לפיד: "גיבשנו תקציב חברתי, כולל את מע"מ 0"

לפיד בהצהרה מיוחדת: "הצעדים שנקטנו בתקציב 2014 אפשרו לנו גם לעמוד במבצע הצבאי הארוך ביותר מזה למעלה מ-30 שנים, וגם לתכנן תקציב חברתי ■ "אשרור דירוג האשראי של ישראל - הבעת אמון במשק"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

"הצעדים שנקטנו בתקציב הקודם (2014) היו קשים ולא פשוטים, אבל הם הובילו לזה שאנחנו יכולים באותה השנה גם לעמוד גם במבצע צבאי שהוא הארוך ביותר מזה למעלה מ-30 שנים, וגם באותה העת לתכנן תקציב חברתי, שבו לא צריך להעלות מסים, ושכולל את תוכנית 'מע"מ 0%' וצעדים אחרים בחינוך, בבריאות, ברווחה ובדיור, כך שיש לנו לאן להמשיך מכאן", כך אמר היום (ש') שר האוצר יאיר לפיד, בהצהרה מיוחדת שנתן לתקשורת בפתח ביתו שברמת אביב ג', בתל אביב.

לפיד התייחס לתוכנית התקציבית שגיבש במהלך השבוע האחרון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שפורסמה אתמול. התוכנית כוללת, בין היתר, העלאה של יעד הגירעון מ-2.5% ל-3.4% (ביותר מ-9 מיליארד שקל); הגדלת תקציב הביטחון בכ-6 מיליארד שקל; אישור של תוכנית מע"מ 0% בתחום הנדל"ן, לא יועלו מסים בתקציב 2015, לא יבוצעו קיצוצים בתקציב המדינה ותועמק הגבייה במסים והמלחמה בהון השחור.

צילום: אילן אסייג

"מחר אני אפגש עם ראש הממשלה להמשך תהליך העבודה על תקציב 2015. אנחנו מעריכים שאנחנו קרובים להסכמות. המטרה שלנו היא להגיש את התקציב לממשלה בהקדם האפשרי, כדי לעבור הלאה ולהתקדם ,ולשפר את כלכלת ישראל ואת מצבם של אזרחי ישראל", אמר לפיד.

כשנשאל לפיד מתי יעלה חוק מע"מ 0% בוועדת הכנסת השיב: "את זה שאל את ועדת הכנסת". לפיד סרב לאחר מכן לענות לשאלות נוספות של עיתונאים.

קודם לפרסום התוכנית התקציבית, חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P (סטנדרט אנד פורס) הודיעה כי היא מאשררת את דירוג האשראי של מדינת ישראל ומותירה אותו על כנו ברמה של A+ עם תחזית יציבה. לפיד הביע סיפוק לנוכח ההחלטה, ואמר: "אשרור דירוג האשראי הוא הבעת אמון בכלכלה הישראלית, בצעדים שאנו נוקטים עכשיו ובצעדים שנקטנו בתקציב הקודם",

בהודעה לעיתונות שפירסמה S&P, צוין כי אשרור הדירוג מגיע על רקע הערכת האנליסטים כי מבצע צוק איתן לא יפגע באופן מהותי במסגרת הפיסקלית של ישראל וכי יחס חוב הממשלה הרחבה לתוצר יוותר במידה רבה זהה בשלוש השנים הקרובות. הדו"ח אומר כי התחזית היציבה משקפת את הערכת S&P כי הממשלה תשמור על משמעת פיסקאלית וכי השפעת הסיכונים הביטחוניים על כלכלת ישראל תהיה מוגבלת.

S&P מעריכה כי גירעון הממשלה הרחבה צפוי לעמוד על 3.3% מהתוצר בשנת 2014 ומציינים כי למרות צמיחה חלשה יותר ברבעון השלישי של 2014 ובשנה כולה וכן ההשלכות של המבצע בעזה על המצב הפיסקלי, העלויות הישירות של המבצע היו מוגבלות. נטל החוב צפוי להישאר יציב בשנים הקרובות, אולם סביבת הריבית הנמוכה תסייע להפחית את תשלומי הריבית של הממשלה ביחס להכנסותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום