תקציב 2015: תוספת של 6 מיליארד ש' לתקציב הביטחון, חוק מע"מ 0% יעבור ולא יועלו מסים

נתניהו ולפיד סיכמו על מתווה לפיתרון המחלוקות בתקציב 2015 ■ ראש הממשלה ושר האוצר יפגשו ביום ראשון הקרוב, בארבע עיניים, לסיכום סופי של המתווה ■ לצד הכלכלי בהסכם יצטרפו גם הסכמות פוליטיות בשורה של נושאים קואליציוניים, כולל נושאים מדיניים-ביטחוניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יאיר לפיד, סיכמו על מתווה לפתרון כל מחלוקות תקציב המדינה ל-2015. במרכז המתווה, יעלה יעד הגירעון בתקציב השנה הבאה ביותר מ-9 מיליארד שקל, מ-2.5% ל-3.4%; תקציב הביטחון בשנה הבאה יגדל בכ-6 מיליארד שקל; תוכנית מע"מ 0% תואשר בכנסת, לא יועלו מסים בתקציב 2015, לא יבוצעו קיצוצים בתקציב המדינה ותועמק הגבייה במסים והמלחמה בהון השחור.

את המתווה לתקציב המדינה סיכמו בימים האחרונים בכירים במשרד רה"מ בשיחות עם מקורבים לשר האוצר. נתניהו ולפיד יפגשו ביום ראשון הקרוב, בארבע עיניים, לסיכום סופי של המתווה. לצד הכלכלי בהסכם יצטרפו גם הסכמות פוליטיות חשובות ביניהם, בשורה של נושאים קואליציוניים, כולל נושאים מדיניים-ביטחוניים (יוזמת שלום, יחסים עם פלסטינים) וסוגיות פוליטיות שונות, כמו יוזמות חקיקה של סיעת יש עתיד - סיעתו של שר האוצר - במהלך כנס החורף הקרוב של הכנסת, בנושאי דת ומדינה.

"ההסכם בין נתניהו ללפיד נועד להבטיח את ההישרדות הפוליטית שלהם"

"ההסכם בין נתניהו ללפיד אינו מיטיב עם הציבור הישראלי, ממשכן את כלכלת ישראל ונועד להבטיח את ההישרדות הפוליטית שלהם"- כך אמרה יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון. לדבריה, "ההסכם הוא הרע בכל העולמות - גם תוספת למערכת הביטחון השמנה והבזבזנית וגם חוק מע"מ אפס המיותר והמזיק"

גלאון הוסיפה כי "בהתקוטטות המתוקשרת ביניהם, נתניהו ולפיד התעקשו על כל הדברים הלא נכונים מטעמים וצרכים פוליטיים. לפיד התעקש על תוכנית מע"מ אפס המביכה שלו, שלא רק שאינה צפויה להביא לירידת מחירי הדיור, אלא גם מגיעה על חשבון האוכלוסיות המוחלשות ומפלה לרעה ערבים וחרדים. נתניהו התעקש על תוספות לתקציב הביטחון, בלי לדרוש בתמורה התייעלות או שקיפות, וגרם בכך שמערכת הביטחון תמשיך לשאוב את תקציבי החינוך, הבריאות והרווחה גם בשנים הבאות".

עוד הדגישה גלאון כי "מנהיגים אחראיים יותר היו מוותרים על האגו, יורדים מהעצים שטיפסו עליהם ומקבלים החלטות שמטיבות עם הציבור הישראלי ולא משרתים רק את ההישרדות הפוליטית שלהם". לדבריה, "העלאת הגירעון צריכה להיות המוצא האחרון, רק במקרים של אין-ברירה בהם היא מונעת פגיעה בשירותים החברתיים. במקרה זה, העלאת הגירעון נועדה לממן את ההיצמדות לכיסאות של לפיד ונתניהו, ומשמעותה משכון הכלכלה הישראלית בשביל אינטרסים פוליטיים צרים".

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) אמרה בתגובה להסכמות נתניהו-לפיד על התקציב כי "אין שום מתמטיקה שמכנסת את המספרים ליעד התקציב הקיים, לכן ברור שמאחורי ההסכמה בין השניים מסתתרת כוונה לקיצוצים רוחביים עמוקים בבריאות, בחינוך, ברווחה, בתחבורה הציבורית ובבטחון הפנים. שוב בחר הצמד נתניהו-לפיד בחלשים ובמעמד הביניים הנמוך להיות מי שיכסו את הבור וישלמו את המחיר. כך הם גורמים לסבל עצום, להעמקת העוני ולהגדלת אי השוויון."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום