נתון מאכזב נוסף לרבעון השני: הייצור התעשייתי ירד ב-8.5%

הייצור התעשייתי, אחד ממנועי הצמיחה החשובים של המשק, צנח ברבעון זה בהשוואה לרבעון הקודם ב-8.5% במונחים שנתיים, זאת לאחר ירידה של 3.4% ברבעון הקודם ■ ייצור ההיי-טק, המהווה קרוב ל-50% מכלל הייצור התעשייתי, ירד ברבעון השני ב-11%

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) פירסמה בצהריים (ה') נתון כלכלי מאכזב נוסף לרבעון השני של השנה, הרבעון שלפני מבצע "צוק איתן". הייצור התעשייתי, כולל ענפי הכרייה והחציבה, אחד ממנועי הצמיחה החשובים של המשק, צנח ברבעון זה בהשוואה לרבעון הקודם ב-8.5% במונחים שנתיים, זאת לאחר ירידה של 3.4% ברבעון הקודם.

ייצור ההיי-טק, המהווה קרוב ל-50% מכלל הייצור התעשייתי, ירד ברבעון השני ב-11%, זאת לאחר ירידה של 7.6% ברבעון הקודם.

מנתונים שפירסמה בצהריים הלמ"ס עולה כי הייצור בענפי התעשיות המעורבות היי-טק ירד ברבעון השני של 2014 ב-6%, זאת לאחר ירידה של 4.5% ברבעון הקודם. ייצור התעשיות המעורבות מסורתית ירד ברבעון השני של השנה ב-0.8%, לאחר עלייה של 0.8% ברבעון הקודם. ייצור התעשיות המסורתיות עלה ברבעון השני ב-1.2%, לאחר עלייה של 5% ברבעון הקודם.

הנתונים למחצית הראשונה של 2014 היו טובים יותר, בין השאר, בשל שיטת ההשוואה השונה שלהם. הייצור התעשייתי בענפי הכרייה והחציבה עלה במחצית הראשונה של השנה ב-0.7% בחישוב שנתי, בהשוואה למחצית הראשונה של 2013 (נתוני הרבעון הם בהשוואה לרבעון הקודם), בעוד שייצור ההיי-טק ירד ב-0.7% וייצור התעשיות המעורבות היי-טק ירד ב-1.5%.

ירידה בייצור. מחצבה ישראלית בשטחיםצילום: אלכס ליבק

הירידה בייצור התעשייתי הביאה לירידה בכמות משרות השכירים בענפי הכרייה והחציבה ברבעון השני של 2014. בענפים אלה אירעה ירידה של 0.8% במספר העובדים, כאשר הירידה בענפי ההיי-טק היתה של 0.4%, ובתעשיות המעורבות היי-טק אירעה ירידה של 1.8%. במונחים חצי שנתיים, בהשוואה למחצית הראשונה של 2013, נרשמה עלייה של 0.2% מספר העובדים בענפי הכרייה והחציבה, בעוד שבהיי-טק נרשמה ירידה של 1.1% במספר העובדים.

בלמ"ס מדגישים כי המחצית הראשונה של 2013 אופיינה בירידה במגמה בייצור ההיי-טק ובמחצית השנייה בעלייה. מתחילת שנת 2014 נרשמה ירידה מתמשכת בייצור ההיי-טק והיא שהשפיעה בעיקר על הירידה במדד הייצור התעשייתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker