באופן טוטאלי את המדיניות והרגישות החברתית של בגין"

יו"ר ש"ס: "נתניהו רצה לצרף החרדים לקואליציה, הבין שלא יצליח וסגר דיל עם לפיד" ■ "החבורה הזו - נתניהו, לפיד, בנט וליבני - מנותקת מכל המדיניות החברתית והרווחה של ישראל"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להתפשר עם שר האוצר יאיר לפיד בסוגיית התקציב וחוק מע"מ 0% כדי לקבל אורכה וכדי שממשלתו תשרוד לאחר שהראה שאין התכנות לצירוף החרדים לקואליציה. התקציב שעליו הסכימו נתניהו ולפיד פוגע בשכבות הביניים ובשכבות החלשות. נתניהו חיסל באופן טוטאלי את המדיניות והרגישות החברתית של מנחם בגין. בגין מתהפך היום בקברו", כך אומר יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי בשיחה עם TheMarker.

בתקופה האחרונה נעשו גישושים לצירופם לקואליציה של ש"ס ויהדות התורה, ואולם, יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן שהגביר את שיתוף הפעולה עם יו"ר יש עתיד שר האוצר יאיר לפיד, הטיל וטו על צירופן של שתי המפלגות החרדיות במקום יש עתיד.

בקואליציה מעריכים כי בעקבות כך, מיהרו נתניהו ואנשיו להגיע בסוף השבוע ואנשיו, במיוחד על רקע

נתניהו בטקס זיכרון לפטירתו של מנחם בגין, 2012
נתניהו בטקס זיכרון לפטירתו של מנחם בגין, 2012

דרעי הדגיש כי "נתניהו ניסה באחרונה לראות אם החרדים רוצים להצטרף לקואליציה, אבל, כשראה שאין היתכנות למהלך שכזה, הוא הבין שאין לו ברירה אחרת ו'סגר' עם לפיד. למרות ה'מילים היפות' (דרעי התכוון לדברי הבקורת של נתניהו, צ"ז) שהשמיע ראש הממשלה נגד חוק מע"מ 0% הוא החליט בסופו של דבר להתפשר עם לפיד כדי לקבל אורכה בממשלה. הליכוד קיבל במשך שנים את תמיכת השכבות העממיות כי ראש הממשלה מנחם בגין הקים את מפעל שיקום השכונות והנהיג מדיניות של רגישות חברתית. כל זה חוסל על ידי נתניהו באופון טוטאלי. בגין מתהפך היום בקברו".

דרעי הוסיף כי "אנחנו מעולם לא פסלנו הצטרפות לממשלת נתניהו. אנו רוצים להשפיע מתוך הקואליציה. לכן ניסינו לראות אם יש אפשרויות לשיתוף פעולה עם הליכוד כי הוא שידר שעשה טעות ומתחרט על הברית עם בנט ולפיד ורוצה לשנות את כל מרכיבי הקואליציה. מתברר שהשתמשו בנו (במפלגות החרדיות, צ"ז) כדי לבדוק אופציות אחרות. אני לא יודע מי אשם ליברמן או ביבי. הקואליציה הזו מאופיינת בחוסר אימון טוטאלי ותיעוב בין מרכיביה, הם לא מדברים ביניהם, אין יחסי אמינות, חברות וידידות. מתברר שהישרדות של השלטון ליכדה את כולם ומי שמשלם את המחיר כבר מתחילת כהונתה של הממשלה הם החלשים".

דרעי יצא נגד חוק מע"מ 0% וקרא "החוק הזה מקומם ועבר את כל הגבול של הציניות. בשבוע שעבר ראינו שכל האנשים מדברים נגד החוק, אפילו רה"מ ושרים היו נגד החוק ונגד הגדלת הגרעון ובעד העלאת מסים. פתאום חוק מע"מ אפס הולך לעבור למרות העלות של 3 מיליארד שקל ופתאום נתניהו שהתנגד להעלאת הגירעון לשיעור כל כך גבוה מוכן להעלות את הגרעון. למה לא מעלים את המסים על מי שיש לו 3 דירות ומעלה ? מהלך שכזה לא היה פוגע בשכבות החלשות. התשובה היא שלא בוצע מהלך כזה בגלל שלפיד הודיע שלא יעלו מסים. לכן בגלל האגו שלו של לפיד לא העלו מסים על בעלי דירה שלישית ומעלה. לבסוף נתניהו התפשר עם לפיד (לגבי חוק מע"מ אפס והעלאת הגרעון-צ"ז) למרות התנגדות הנגידה והכלכלנים".

עוד הוסיף דרעי כי "בעצם מי שישלם את החשבון הם מעמד הביניים המעמד הנמוך והשכבות החלשות. פעם אחת כי הם לא יהנו מחוק מע"מ אפס כי מאיפה יש להם 1.6 מיליון שקל לקנות דירה. ובפעם השנייה כי הולכים לקצץ 2 מיליארד שקל מהמשרדים חברתיים: חינוך, רווחה, בריאות, פנים, תחבורה ועוד יעלו את מחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית. בעצם יוקפאו כל הרפורמות שהממשלה אמרה שתעשה ברווחה, בבריאות, בתשתיות, בתחבורה ועוד. כל זה יקרה כדי שמר לפיד יוכל אחרי שנה וחצי של כישלון טוטאלי בכל הפרמטרים לומר הנה ניצחתי ומה שהבטחתי קיימתי ואחרי המבול. נתניהו נכנע לו והחבורה הזו: נתניהו, לפיד, בנט, וליבני מנותקת מכל המדיניות החברתית והרווחה של ישראל".

אריה דרעיצילום: אוליבייה פיטוסי

דרעי גם הביע בקורת על כך שלפיד כינס כתבים בשבת בשעה 16:00 בכניסה לביתו כדי למסור הודעה לתקשורת. דרעי אמר כי "אפילו את הסמל הקטן שנשאר לשכבות החלשות המסורתיות והוא השבת לוקחים להם. למה להזעיק עיתונאים בשבת שהוא יום המנוחה כדי להודיע הודעה סתמית?".

בחשבון הטוויטר שלו כתב דרעי כי "חבורת ביבי לפיד בנט ליברמן וליבני, שוב מכניסה את היד לכיס האזרחים ללא בושה. הדיל של ביבי לפיד למכירת חיסול מהמעט שנשאר ממעמד הביניים הנמוך ומהשכבות החלשות על ידי קיצוץ רוחבי בשירותי הממשלה, ובה בשעה זורקים קרוב לשלשה מיליארד שקלים בשביל אפס ובשביל האגו של לפיד, הוא שערורייה".

דרעי הוסיף כי "תנועת ש"ס רואה בראש הממשלה כאחראי באופן ישיר לחיסול המדיניות החברתית והרווחה בישראל ותפעל ככל יכולתה לסילוקה של הממשלה מהשלטון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker