בישראל נערכים להגברת יצוא חקלאי לרוסיה: "מתבצע במזומן"

היצואנים: "יש הרבה מאוד פניות מרוסיה לתוצרת טריה של פירות וירקות. עיקר הביקוש הוא למוצרים טריים, ובעיקר לתפוחי אדמה, גזר, סלרי וצנוניות"

אורה קורן

בישראל נערכים להגברת יצוא מוצרי חקלאות טריה ומזון מעובד לרוסיה, על רקע החלטת מוסקבה להפסיק יבוא מהאיחוד האירופי. "מהרגע שבו הרוסים החליטו להפסיק לייבא מהאיחוד האירופי הגיעו טלפונים של קניינים רוסים לחברות יצוא מישראל, לראות מה ניתן לייבא, כדי למלא את המחסור הצפוי", אמרו אתמול מקורות מקורבים ליצוא לרוסיה.

לדבריהם, "יש הרבה מאוד פניות מרוסיה לתוצרת טריה של פירות וירקות. הכל מתנקז למספר לא גדול של יבואנים ששולטים ביבוא לרוסיה. הם זיהו שהולך להיות חוסר, ומחפשים למלא אותו ולספק את הביקושים. היו הרבה מאוד פניות לחברות השיווק. הם מנסים לקנות כל דבר פנוי". מדובר בהסכמים שייחתמו בעיקר לעונת היצוא הבאה, שתתחיל בסביבות חודש נובמבר, כיוון שעונת היצוא הנוכחי על סף סיום. "עיקר הביקוש הוא למוצרים טריים, ובעיקר לתפוחי אדמה, גזר, סלרי וצנוניות", אמרו המקורות.

עם זאת המקורות הזהירו, כי עסקות עם גורמים ברוסיה נחתמות תוך תשלום במזומן, ללא אשראי, או צ'קים דחויים. לדבריהם, ההערכות הן, שהחרם הרוסי על האיחוד האירופי לא יימשך זמן רב, כיוון שהלחץ של מדינות באירופה על האיחוד ליישר את ההדורים יגבר. לכן, לא ברור עתידם של ההסכמים שייחתמו עם יצואנים מישראל בימים הקרובים, אם לא יהיו במזומן.

מקורות אחרים אמרו, כי ניכר ברוסיה מחסור ביינות וגבינות קשות, וגם זו הזדמנות יצוא לחברות ישראליות. ממשרד החקלאות נמסר כי אנשי עסקים בעלי צינורות שיווק לרוסיה החלו להתעניין בדרכים להגברת היצוא תוך ניצול המשבר הרוסי אירופי.

"בתחום המוצרים הטריים ישראל מייצאת לרוסיה בעיקר גזר ופלפלים", אמר אתמול צבי אלון, מנכ"ל מועצת הצמחים. לדבריו, גם במועצה החלו לבחון את האפשרויות להגדלת היצוא לרוסיה.

עובדי באחת מהחממות בערבהצילום: עופר וקנין

מקורב אחר ליצוא תוצרת חקלאית הזהיר כי היצוא לרוסיה עלול לחזור כבומרנג לחברות ישראליות. לדבריו, "חקלאים ישראלים כבר נערכו לעונה הבאה, ואם הם ייצאו לרוסיה, זה יהיה על חשבון היצוא לאירופה, שהיא שותפת הסחר הגדולה שלהם. באירופה מאוד לא יאהבו לראות, שברגע הראשון ניצלנו הזדמנויות ועברנו לרוסים. כי בסוף לא נהיה מסוגלים לhיצא גם לאירופה וגם לרוסיה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker