מע"מ 0% ולפיד יחכו לספטמבר: החרדים - "ניצחנו"

בעקבות פשרה בין הקואליציה לאופוזיציה, נדחה המשך חקיקת חוק מע"מ 0% לספטמבר ■ גפני לסלומינסקי: "אם תמשיך, נעשה צחוק ונגיש הסתייגויות, ננמק אותן, נריב ונתבזה" ■ בכנסת אומרים: אם נתניהו היה רוצה, הוא יכול היה ללחוץ לאישור מזורז יותר של החוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשך חקיקתו של חוק מע"מ אפס, נדחה לחודש הבא. למרות התכנון הראשוני, החוק לא אושר היום בועדת הכספים. ישיבותיה של ועדת הכספים בחוק יימשכו רק לאחר שהכנסת תשוב מה"חופשה המרוכזת" שתחל במשכן ביום ראשון הקרוב ותימשך שבועיים.

בינתיים, בקואליציה מתנגדים לנוסח החוק. בליכוד לא יוצאים הח"כים מגדרם לקדם את הצעת החוק. חברי הכנסת של הליכוד לא הגיעו ביומים האחרונים לדיונים בועדה על חוק מע"מ אפס. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח לפני כמה ימים עם שר האוצר לפיד על קידום החוק ובשבוע שעבר פנה לראשי סיעות הקואליציה לקידום החוק. עם זאת, בכנסת אומרים כי אם נתניהו היה רוצה, הוא יכול היה ללחוץ לאישור מזורז יותר של החוק.

ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) אמר כי קיבל הבטחות למתן הקלות בדיור לדרוזים שלא במסגרת החוק אבל ב"ישראל ביתנו" כעסו על אי החלת החוק על עולים חדשים כפי שהציעה שרת הקליטה סופה לנדבר (ישראל ביתנו). ח"כ בועז טופורובסקי אמר לעמר: "נראה אותך כשמשהו יהיה חושב לך ואנו נהיה כל כך פשרנים".

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) הודיע כי יצביע נגד החוק אם לא יחול על הנגב והגליל. גם ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי), שנעדר מישיבת הוועדה, הודיע כי יתנגד לחוק אם לא יחול על ההתיישבות הכפרית.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בכל מקרה, ההצבעות על החוק בקריאה השנייה והשלישית לא מתוכננות לפגרת הקיץ אלא רק בסוף אוקטובר 2014. באופוזיציה מקווים שעד למועד זה יתקשה לפיד למצוא מקורות תקציבים למימון החוק ולמימון התוספת למערכת הביטחון.

"קרקס" בוועדת הכספים

בתוך כך, הקואליציה והאופוזיציה בוועדת הכספים הגיעו היום לפשרה בדיונים בחוק מע"מ 0%, במסגרתה האופוזיציה הסכימה לדלג על הקראתם של כמה סעיפים בתמורה לסגירת הישיבה מייד לאחר תום ההקראה. הפשרה הושגה לאחר שהח"כים באופוזיציה המשיכו משעות הבוקר ב"פיליבסטר" והרבו לבקש התייעצויות סיעתיות. בשעות הצהריים הספיקה הוועדה לדון רק בעמוד הראשון בנוסח החוק המונה 22 עמודים.

לאחר שיו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), הבין כי לא יוכל להתקדם באישור החוק נוכח ההסתייגויות הרבות של ח"כי האופוזיציה, הוא הציע לאופוזיציה להצביע על 2 עמודים בנוסח החוק ולנעול את הישיבה.

ח"כ משה גפני, בדיון בוועדת הכספיםצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ משה גפני  (יהדות התורה) השיב לו כי "החוק לא עומד להסתיים בשום צורה. אם תמשיך, אנו נעשה צחוק ונגיש הסתייגויות, ננמק  אותן, נריב ונתבזה כלפי כל העולם. אחרת אתה עושה מכולנו קרקס".

סלומינסקי נעל את הישיבה ובמסדרונות נערכו התייעצויות בין הצדדים בנסיונות לפשרה. אנשיו של שר האוצר, יאיר לפיד, דרשו לקיים הצבעות על הסעיפים שבהם יסירו חברי האופוזיציה את הסתייגויותיהם ואילו אנשי האופוזיציה הסכימו להסיר את ההסתייגויות אך לקיים את ההצבעות על הסעיפים הללו רק בתחילת ספטמבר. בסופו של דבר, ההצבעות על הסעיפים הללו יתקיימו לכל המוקדם רק בעוד שבועיים.

באופוזיציה רצו להוכיח ניצחון בכך, שהצליחו למנוע קידום משמעותי של אישור החוק, כאשר ההסתייגויות שהסירו לא היו רבות. ביש עתיד רצו להוכיח שהם מצליחים להוריד חלק מההסתייגויות של אנשי האופוזיציה.  

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר כי "מדובר בניצחון שלנו. הסעיפים לא הועלו להצבעה ושר האוצר ראה שהוא לא יכול להעביר את החוק במחטף. נותרו עוד 20 עמודים של הסתייגויות ונתראה בתחילת ספטמבר".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "זהו הישג עצום של האופוזיציה כי בקואליציה רצו לאשר את החוק כולו עד יום רביעי. בסופו של דבר, חקיקת החוק לא התקדמה ואנו הכתבנו לקואליציה שלא נערכו אתמול הצבעות. הורדנו הסתייגויות לא משמעותיות. האופוזיציה בעצם ניהלה את ישיבתה של ועדת הכספים בכך שהחוק לא אושר. נמשיך במאבק לעיכוב החוק ונפנה לועדת הכנסת בטענה לנושאים חדשים שהוכנסו לחוק".

סלומינסקי אמר כי "אין כאן שום ניצחון. אנו הולכים לעבוד ביחד עם חילוקי הדעות. יש חילוקי דעות והולכים לעבוד ביחד. אני מקווה ששיתוף פעולה יתרחב ואפשר יהיה לעבוד בצורה נורמלית".

ח"כ יעקב ליצמן בדיון בוועדת הכספים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

סלומינסקי אמר לאחר הישיבה כי "לא היה פה ניצחון. ראינו שהאופוזיציה המשיכה אתמול בפיליבסטר ולעכב את החוק בניסיון לשבש את הדיונים וההצבעות. אני שמח שבסופו של דבר הצלחנו להגיע לאיזשהו הסדר שאיפשר לנעול את הישיבה בשעה 14:30 ולא ב-18:00 ובמקום זה הם ויתרו על 3 עמודים של הסתייגויות. הדבר כשלעצמו הוא דבר חשוב כי מאפשר לנו להתקדם בחוק וכן פותח פתח לניסיונות דומים בהמשך. למרות חילוקי הדעות שני הצדדים רואים שמוטב לעבוד בשיתוף פעולה".

מ"יש עתיד" נמסר כי "ב'יש עתיד' נחושים להעביר את חוק מע"מ אפס במהלך פגרת הקיץ כפי שהובטח. הדיונים על החוק ימשכו לאחר שהכנסת תחזור לעבוד בתחילת ספטמבר 2014 והחוק יעבור בתחילת מושב החורף. אנו לא נאפשר לסטחנות פוליטית על גבם של עשרות אלפי זוגות צעירים שעובדים משרתים בצה"ל ומשלמים מסים".

ח"כ יצחק כהן (ש"ס) אמר כי "היום נקברה סופית יוזמת החקיקה ההזויה של לפיד. מתחילת הדרך הודענו שהחוק הזה אין שום זכות קיום עצמית והוא לא עומד בשום קריטריון לא כלכלי ולא חוקתי".  

ח"כ מיכל בירן (עבודה) טענה כי "הפארסה של הדיון בוועדה היא דרכנו לומר ללפיד שזו הזדמנות שלו לרדת מחוק. לפיד צריך להבין שדרכו של החוק לפח הזבל של ההיטוריה".

ח"כ עיסווי פריג' (מרצ) הסביר כי "שוב הוכח שהפוליטיקה החדשה של שר האוצר לפיד היא רק גירסה מושחתת ופחות שקופה של הפוליטיקה הישנה. לפיד ויש עתיד ימכרו את אמא שלהם, סבתא שלהם והציבור כולו עבור חוק מע"מ אפס המיותר. הדיל המיותר עם הבית היהודי היא הוכחה נוספת למי שהיה זקוק לה שיש עתיד היא יצור חסר חוט שדרה".

ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) אמר כי "התנהלות הקואליציה היתה בעייתית. אין ספק שההתקפלות שלהם מראה על אי הסכמה בקואליצה לגבי החוק הנורא הזה".

אבנר לוי, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב, ביקר בחריפות את הסחבת בהליכי אישור חוק מע"מ %0: "אי אישור החוק מהווה כישלון מתמשך של למעלה מ-5 חודשים. כישלון זה בשיקול הדעת ובהחלטות שר האוצר ומשרד השיכון בסוגיית מע"מ 0% גרם לצמצום התחלות הבנייה, נזק כבד ושיתוק בענף. הזגזוג של שר האוצר ושר השיכון, לצד המלחמות הפוליטיות הנערכות ביניהם, באים על חשבון הציבור ופוגעים בעיקר בציבור הזוגות הצעירים", אמר לוי.

לוי האשים כי בעוד הממשלה מצהירה על כוונתה להוריד מחירי דירות, החלטתה של ועדת הכספים לדחות את אישור החוק לספטמבר, מהווה למעשה החלטה שלא להחליט ש"גורמת להעלאת המחירים ולנזקים אדירים לחברות הקבלניות. חודשים רבים קבלנים ממאנים להתחיל פרויקטים חדשים, כך שנוצרת האטה חריפה ברכישת הדירות במשק היות ואלו ממתינים למתן ההטבה". לוי מזהיר כי גם אם חוק מע"מ 0% יבוא לאישור בחודשים הבאים, הדבר לא יגרום להוזלת מחירים, אלא יגדיל את הפקק בצוואר הבקבוק שנוצר, כתוצאה מהקפאון בבנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום