תקציב המדינה ל-2015 נהפך 
לבן ערובה של מבצע צוק איתן

התמשכות הלחימה תקשה על שר האוצר לגבש תקציב ללא גזירות

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

התמשכות הלחימה בדרום ועלויותיה הגבוהות יקשו על שר האוצר, יאיר לפיד, לגבש את תקציב המדינה ל–2015 בלי להטיל גזירות על הציבור. לפיד, שחוזר ומדגיש כי לא יטיל על הציבור גזירות מסים חדשות, יצטרך ככל כנראה גם להעלות את הגירעון ליותר מ–3% מהתוצר וגם לבצע קיצוץ בתקציב - שיכביד את הנטל על האזרחים כולם, ועל מעמד הביניים שאת מצבו הבטיח השר לשפר.

במצב כזה, לפיד יתקשה להעביר את תקציב המדינה בכנסת. במפלגות הקואליציה, שמתגלים ביניהן בקיעים לא מעטים על רקע התמשכות מבצע צוק איתן, לא ששים לתמוך בגזירות. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי ממפלגת הבית היהודי, כבר הזדרז להכריז שהוועדה לא תיתן את ידה לקיצוצים ברווחה, בחינוך, בבריאות ועוד, וגם לא תסכים להעלאת מסים.

התקציב נהפך, איפוא, לבן ערובה בקרב על אי־הטלת הגזירות. בכנסת רווחות כיום כמה הערכות לגבי אישור התקציב, לאחר הגידול הצפוי בתקציבה של מערכת הביטחון. הערכה אחת בקרב הח"כים, בין השאר ח"כים ממפלגות חרדיות, היא כי לא יימצא רוב בכנסת לתקציב עתיר גזירות, וכי דבר זה יגרור את הקדמת הבחירות לאמצע 2015.

אם הכנסת לא מאשרת את תקציב המדינה בקריאה שנייה ושלישית עד 31 במארס, הכנסת מתפזרת אוטומטית - והבחירות ייערכו ב–30 ביוני 2015. ב–2012 התפזרה הכנסת והוקדמו הבחירות, לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר דאז, יובל שטייניץ, לא הצליחו לגייס רוב בכנסת בעד התקציב.

הערכה נוספת של ח"כים היא שלפיד עצמו, שהבטיח בימים רגועים יותר, לפני פרוץ הלחימה בדרום, כי ב–2015 יוטב מצבו של האזרח - יעדיף שהתקציב לא יזכה לרוב, לנוכח הגזירות הצפויות, וכך יוכל לפרוש מהממשלה בלי להכביד את העול על הציבור. ללפיד, שמפלגתו יש עתיד יורדת בסקרים כיום, עדיף להגיע לבחירות מספסלי האופוזיציה - במיוחד אם ריקי כהן מחדרה לא רואה שמצבה משתפר.

ח"כ יצחק כהן (ש"ס) טען השבוע כי "לפיד מתנהג כמי שלא מתכוון להעביר את התקציב בכנסת, לנוכח התעקשותו על מע"מ 0% בתקופה של ירידה בהכנסות וגידול בהוצאות, ולנוכח הצהרותיו שלא יעלה מסים והתחייבויותיו להגדלת תקציבי הרווחה, הבריאות ועוד".

נתניהו זקוק גם ליהדות התורה

מה שבטוח הוא שלפיד נחוש מאוד להעביר את חוק מע"מ 0%, על אף ההתנגדויות שהוא סופג מכל עבר. לפני מבצע צוק איתן, לפיד אף איים בפרישה מהקואליציה אם החוק לא יאושר במושב הקיץ - ובסופו של דבר החוק לא אושר. בקואליציה סבורים כי אם החוק, שנראה כספינת הדגל של לפיד, לא יאושר גם עד אמצע נובמבר, שר האוצר לא יהסס לפרוש מהממשלה.

אגב, מליאת הכנסת אמורה גם לאשר באותו מועד את התקציב ואת חוק ההסדרים בקריאה הראשונה - ולהתמודד עם בור גדול בתקציב, בשל מגמת ההאטה במשק והעלויות הכבדות של צוק איתן.

אם לפיד יממש את איומו ויפרוש מהקואליציה על רקע אי־אישור חוק מע"מ 0%, הסיכויים להקדמת הבחירות יגברו. נתניהו יצטרך להכניס את החרדים לקואליציה כדי לשרוד, אך הצלחתו של מהלך כזה אינה מובטחת לו. בש"ס ישמחו להצטרף לעגלת הקואליציה, אך נתניהו זקוק גם ליהדות התורה.

במהלך צוק איתן ניסה נתניהו לצרף את החרדים ל"ממשלת חירום לאומית", אך נתקל בהתנגדותו של ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), שלא שוכח את "חוק השוויון בנטל", הקיצוץ בתקציבי הישיבות והגזירות על עולם התורה.

גם הכנסת מפלגת העבודה לקואליציה במקומה של יש עתיד אינה מובטחת לנתניהו. במהלך המבצע נעשו גישושים לאפשרות של כניסת העבודה לממשלה - ואלה נדחו.

"עלות המבצע תספק תירוץ לגזירות"

על אף תרחישים אלה, רבים בכנסת סוברים כי בסופו של דבר, הח"כים יחרקו שיניים ויצביעו בעד התקציב. זאת, מכיוון שלאף אחת מהסיעות לא משתלם כיום להקדים את הבחירות.

מצבו האלקטורלי של נתניהו לא ברור לנוכח התמשכות הלחימה. לפיד, כאמור, ממשיך לצנוח בסקרים. אביגדור ליברמן לא מתרומם. ראש האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג לא נתפש כחלופה לנתניהו. היחיד שמתחזק הוא נפתלי בנט. פרט לכך, לח"כים שמכהנים רק שנה וחצי אין כיום רצון להתמודד עם עוד סיבוב של פריימריס או ועדה מסדרת, שעלולים לנתק אותם מכורסת עור הצבי במליאה. ח"כ איתן כבל (עבודה) העריך בסוף השבוע כי "תקציב 2015 יעבור בסופו של דבר בכנסת, כאשר עלות מבצע צוק איתן תספק תירוץ להטלת הגזירות".

כך או כך, עדיין מדברים בכנסת על בחירות במהלך 2015. ה"דבק" בקואליציה מתחיל להתפורר, ונראה שכבר קשה לעצור את כדור השלג המתגלגל. נתניהו חושש מהצלחתו של לפיד, במיוחד לאחר שכבר הכריז על כוונתו להתמודד על ראשות הממשלה. היחסים בין נתניהו וליברמן עלו על שרטון, וה"אחים" לפיד ובנט כבר מזמן כבר לא כל כך אחים. אם התקציב יאושר בסופו של דבר, הקדמת הבחירות תתבצע בהתאם לאינטרסים הפוליטיים של ראשי המפלגות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום