צה"ל יציב מערכת ניסיונית לגילוי מנהרות בגבול רצועת עזה

בצבא מקווים שהפיתוח הטכנולוגי, שנכשל בעבר אך שופר לאחרונה, יצליח בזיהוי המנהרות ■ במקביל נשקלת בניית גדר תת־קרקעית באזורים רגישים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

צה"ל יציב בתקופה הקרובה בגבול רצועת עזה מערכת לגילוי מנהרות, כחלק מניסוי מבצעי שיבחן האם ישנו פתרון טכנולוגי שמאפשר לזהות את חפירתן. האמצעי עצמו יוצב בזמן הקרוב, כדי לבדוק אם הוא מצליח לאתר מנהרות וחפירה חדשה מתחת לקרקע.

לפי נתוני צה"ל, משנת 2007 הושקעו 300 מיליון שקלים במחקר ובפיתוח בתחום המנהרות, עד כה ללא פתרון ממשי. קצין בכיר ציין היום (שני) שכ-700 פרויקטים שונים נבדקו בניסיון לטפל במנהרות ואלפי ניסויים נערכו בתחום.

שני פתרונות טכנולוגים נכשלו לפני כשמונה שנים בניסוי מבצעי שנערך בגבול, ולאחר סדרת שיפורים ותיקונים, הם יוטמנו מחדש בקרקע. לדברי הקצין, רק כעת הגיעו שתי הצעות טכנולוגיות לשלב לקראת בשלות מבצעית, לאחר שעברו ניסויי מעבדה בשנים האחרונות.

אותו קצין בכיר אמר היום כי "צפוי בקרוב ניסוי מבצעי בתנאים הקרובים יותר לשדה הקרב, בו ישימו בקרקע את המערכת". לדבריו, במידה והניסוי יצליח, בזרוע היבשה ימליצו על פתרון כולל לתחום המנהרות שיכלול את הטמעת האמצעי הטכנולוגי בכל קו הגבול, וכן הקמת גדר פיזית תת־קרקעית - מעין מכשול או "קיר". בפיקוד הדרום מתנגדים להקמת מכשול תת־קרקעי לכל אורך הגבול עם רצועת עזה. קצינים בכירים הביעו התנגדות למהלך כזה, בשל עלויותיו הגבוהות שעלולות להאמיר ליותר מ-20 מיליארד שקל.

חיילי חטיבת גבעתי ומנהרה שהתגלתה במהלך המבצע צילום: דובר צה"ל

הקצין הבכיר ציין היום כי לפני שלוש שנים הוטמנו כמה אמצעים מסוג זה שלא הצליחו למנוע את חפירת המנהרות ולצלוח את הניסוי. "אין פתרון טכנולוגי כעת, ויכול להיות שגם בעתיד, עם תום הצבת האמצעים בגבול והניסוי בהם נגיד את זה שוב, אני מקווה שלא". להערכתו, אם אכן יוכיח האמצעי הטכנולוגי יכולות לאתר חפירת מנהרה, ניתן יהיה לפרוס אותו ב-68 הקילומטרים של גבול רצועת עזה בתוך שנה מרגע ההחלטה. עלות המהלך, הכוללת גם את הצבת המכשול התת־קרקעי במספר אתרים ברצועת עזה, נאמדת בזרוע היבשה ב-1.5 עד 2.5 מיליארד שקלים.

צה"ל הרחיב את הטיפול במנהרות במבצע צוק איתן, בעקבות סיכול כמה פיגועי מנהרות בשטחי ישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ביומו ה-11 של המבצע כי "הנחה את צה"ל לפתוח בפעולה קרקעית כדי לפתוח במנהרות טרור החודרות מרצועת עזה לשטח ישראל".

בצה"ל אמרו כי 32 מנהרות "הוצאו מכלל שימוש", זאת בעקבות פעילותן של שלוש אוגדות ועשרות אלפי חיילים, ששהו יותר משבועיים ברצועה. חיילים ומפקדים בשטח אמרו ל"הארץ" כי הכוחות אמנם התאמנו בלחימה במנהרות - אך אלו לא דמו למנהרות כפי שנחפרו בעזה, אלא היו אזורי לחימה מתחת לקרקע, כמו אלה שהתגלו במלחמת לבנון השנייה כחלק מ"שמורות הטבע" של חיזבאללה (מאחזים שכללו בונקרים ותעלות תת־קרקעיות).

מנהרות חמאס, סיקור נרחב: האם צריך להשקיע מיליארדים באדמה? | אמיר אורן ■ מכ"מ, מיקרופון וכוח המשיכה: כך מגלים מנהרות | ענבל אורפז ■ כך לא חוסל הטרור התת-קרקעי | אבי בר-אלי ■ בפיקוד דרום מתנגדים להקמת מכשול מתחת לאדמה | גילי כהן ■ הלקחים שעל צה"ל להפיק למלחמה הבאה | עמוס הראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker