לפיד תוקף: לפלוג וקנדל אין ניסיון בעולם העסקי - ולכן הם תומכים בהעלאת מסים

(עדכון) הממשלה תאשר קיצוץ רוחבי של 1.5 מיליארד שקל למימון "צוק איתן" ■ לפיד תומך בהגדלת הגירעון בתקציב 2015 ■ הנגידה פלוג תומכת בהעלאת מסים על מנת לסגור את הבור הגדול בתקציב 2015 ■ התקציב אמור להיות מאושר על ידי הכנסת עד סוף השנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"לפלוג ולקנדל אין ניסיון בעולם העסקי, נקודת המבט שלהם על בעיות התקציב היא אקדמאית", כך תקף היום (ג') שר האוצר, יאיר לפיד, בפגישה בה השתתפו גם רה"מ בנימין נתניהו, מנכ"ל משרדו הראל לוקר, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל, מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן, ראש אגף תקציבים באוצר אמיר לוי, הנגידה קרנית פלוג, וראש חטיבת המחקר בבנק ישראל, נתן זוסמן.

בישיבה דיבר שר האוצר על הצורך להעלות את יעד הגירעון בתקציב המדינה ל-2015 מיעד גרעון מתוכנן לשנה הבאה של 2.5% תוצר, ליעד הגבוה מ-3%, כדי שניתן יהיה לסגור את הבור הגדול בתקציב השנה הבאה. פלוג וקנדל התנגדו בתוקף להעלאת יעד הגרעון מעל ל-3%, והציעו להעלות מסים.

בישיבה סוכם כי הממשלה תדון ביום ראשון הבא בקיצוץ רוחבי של 1.5 מיליארד שקל בתקציב משרדי הממשלה, למעט משרד הביטחון. זאת על מנת להגדיל את תקציב משרד הביטחון הן ב-2014 והן ב-2015 ב-1.5 מיליארד שקל.

הנשיא פרס, הנגידה פלוג, ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד בטקס מינויה של פלוגצילום: אמיל סלמן

בישיבה הודגש כי 1.5 מיליארד שקל שיתווספו לתקציב הביטחון ב-2014, הם חלק מתוספות שיועברו למשרד הביטחון לכיסוי עלות מבצע "צוק איתן". במשרד הביטחון טוענים כי עלות המלחמה היא כ-9 מיליארד שקל. באוצר אומרים כי סך התוספות שמערכת הביטחון תקבל בגין צוק איתן היא 5-4 מיליארד שקל.

ישיבת תקציב ראשונה לשנה הבאה בנוכחות ראש הממשלה וצמרת המערכת הכלכלית מתקיימת בדרך כלל בחודשים מאי או יוני. השנה, בשל היחסים המתוחים בין הצדדים, ובעקבות מבצע "צוק איתן", נדחתה הישיבה והיא מתקיימת רק היום. הנגידה משתתפת בישיבה משום שהיא משמשת יועצת כלכלית לממשלה. אתמול הפתיעה הנגידה כאשר הורידה את הריבית במשק ברבע אחוז, ל-0.25%, ואותתה לאוצר כי מצב המשק אינו טוב.

הממשלה חייבת, על פי החוק, להניח את תקציב המדינה לשנה הבאה על שולחן הכנסת עד סוף אוקטובר הקרוב. התקציב אמור להיות מאושר על ידי הכנסת לא יאוחר מהיום האחרון של שנת 2014.

"נתניהו ולפיד מכים במעמד הביניים"

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה בתגובה לכוונת הממשלה כי "נתניהו ולפיד בחרו בצעד הפחדני ביותר, שבו לא יאלצו להתעמת עם החזקים באמת, ויכו בעניים ובמעמד הביניים".

לדבריה,  "קיצוצים בחינוך, בבריאות, ברווחה ובביטחון הפנים, יטילו עומס כבד על מעמד הביניים שיאלץ לממן מכיסו את הקיצוץ, ויגזלו שרותי בסיס מהעניים. מכל הדרכים שפתוחות בפניהם למימון מבצע צוק איתן, כולל בין היתר ביטול תכנית מע"מ אפס חסרת הפשר, וביטול פטורים ממס והטבות מפליגות לעשירים, נתניהו ולפיד בחרו להגדיל את הפערים בין עשירים ועניים, ולפגוע בחוסן האמיתי של מדינת ישראל - החוסן הכלכלי-חברתי. הקיצוץ הרוחבי בשרידי מדינת הרווחה גם יקטין את ההכנסה הפנויה של משקי הבית ויעצים את המיתון וההאטה שסימניהם כבר ניכרים", הוסיפה.

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה ח״כ יצחק הרצוג ביקר היום בצהריים יחד עם רעייתו מיכל לקיבוץ נחל עוז על גבול רצועת עזה לביקור הזדהות עם חברי הקיבוץ  כשברקע נשמעים הדי הפצמ"רים. בשיחה ארוכה ונוקבת שנערכה בחמ"ל הקיבוץ פרקו חברי הקיבוץ ובפני ראש המועצה אחון שוסטר את כאבם ותסכולם על המצב בו הם שרויים בעקבות מותו הטרגי של הילד דניאל טרגרמן.

הרצוג אמר לחברי הקיבוץ כי להערכתו המערכה תיארך עוד זמן ועל הממשלה היה להתאים את מצב העורף לאורך המערכה. לדבריו, "הציבור היום יודע יותר מאי פעם עד כמה הם החזית ומשמשים כסמל המערכה למדינת ישראל כולה. לכן הגיעה העת לשינוי דיסקט משמעותי בהתייחסות כלפיכם בתכנית נקודתית וכן כלפי ההתיישבות העובדת בכלל אשר סובלת מניגוח בלתי פוסק מצד מוסדות המדינה".

הרצוג השיב כי "על הממשלה לאפשר למי שמעוניין לצאת מהקיבוץ את האפשרות הכלכלית לעשות זאת, לדאוג שאנשים יקבלו שכר מלא ולהכין חלופות ראויות לקראת תחילת שנת הלימודים".

בסיום המפגש הוסיף הרצוג כי "יגיע היום לחשבון נפש לאומי ואז נוכל לומר את כל אשר על ליבנו אבל כעת המטרה הלאומית העליונה צריכה להיות חיזוק הדרום, פתרונות לעורף ומהלך מדיני אמיץ לצידה של פעולה צבאית תקיפה. ביום ה50 למבצע על הממשלה להכיר בכך שמדובר במלחמה ולתת מענה מלא בכל הגזרות הנדרשות".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) תובע להגדיל את מתן המקדמות לעסקים שנפגעו בטווח של 40 ק"מ מגבול רצועת עזה מ-50% ל-100% מגובה המקדמות שניתנו להם במבצע "עמוד ענן".

סלומינסקי אמר כי "הוועדה אישרה לפני מספר שבועות את תקנות הפיצויים לעסקים שהוגשו על ידי משרד האוצר. יצאנו מתוך הנחה שהמבצע עומד להסתיים. בינתיים המבצע מתארך ויש הרבה מאוד נזקים ועל כן יש להגדיל את גובה המקדמות לעסקים הללו". עוד אמר כי לפי החלטת הוועדה, המקדמות לעסקים הקטנים הם 80% מהמקדמות שניתנו להם ב"עמוד ענן".

יצוין כי לנוכח התמשכות המבצע עד לסוף אוגוסט 2014 החליטה הוועדה שגובה הפיצוי לעסק יגדל מ-3 ל-4 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker