תקציב שכולו פחדים

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמי פרץ

הפשרה המפא"יניקית שהושגה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר האוצר, יאיר לפיד, היא מהלך צפוי שמבוסס על העקרון - כל אחד מאתנו מקבל משהו לנפנף בו מול הציבור, ואף אחד לא מכופף את השני.

נתניהו קיבל הגדלה של תקציב הביטחון ב–2015 "במיליארדים רבים". 6 מיליארד שקל מיידית, ולכו תדעו עוד כמה מיליארדים תוך כדי השנה. הניסיון מלמד שתקציב הביטחון תמיד גדול יותר מהתקציב המקורי. אבל נתניהו מוכר כרגע רק סחורה אחת - ביטחון, ומבחינתו זה הישג ציבורי. לפיד מקבל את הסכמת ראש הממשלה לבייבי שלו - מע"מ 0% בשוק הדירות, ואת יכולתו לעמוד בהבטחתו שלא יועלו מסים. שניהם יוצאים אמינים, עקביים ומקדמים בעיות חשובות בעיניהם, בביטחון ובדירות. האמנם?

לפיד ונתניהו בכנסת, ביוניצילום: אמיל סלמן

יש דרך אחרת לראות את זה. אפשר לקרוא לה פחדנות. המהלכים של נתניהו ולפיד משקפים פחד. אין בהם שום אומץ ציבורי. קחו למשל את הביטחון. נניח שנתניהו משוכנע שחייבים להגדיל את תקציב הביטחון. האם זה סביר שהוא יגדיל את תקציב המערכת הכי יקרה בישראל ללא דרישות כלשהן? ללא רפורמות בכוח האדם? בפנסיות השמנות? נתניהו היה יכול להצהיר שהתקציב מיועד למטרות מוגדרות (נניח, זיהוי מנהרות), אבל הוא מצפה שהצבא יבצע שינויים דרמטיים בניהול כוח האדם. לאן נעלמה הנוסחה: ייתנו - יקבלו, לא ייתנו - לא יקבלו? צוק איתן זרע פחד גדול בלשכת ראש הממשלה. פחד מאובדן השלטון, מחוסר היכולת להכריע ארגון טרור קטן, מאי־השקט במפלגתו, ומאובדן בעל הברית העיקרי שלו, משה (בוגי) יעלון. על הפחד הזה מכפר נתניהו במיליארדים רבים.

ולפיד? הבנו שהוא נחוש להנהיג את מע"מ 0%. אבל גם הוא הבין ששוק הדירות מושפע מהרבה פרמטרים, ושנדרשים צעדים מקזזים למתקפת הביקושים שצפויה אחרי שהחוק יעבור ובחסות הכסף הזול שבנק ישראל מספק. מדוע הוא לא נוקט בצעדים משלימים בתחום המס שידכאו חלק מהביקושים? מדוע הוא נותן פטור להכנסה משכר דירה עד 5,000 שקל, בשעה שאפיקי השקעה אלטרנטיביים ממוסים?

גם לפיד מפחד. הוא מפחד מהמצביעים שלו, הוא מפחד להיות האיש הרע, הוא מפחד להפר את ההבטחות שהוא מפזר. הוא בעיקר מפחד להתעמת עם קבוצות חזקות. אין לו עניין בזה. הפחדים של שניהם גורמים לכך שבמקום להתמודד עם הצורך לממן הוצאה ביטחונית כה כבדה, הם מגלגלים את הבעיה אל העתיד ומגדילים את הגירעון ב–10 מיליארד שקל.

נתניהו ולפיד מאכזבים פעם נוספת כשהם לא מציבים לצד התקציב החדש גם יעדים משקיים לעידוד הצמיחה, כמו רפורמות במגזר הציבורי והעסקי, טיפול של ממש בהון השחור, ביטולי פטורים והטבות שגורמים ליצירת הון שחור (למשל בפירות וירקות ובשוק הדירות). את כושר העימות שלהם ביזבזו לפיד ונתניהו על קרב בינהם שתוצאותיו ידועות מראש, ועושה רושם שאחרי קיץ מדמם ועוד כמה שבועות של מריטת עצבים על תקציב 2015, לא נותר בהם כוח לקדם את הכלכלה הישראלית ולהתעמת עם מי שבאמת צריך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker