הממשלה אישרה היום את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יאיר לפיד ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון לקצץ 2 מיליארד שקל (2%), בבסיס התקציב של כל משרדי הממשלה ל-2014, להוציא את תקציב הביטחון. הכסף ישמש להגדלת תקציב הביטחון בכ-1.5 מיליארד שקל ולסיוע לתושבי ויישובי עוטף עזה. הקיצוץ הרוחבי בוצע בבסיס תקציבי משרדי הממשלה, והתוספת לביטחון תהיה קבועה החל מהשנה.

בהתאם להחלטת הממשלה התוספת לתקציב הביטחון ב-2014, 1.5 מיליארד שקל, היא בבסיס התקציב. לפיכך, תקציב הביטחון השנתי מעתה ואילך יהיה גדול יותר ב-1.5 מיליארד שקל בכל שנה. במקביל, תקציבי כל שאר משרדי הממשלה יהיו מ-2015 ואילך קטנים ביותר ב-2.0 מיליארד שקל מתקציבים ההתחלתי ב-2014.

צילום: תומר אפלבאום

ישיבת הממשלה נערכה, לאות הזדהות עם תושבי הדרום, במועצה האזורית חוף אשקלון. שני שרים הצביעו נגד החלטת הממשלה: עמיר פרץ (התנועה) ואורי אריאל (הבית היהודי). שני שרים אחרים של הבית היהודי, נפתלי בנט ואורי אורבך, וכן שר הליכוד, סילבן שלום, נמנעו מהצבעה.

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, ביקש בישיבת הממשלה לפצל את ההצבעה ולהפריד בין ההצבעה על הסיוע ליישובי עוטף עזה, בו הוא תומך, לבין ההצבעה על המקורות למימונו. "יש לפצל את ההצבעה. אני תומך במתן סיוע לכל יישובי הדרום שהיו החזית של ישראל בימי הלחימה, ובהם אשקלון, אשדוד ובאר שבע. אם הסיוע ימומן על ידי קיצוץ בשירותי רווחה, חינוך ובריאות, הפריפריה והשכבות החלשות הם הראשונים שייפגעו". פרץ אמר בישיבה כי יש לדרוש מהאוצר להציג לממשלה חלופות כשימוש בעודפים או העלאת מס של אחוז אחד לכלל האוכלוסייה למשתכרים מעל 15 אלף שקל ולפי מדרגות המס.

נתניהו אמר בפתח הישיבה כי "הביטחון קודם לכל. נמלא את החוסרים של מערכת הביטחון". ראש הממשלה הבהיר בפתח דבריו, כי בראש סדר העדיפויות שלו בתקציב 2015 ובשנים שאחריה יעמוד תקציב הביטחון. מערכת הביטחון דורשת 9 מיליארד שקל לכיסוי עלויות המלחמה במבצע צוק איתן ועוד 11 מיליארד שקל להגדלת תקציב הביטחון ב-2015. בקרוב אמורה המערכת להחליט על תוספת שלישית שהיא תדרוש, בעקבות הסקת מסקנות מצוק איתן (מלחמה במנהרות, ציוד הטנקים והנגמשי"ם במערכות הגנה אקטיבית ועוד).

לפי הערכות, ועדת לוקר לתקציב רב שנתי למערכת הביטחון, העומדת לפרסם את מסקנותיה לקראת סוף 2014, תגדיל את תקציב הביטחון באופן משמעותי לשנים 2025-2016. גם ועדת ברודט, שהוקמה לאחר מלחמת לבנון השנייה כדי לבחון את הנושא, המליצה, והמלצתה התקבלה, להגדיל את תקציב הביטחון בשנים 2017-2008 ב-100 מיליארד שקל.

בפתח ישיבת הממשלה הבטיח נתניהו כי הממשלה תעביר בחמש השנים האחרונות 1.5 מיליארד שקל (300 מיליון שקל בשנה בממוצע) ליישובי עוטף עזה, וכי במהלך החודש הקרוב תובא לאישור הממשלה תוכנית דומה לסיוע ליישובי הדרום. נתניהו הביע תקווה כי השקט יחזור לשרור בדרום לתקופה ארוכה, אבל ציין כי ישראל ערוכה לכל מצב באזור עזה ובאזורי גבול אחרים. לדבריו, "אנחנו מחויבים ליישובים אלו ורוצים להעצים אותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker